Передвиборну ситуацію в Росії (7 грудня нинішнього року, як відомо, відбудуться вибори до Державної думи, а наступного року — президентські) експерти називають по-різному: кризою, війною груп впливу, початком чергового переділу власності тощо. То що ж відбувається в Росії і як у зв’язку з цим зміниться російська політика щодо України? Ці запитання вже неодноразово обговорювалися на сторінках нашої газети. «День» продовжує тему публікацією інтерв’ю директора російського Центру стратегічних досліджень Андрія ПІОНТКОВСЬКОГО.
— Які зміни в російській політиці викличе відставка Олександра Волошина?
— Головний висновок, який можна зробити, — відбувається одномоментне посилення групи силовиків. Ми вже живемо у «Другій — путінській — республіці». Перша була заснована у 2000 році сім’єю Єльцина, чекістами і пітерськими лібералами. Тепер вона занепала, і Володимир Путін став чи то лідером, чи то заручником тільки одного угрупування — силовиків.
— Єльцин намагався бути рівновіддаленим від усіх груп впливу, як ви вважаєте, якщо в Росії буде існувати один центр впливу, чи не призведе це до того, що Путін опиниться в залежності від нього?
— Звичайно ж, це небезпечно, і це показує абсолютну нераціональність поведінки Путіна. Для нього переслідування Ходорковського стало просто нав’язливою ідеєю.
— Чи можна передбачити, яким чином зміниться зовнішня політика Росії?
— Найiмовiрнiше, у бік погіршення відносин із Заходом, тому що саме група Волошина відстоювала партнерські відносини з ним.
— Як зміниться ставлення Росії до України?
— Думаю, політика Москви щодо Києва стане більш імперською. До речі, як мені відомо, разом з Волошиним йде у відставку його заступник Приходько, який займався зовнішньою політикою.
— Волошин активно просував бізнес-інтереси російських груп в Україні, а також тісно співпрацював з представниками деяких українських ФПГ. Як ви вважаєте, якісь зміни відбудуться у цій сфері?
— Тепер усім цим будуть займатися силовики. Вони будуть це робити з набагато більшим ентузіазмом, але меншим професіоналізмом.
— Чи вважаєте ви, що криза у Керченській протоці вiдіграла фатальну роль у долі Олександра Сталiйовича?
— Ні, вони просто за часом випадково збіглися.
— Однак в Україні звернули увагу на неофіційну, але різку заяву Волошина щодо Тузли. Українські аналітики інтерпретували його як спробу єльцинської групи підставити Путіна в цьому конфлікті....
— Це не дуже розумна заява... Ніякого відношення до того, що відбувається, вона не має. Ця сутичка російських кланів була генетично запрограмована ще три роки тому.