У нещодавньому інтерв’ю нашій газеті («День» від 3 червня 2004 року) один із керівників Народно-демократичної партії, міністр Кабінету Міністрів Анатолій Толстоухов повідомив, що НДП відмовляється від амбіцій висунути власного кандидата на жовтневих президентських виборах і готова — за певних умов — підтримати єдиного кандидата від провладної коаліції. Оскільки реакції лідера партії на заяву його колеги не було, «День» адресував свої запитання самому Валерію Пустовойтенку.
— Напередодні інформагентства повідомили, що на виборах НДП буде підтримувати єдиного кандидата від влади Віктора Януковича. Це так?
— Трохи неправильне трактування. Мова йде не про єдиного, а про спільного кандидата, це буде компромісна фігура. Поки що прізвище цієї людини невідоме. Зараз, згідно зі статутом, в регіонах проходять партійні конференції, з рішеннями яких будемо працювати на з’їзді.
— Чи будете ви балотуватися в президенти?
— Партія однозначно братиме участь у виборах, а як — визначить з’їзд. На останній політраді було прийнято угоду, текст якої ми розіслали представникам усіх політичних партій і депутатських груп, представлених у парламенті, із запрошенням взяти участь у дискусії щодо висунення спільного кандидата. Не єдиного, а саме спільного. Чи буде прийнято остаточне рішення — ще невідомо, консультації тривають. Так або інакше, рішення це буде сприятливим для всієї вертикалі Народно-демократичної партії, зокрема посприяє зміцненню низових партійних організацій. Не буду приховувати: ситуація в регіонах сьогодні дуже непроста. Проте це зумовлено політичною нестабільністю у країні загалом. Нині все залежить від долі політреформи. Якщо проголосуємо законопроект №4180 із положенням, яке продовжує повноваження чинного парламенту до 2007 року, — це одна ситуація в партії, якщо вибори відбудуться, як було заплановано раніше, у 2006-му — зовсім інша.
— Аналітики трактують вашу заяву про намір балотуватися як спробу політичного торгу…
— Ані я, ані наша партія не є предметом торгу, ми не продаємося. Торг доречний тільки на базарі. Іноді, у вільний від роботи час, я заходжу на Володимирський ринок і якщо вже торгуюся, то завжди звертаю увагу на якість товару.
— Власні президентські амбіції ви задекларували одразу після резонансної наради лідерів парламентської більшості у президентській Адміністрації з участю Леоніда Кучми. Чому ви не висловилися проти Януковича просто на засіданні?
— В обговоренні кандидатури я жодної участі не брав. Мене не запитували, а я не давав нікому жодних обіцянок. НДП має статут і програму, де записано, що на вибори ми йдемо зі своїм кандидатом. І йдеться навіть не про мене особисто.
— Але Олександр Задорожній говорив, що у присутніх шість разів запитували, чи є хто проти.
— Це право Задорожнього — робити подібні заяви. Мені взагалі дуже «подобається», коли щось намагаються стверджувати від мого імені, — нехай спочатку мене самого запитають.
— За інформацією, зокрема, інтернет-ЗМІ, напередодні того засідання, в кулуарній розмові Леонід Кучма сказав вам, що не має наміру до кінця підтримувати Віктора Януковича. Ваш коментар?
— Не було такого. Наші розмови з Президентом стосуються лише нас двох. У нас свої стосунки, свої розмови і вони завжди при нас залишаються.
— А як часто ви зустрічаєтеся з Президентом?
— Чому я повинен свої секрети розкривати? Зустрічаємося ми регулярно, то з його, то з моєї ініціативи, залежно від обставин. Будь- які питання, які вважаємо за потрібне, обговорюємо, і Леонід Данилович завжди щиро відповідає.
— Раніше пан Кушнарьов, член політвиконкому партії, заявляв, що ваші президентські амбіції не знайшли підтримки в низових організаціях. Це так?
— Неправда, переважна більшість низових партійних організацій мою кандидатуру підтримала. Але остаточного рішення, повторю, ще не прийнято, з’їзд тільки 10 липня. Яким воно буде, залежить і від мене особисто, і від думки більшості членів партії.
