Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Уже 14..

Експерти не бачать ризиків для зриву кампанії
7 листопада, 2009 - 00:00

6 листопада — останній день, коли бажаючі взяти участь у дербі, де головний приз — президентське крісло, можуть заявити про своє висунення. Проте всі основні учасники гонки і висунулися, і подали документи до ЦВК на реєстрацію, і навіть отримали посвідчення кандидатів на найвищу посаду в країні.

Прийом документів разом із грошовою заставою в 2,5 мільйона гривень триватиме до 9 листопада включно, ЦВК проводитиме реєстрацію до наступної п’ятниці, 13-го. Символічна дата, чи не так?..

Нагадаємо, нині офіційно зареєструвалися 14 кандидатів, серед яких: чинний глава держави Віктор Ющенко, лідер Партії регіонів Віктор Янукович, прем’єр Юлія Тимошенко, спікер Володимир Литвин. Як самовисуванці йдуть на вибори екс-голова парламенту Арсеній Яценюк та колишній голова Нацбанку Сергій Тігіпко.

Керівника Компартії Петра Симоненка у виборчий похід «благословив» Союз лівих сил, а радикала Тягнибока — ВО «Свобода».

Кандидатське посвідчення також є в екс-регіоналки Інни Богословської, епатажного колишнього соратника Юлії Тимошенко Михайла Бродського, депутата Київради Олександра Пабата, юриста Олега Рябоконя, колишнього міністра оборони Анатолія Гриценка та народного депутата від НУ-НС Юрія Костенка.

Однак, можна прогнозувати напевно, що «прекрасна 14-ка» — це далеко не повна кандидатська збірна. Буквально за кілька днів до закінчення параду висунень про свої президентські амбіції заявила екс-депутат ВР, лідер НДП Людмила Супрун, лідер Соцпартії Олександр Мороз, ватажок прогресивних соціалістів Наталія Вітренко.

Увесь необхідний для реєстрації у Центрвиборчкомі пакет документів, а також чек про оплату застави в розмірі 2,5 млн. здав і претендент на президентську посаду Василь Противсіх. Він — житель Івано-Франківської області, самовисуванець, який до 2 жовтня мав у паспорті прізвище Гуменюк. Раніше був мером Яремчі.

Цікаво, що отримавши кандидатську «корочку», кожний із політиків намагається розшифрувати таємний сенс у порядковому номері документа. У магію чисел, схоже, вірить і прем’єр Юлія Тимошенко. Номер 11, на думку голови Кабміну, розшифровується так: перше місце в першому турі й перше — в другому.

З офіційно зареєстрованими претендентами в президенти політично небайдужі українці вже можуть познайомитися ближче. Щоправда, віртуально — на сайті Центрвиборчкому (http://www.cvk.gov.ua). На інтернет-сторінці ЦВК у відкритому доступі передвиборні програми та декларації про прибутки учасників президентської гонки.

Прийматимуть документи від претендентів на високу посаду до 9 листопада. До 27-го повинні бути сформовані всі окружні комісії, а до 21 грудня виборчі дільниці необхідно підготувати до голосування. Дата виборів — 17 січня. Ім’я переможця гонки повинні оприлюднити впродовж десяти днів. Якщо ж буде необхідність у другому турі, то він відбудеться 7 лютого. Це — ключові пункти календарного плану виборчої кампанії. А ось деякі важливі правила кампанії стовідсотково будуть змінені в ході «гри». Відбудеться це з подачі Конституційного суду, який на вимогу глави держави вивчив новий Закон про вибори, ухвалений ВР, і п’ять положень документа визнав такими, що не відповідають Основному Закону.

Зокрема, це норма про обов’язкове перебування на консульському обліку. Тож проголосувати за кордоном зможуть усі наші співвітчизники, навіть нелегали, головне, щоб у них був український паспорт. Окрім того, Феміда сказала «ні» нормі закону, що забороняє оскаржувати в суді протоколи дільничних виборчих комісій. Також КС повернув право судам розглядати суперечки, пов’язані з підготовкою та проведенням виборів. А ось скасування відкріпних талонів суд залишив у силі.

Перший крок для «корекції» норм закону, визнаних КС неконституційними, нинішнього тижня зробили парламентарії. У Верховній Раді виявилося аж три схожі законопроекти — від БЮТ, Партії регіонів та від Президента Віктора Ющенка. Зрештою, в першому читанні ухвалили варіант глави держави. У ньому, серед іншого, передбачається: вносити виборців до списку в день голосування можна лише за рішенням суду, а громадяни, які перебувають за кордоном, зможуть проголосувати, навіть не стаючи на консульський облік. Доопрацювати документ і проголосувати за нього в цілому депутатський корпус планує впродовж двох тижнів.

Серйозним чином може позначитися на передвиборному процесі епідемія грипу. Через карантин Віктор Янукович скасував мітинг у Харкові, Юлія Тимошенко — свій тур концертів «З Україною в серці», а Віктор Ющенко — презентацію передвиборної програми в Києві на Софійській площі. Щоправда, опозиціонери вимагають від уряду скасувати рішення про заборону проведення масових заходів на всій території України. Відповідну пропозицію вніс регіонал Юрій Мірошниченко. Парламентарій вважає, що Кабмін порушив права громадян, увівши заборону на масові заходи. Однак прем’єр-міністр вимогу опонентів проігнорувала. Поки що...

Із регіональними турами кандидатів або без них, але кампанія буде проведена. Принаймні експерти не бачать серйозних ризиків для зриву виборів-2010. «Практично всі провідні кандидати розуміють важливість легітимності виборів, тому серйозних ризиків для підриву виборчого процесу я не бачу», — зазначає політолог Андрій Єрмолаєв.

2004 року на головне крісло країни претендувало 24 кандидати — це поки що рекорд для України. Скільки буде претендентів цього разу, стане відомо в середині листопада. Але одне точно можна сказати вже зараз: кількість виборчих округів залишиться незмінною — 225.

Наталія РОМАШОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: