Учора відбувся пікет адміністрації Держприкордонслужби України в Києві. До будівлі рано вранці прийшли представники Самооборони Майдану з вимогою негайно відсторонити голову служби Миколу Литвина, підвищити ефективність захисту кордону та налагодити взаємодію силових відомств.
Представник центральної ради сотень Майдану Артур ПРИХОДЬКО розповів «Дню», що акція біля ДПСУ не була стихійною та мала довгу передісторію. «2 місяці тому були наші перші запити до Держприкордонслужби, коли здали Крим, — розповідає Приходько. — Тоді ми висували вимоги до Литвина. Далі на вічі нас просили дати 10 днів владі, щоб вона встигла вирішити проблеми суспільства, потім ми дали 2 місяці владі, щоб вона змогла організувати спротив. Близько місяця тому ми зверталися до Литвина, але отримали звичайну пусту чиновницьку відповідь. У нас є багато запитань — і щодо терористів, які потрапляють в Україну, і щодо корупційних схем, які існують вже дуже давно». За словами представника Ради сотень, в 2001 році в Держприкордонслужбі було 5 генералів, зараз — 55, а налагодженої роботи немає.
Приходько розповідає, що Литвин очолив Службу більше 12 років тому і вибудував ту неефективну і корумповану систему, яка існує наразі. «Маєтки, спільні з родиною Литвина підприємства говорять, що турбувався він не тільки про державний кордон, — говорить активіст. — Потоки, які проходять через кордон, дають змогу Литвину залишатися на своїй посаді». За словами Артура Приходька, Володимир Литвин, який весь час переходить до різних політичних сил, допомагає своєму братові втриматись на посаді стільки років. «Президент може тримати Миколу Литвина через виборців його брата, яких той забезпечує, але ціна, яку сплачує суспільство, занадто висока». Активіст вважає, що Держприкордонслужба не виконує своїх функцій, коли треба захищати кордони, і за це має нести персональну відповідальність Литвин.
«Вимоги майданівців є безумовно справедливими, але повинні бути інші способи вирішення питання, — говорить «Дню» співробітник ДПСУ Віктор Олексійович, якому складно потрапити на роботу через пікет, — треба домовлятися. Адже у Держприкордонслужби немає сил та засобів. Перекрили Херсон, Придністров’я. На Сході більше 700 км кордону — як їх закрити? У нас служба була тільки у пунктах пропуску, а зараз треба обороняти кордон», — говорить чоловік. Пан Віктор нагадав, що сьогоднішній в.о. міністра оборони Коваль — це колишній замісник Миколи Литвина і він повинен розуміти проблеми прикордонників, але реакції та підтримки прикордонникам з боку армії немає. Віктор Олексійович погодився, що у відомства є дуже велика кількість проблем, включаючи корупцію, але вони досі не вирішуються. «На сьогоднішній день я не чув про кримінальні провадження щодо окремих прикордонників-порушників, хоча це повинно бути», — говорить службовець.
У нещодавньому звіті Transparency International було опубліковано рейтинг чиновників, які витрачають більше, аніж заробляють. До рейтингу потрапив і голова Держприкордонслужби Микола Литвин зі своїм замом Павлом Шишоліним. Розходи обох посадовців перевищують доходи у 16 та 22 рази відповідно. Ці дві особи з 2003 року беззмінно займають свої високі посади у ДПСУ. Поряд із цим, в ЗМІ з’являлася інформація про «розцінки» для проходу диверсантів через кордон України: за прохід КамАЗу на кордоні беруть хабар у 100 тис. дол., за 1 бойовика — 5 тис. дол. В результаті, кордон на сході України є відкритим для проникнення диверсантів. Російські терористи вже захопили та облаштували КПП на межі із РФ. Тож, замість того, щоб стримувати іноземних терористів на кордоні, українським службовцям доводиться боротися з тисячами озброєних бандитів на території держави.