Дострокові вибори до Тернопільської обласної ради минулої неділі все ж відбулися. За попередніми даними трьохвідсотковий бар’єр долають сім політичних сил. З великим відривом лідерство тримає ВО «Свобода» — 34%, на другому місці «Єдиний Центр» — 14%. Зраділи несподівано для самих себе регіонали — третє місце з попереднім результатом близько 10%. (І це у регіоні, де у них, здавалося б, ніяких шансів. А експерти «Дня» неодноразово попереджали: всі учасники боротьби в демократичному таборі працюють на результат... Януковича.) Далі — блок УНП — 8%, БЮТ — 8%, «Народний Союз «Наша Україна» — 5%, блок Литвина — 3,58%. Зрозуміло, що такий невигідний для одних та досить прийнятний для інших результат буде неодноразово оскаржений. Проте тернопільські вибори окреслили тенденції майбутньої президентської кампанії, задали їй тон та фактично дали старт.До яких висновків має привести країну Тернопіль, про хронологію подій, настрої на Тернопільщині та про те, що не помітно неозброєному оку виборців і жителів інших регіонів — кореспонденти та експерти «Дня».
Нагадаємо, що Тернопільським виборам передували і оскарження рішення Тернопільського окружного адміністративного суду в Львівському апеляційному суді, який так і не задовольнив апеляцію БЮТ, і подання Президента України Віктора Ющенка до Конституційного Суду, в якому глава держави просить визнати неконституційною постанову Верховної Ради України про скасування позачергових виборів до Тернопільської обласної ради, оскільки рішення парламенту суперечить одночасно кільком нормам Основного Закону, і, зрештою, — приїзд самого глави держави в область у п’ятницю. Про порушене право виборців, зокрема, йшлося під час зустрічі Віктора Ющенка з викладачами і студентами в його альма-матер — Тернопільському національному економічному університеті. «Мати право вибору — це ваше імперативне право, закріплене в Конституції України», — сказав Президент, наголошуючи, що виборчий процес «ніхто не має права зупинити», у тому числі парламент.
Чимало тернополян сподівалися побачити Віктора Ющенка під час народного віче, яке проводила партія «Єдиний центр» на головному майдані Тернополя: прийшли як прихильники партії, так і ті, чиє право на вибір намагалися зігнорувати у Верховній Раді. Не збулися сподівання і журналістів на прес-конференцію з главою держави, про яку йшлося в програмі перебування Президента на Тернопільщині. Натомість із представниками місцевих ЗМІ зустрілися міністр юстиції Микола Оніщук і заступник керівника Президентського Секретаріату, представник Президента в Конституційному Суді Марина Ставнійчук. Йшлося про той же прецедент із виборами.
За своїм сценарієм виборчої кампанії того ж дня БЮТ зробив офіційну заяву, з якою виступив виконуючий обов’язки голови Тернопільської обласної ради Теодозій Кухарський. Як він повідомив, «11 березня 2009 року в газеті «Голос України» була оприлюднена постанова Верховної Ради про скасування постанови Верховної Ради про призначення позачергових виборів до Тернопільської обласної ради» (тобто в день, коли ВО «Свобода», партії «Пора» і «Єдиний центр» оскаржували в тернопільському окружному адміністративному суді рішення ТВК на основі постанови Верховної Ради про припинення виборчої кампанії). «Таким чином, за станом на середу виконані всі вимоги закону щодо вступу даної постанови в дію», — йшлося у заяві. І наостанок — сподівання, що «громада Тернопільщини вже вкотре підтвердить свій демократичний вибір, повагу до закону та моральні цінності й не піддасться на будь-які політичні провокації». Про те ж, що сама постанова Верховної Ради України про припинення дочасних виборів є незаконною, у БЮТ промовчали. Ще однією спробою зірвати вибори було намагання у суботу заблокувати виїзд автомобіля з бюлетенями з території друкарні «Збруч». За інформацією «5-го телеканалу», виборці Тернопільщини отримували sms-повідомлення із закликами не йти на вибори. Після невдалих спроб завадити волевиявленню громадян, БЮТ відмовився брати участь у виборах до Тернопільської облради, але оформити це юридично не встиг і тому ТВК не викреслила БЮТ з бюлетенів. За словами юриста обласного Комітету виборців Павла Левківа, БЮТ було відмовлено, тому, що вони не дотрималися процедури. Відповідно закон не передбачає таких речей, як відкликання списку повністю.
Коловорот подій виборчого процесу збив людей з пантелику. Тож багато не знали про вибори, допоки їм не принесли запрошення. Дехто запрошень так і не отримав. Чимало тернополян, спостерігаючи за політичними іграми, відмовилося брати участь у виборах зовсім. Тож прогнози соціологів щодо майже 70% явки виборців Тернопільщини не збулися. За попередніми даними ТВК, активність виборців в області переступила лише п’ятдесятивідсотковий бар’єр. У Тернополі ж на виборчі дільниці завітало 25% громадян.
Голова Тенопільської обласної організації «Єврейська община» Давид Файнштейн каже:
— До виборів у Тернопільській області я ставлюсь так, як усі — це чергова боротьба за владу. Хоч я й ходив голосувати, але не побачив нічого такого, щоб було вагомим. Хіба треба в такий критичний момент такі гроші викидати? Я от дивлюсь і не знаю, чи зарахують ті вибори, чи ні? Щодо публічних заяв ВО «Свобода», спрямованих проти євреїв і росіян, то я їх розцінюю як фашистські. Не можна так. Потрібно шукати спільну мову, бо в нас на Україні є десь 110 національностей, якщо не більше. З такими закликами на півдні й на сході України ВО «Свобода» не може розраховувати на перемогу.
Коли йтиметься про оскарження виборів БЮТ, то немає сумніву, що одним з аргументів буде неприпинення виборчої агітації до 24 години 13 березня 2009 року. Якщо з білбордів агітаційні плакати зняли, то листівки, зокрема, «Свободи», блоків «Народна самооборона», Литвина, партії «Пора» закликали тернополян голосувати за них ще у день виборів — 15 березня. Під час прес-конференції у Тернопільському прес-клубі в неділю представники партій пояснили це неможливістю встигнути вчасно зняти усі рекламні заклики, а також — провокаційними проявами. Спостерігач від громадянської мережі «Опора» Андрій Гевко розповів про порушення, які зафіксували мобільні групи мережі в області:
— Вранці мешканці с. Футори Зборівського району повідомили членів дільничної комісії про те, що їм пропонували на підході до виборчої дільниці представники від Партії регіонів по 50 гривень за їхні голоси. Подібні ситуації були зафіксовані у Козівському і Теребовлянському районах. Також ми бачили, що по території області розвішені білборди Партії регіонів. Це є порушенням виборчого законодавства. Можливо, вони свідомо пішли на це для того, щоб інша сила змогла їх опротестувати. Але це треба з’ясовувати.
Начальник управління громадської безпеки полковник міліції Василь Облещук повідомив, що працівники міліції взяли під охорону 1182 виборчих дільниці. «Із звернень, які поступають до нас в оперативний штаб, що створений при управлінні, жодного інциденту, який би мав відношення до виборчого процесу, на території області не зареєстровано», — зазначив Василь Облещук.
Того ж дня, тобто у неділю, представники основних політичних сил (окрім ВО «Свобода»), які претендують пройти до обласної ради, підписали заяву учасників виборів депутатів до Тернопільської обласної ради щодо об’єднання зусиль в організації спільного контролю за підрахунком голосів. Голова Тернопільської міської організації ВО «Свобода» Михайло Головко пояснив свою відмову не уповноваженням підписувати такі документи. Представники ж БЮТ розцінили заяву, як об’єднання проти їхньої політичної сили. «Ви підпишіть, що це заява проти БЮТ, тоді це буде правильніше звучати», — заявив Ігор Романків.
Жителі області не вірять у те, що ці дочасні вибори щось змінять, навіть незважаючи на ігри на національних почуттях людей — нині вишиванками, які чимало політиків перетворили на маскарадні костюми, не здивуєш — люди хочуть бачити реальні дії, які свідчитимуть про любов до власного народу.
КОМЕНТАРIІ
Володимир ЦИБУЛЬКО, незалежний експерт:
— Прецедент із нинішньою заявою про спільний контроль партій над підрахунком голосів є позитивним для цілої України й уроком для всіх майбутніх виборів в Україні тому, що егоїзму одної політичної сили протиставляється погоджена гуманна і демократична цивілізаційна практика, коли всі дотримуються букви закону і результат, який отримують — енергетика відновлення довіри і до політичних сил, бо в області з цим були проблеми, і до держави в цілому.
Ярослав ЧОРНОЗУБ, незалежний експерт, політичний консультант Тернопільського відділення Соціологічної асоціації України:
— Призначення дочасних виборів я вважаю недоцільним тому, що не були вичерпані ні політичні, ні законні механізми впливу на голову Тернопільської обласної ради. Але, на жаль, і сьогодні БЮТ не зробив висновків — вони не готові далі до переговорів. Тобто ми проблему не зняли. Я не є прихильником жодної політичної сили, але не можна заводити ситуацію в патрубок. БЮТ собі зробив ведмежу послугу, їхні рішення абсолютно не логічні. Але йдеться про те, що місцева політика стала заручником київської. Щодо приїзду Президента, то мені дивне це його рішення. Тут незрозуміла абсолютно ситуація з виборами, і він приїжджає. Він — глава держави, тому не може собі дозволити неправильне рішення .
Якщо говорити про рейтинги, які ми визначали, проводячи у Тернополі з серпня минулого року по 4 березня 2009 року, соціологічні опитування, то додавши всі голоси, що мали помаранчеві сили, включаючи партію соціалістів, за нашим дослідженнями ми отримали загальну суму — 26%. При тому, що дві найпотужніші домінуючі політичні сили між собою розділили обласну раду майже навпіл — «Наша Україна» і БЮТ. Хоча Тернопільська область — колиска, по факту, помаранчевих подій, але наші громадяни вже побачили, що це самопоїдання призвело до повного розчарування в цих силах, і всі динаміки падіння рейтингів і НУ-НС, і БЮТ про це говорять. Натомість сьогодні є величезний запит на нові політичні сили. У даному випадку ми бачимо чітко викристалізовану нову формацію — ВО «Свобода», — і про це говорять 21,6%. Дуже важливо, наскільки ВО «Свобода» змобілізує свій електорат . В принципі, згідно з нашими спостереженнями, за преференційними ідеологічними чинниками, які є в Тернопільській області, понад 60% громадян вважаються прихильниками націонал-демократичної ідеології. І на сьогодні лідером цього сектору є ВО «Свобода».
Але що цікаво? Якщо підсумувати відсотки всіх партій, які потрапляли в обласну раду, то загальний показник, за нашими дослідженнями, — 53,5%. Це означає, що половина депутатів із 120 осіб депутатського корпусу буде перерозподілена. Тобто за них люди не голосують. Ці політичні партії, які потрапили в обласну раду, отримали б ці голоси як бонуси, що не є справедливим. Це говорить про те, що необхідно поміняти виборчу модель. Сьогоднішня політична система ущільнює права позапартійних, а це більшість населення, яке не може реалізувати своє право бути обраним тільки через те, що є система партійних виборів. Це чітко говорить, що люди не обирають другу половину місцевого парламенту. От таке досить важливе спостереження . У Верховній Раді зареєстровано вісім законопроектів про зміну виборчої системи до Верховної Ради. На жаль, знову ж таки ніхто не говорить про місцеві вибори, про зміну місцевої моделі. На сьогодні працює робоча група із депутатів різних рівнів та експертів, яка розробляє нову модель і функціонування місцевих рад, і самого принципу. Я маю честь бути учасником цієї групи. Наприклад, одне таке маленьке ноу-хау — ми пропонуємо, щоб на районному рівні не було депутатів районних рад, тобто не було райради у тому змісті, в якому вона є тепер, а делегатами (депутатами) райрад були сільські голови. Ми тоді отримуємо раду громад. Найбільша легітимність на сьогодні — мери міст і сільські голови — напряму обрані люди, і хто, як не вони, можуть краще представляти свою громаду на рівні району? Хто, як не вони, краще будуть розподіляти бюджет? Що ж буде з обласною радою? Ми, наприклад, пропонуємо, щоб депутатами обласної ради були делегати від зборів громад певного району. Тобто, зібралися сільські голови і консенсусом обрали певну кількість — одного, три, п’ять делегатів на обласний рівень. Далі, що ми отримаємо? Ми отримаємо в такому разі прямий механізм відкликання через систему громад. Нині ми не можемо відкликати жодного депутата. Матимемо систему противаг — є сільський і міський голови, а на противазі є рада, яка є засторогою до узурпації, і так далі.
Політична система зайшла в глухий кут. Про це свідчать дані соціологічних опитувань — 77% тернополян вірять у фальсифікацію. Для мене це було просто шокуючим. Ми не очікували такого шаленого результату недовіри. Власне, влада довела до цього. Люди не вірять у зміну системи і поліпшення свого життєвого статусу зі зміною будь-яких партій, хто би там не пройшов до влади. І це — 50% громадян. Якщо сьогодні політична еліта не змінить систему управління державою, систему виборчу, то ці цифри будуть рости і, на жаль, можуть призвести до непередбачуваного.
Віктор НЕБОЖЕНКО, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»:
— По-перше, сьогодні на прикладі тернопільських виборів до обласної ради навмисно проводиться дискредитація виборів як таких для того, щоб показати, що вибори не приносять жодної користі ні політичним силам, ні виборцям, тобто продемонструвати, що вони не своєчасні. Наступні в цій грі — скандальні вибори мерів у Харкові та Києві. Не важливо, під яким дизайном і якими політичними силами проводитимуться вони, але мета одна — дискредитувати можливі дострокові парламентські та майбутні президентські вибори.
По-друге, нинішні тернопільські вибори — це сфальсифіковані й проведені під тиском протиборствуючих політичних сил вибори, які стали заручником боротьби президентських перегонів, що, по суті, вже тривають. Насправді їхній результат не грає жодної ролі для політичних партій, зростання відсотків ВО «Свободи» або падіння голосів БЮТ — це нічого не означає. Нагнітання пристрастей навколо проведення виборів вигідне як Президенту, так і Верховній Раді, але, однозначно, не допоможе у вирішенні політичної та економічної криз в Україні.