— Спостерігачі схильні класифікувати подібні випади як ознаки розколу в НДП.
— У нас партія Народно-демократична, і кожен її член вільний висловлювати власну думку. Те ж стосується і Кушнарьова. Він може мене підтримувати або не підтримувати не лише як лідера партії, а й як можливого кандидата у президенти. Звісно, сьогодні багатьом було б вигідне внутрішнє протистояння в партії, наприклад, за лінією Пустовойтенко — Кушнарьов. Але такого протистояння немає і бути не може, результати нашої роботи це доводять. Звісно, конкурентам з інших партій дуже б хотілося, щоб ми розкололися, зникли, щоб пішов Пустовойтенко, який з усіх стратегічних питань має власну позицію, таким чином створюючи багато незручностей.
— Висловлюються думки, мовляв Кушнарьов таким чином намагається заявити свої претензії на лідерство в партії.
— Невірні думки, таких спроб немає й бути не може. Повторюю: у нас в партії стабільність і консолідація. Так, очолити НДП може будь-хто, кого підтримає з’їзд. Але бути лідером не так-то просто, це дуже велика відповідальність.
— Свого часу ви казали, що розраховували отримати посаду віце-прем’єра в кабінеті Януковича. Чи бачите ви себе в уряді при президенті Ющенку або при президенті Януковичі?
— А що, їх уже обрали? У нашій країні може за день статися таке, що перекинеться весь існуючий порядок, тож давайте не загадувати. Хотілося б побачити політичне обличчя кожного кандидата, тільки тоді можна було б планувати якусь стратегію. А хто, де і як працюватиме — побачимо. Поки що мені подобається працювати головою парламентського комітету, почуваюся на своєму місці.
— Як співіснують у одній фракції партії, лідери яких мають намір балотуватися?
— Не маємо із цим жодних проблем. Так, Анатолій Кінах виявив бажання йти на вибори, це його право як громадянина країни. Згідно із законом, у нас кожен може балотуватися. Інша річ: коли людина починає рухатися в цьому напрямі, вона миттєво потрапляє під найжорстокіший тиск, передусім із боку влади. Ось, мене, наприклад, «рекомендували» не показувати по телевізору. Хіба це справедливо? Адже будь-який політик, напевно, цікавий сам по собі, як фахівець у тій або іншій сфері, а не тільки як потенційний кандидат у президенти.
— Ось ви кажете про спільного кандидата, а якщо виникне вибір між вами і Кінахом, як це позначиться на стані справ у фракції?
— Наша співпраця розвиватиметься незалежно від впливів ззовні. Важливо зрозуміти різницю між фракцією та партією. Фракції створюються для конструктивної роботи в парламенті, а перед партіями стоять набагато масштабніші завдання, в тому числі — участь у президентських виборах.
— Чи можливе формування єдиної партії на основі НДП та ПППУ?
— Бренд Народно-демократичної партії унікальний, і ми не маємо наміру від нього відмовлятися. Помітьте: сьогодні він популярний, багато партій роблять префікс до назви — «народна». Зараз поки що зарано говорити про стратегію на 2006 рік, дуже багато залежить від президентських виборів. На осінь у нас заплановано звітно-виборний з’їзд, на якому й визначимося. Тоді ж буде оновлено керівний склад НДП, як у центрі, так і на місцях.
Що стосується безпосередньо підготовки до парламентських виборів, то я виступав і виступаю за реалізацію ідеї «третьої сили».
— НДП неодноразово заявляла претензії на роль «третьої сили»…
— Раніше було дві крайності: ультраліві й ультраправі, зараз уже досить розвинений, але дуже роз’єднаний центр. Чи може НДП стати «третьою силою»? Вона потрібна, це всі розуміють. Ми першими висунули цю ідею і є її ініціаторами. Я навіть із Президентом на цю тему розмовляв.
Однак залежність партій та окремих осіб від влади настільки сильна, що вони просто бояться робити хоч якісь кроки в цьому напрямі. Формування «третьої сили» може статися і через рік-два, необов’язково до президентських виборів.
— Вона сформується в парламенті або поза ним?
— У Раді ведеться конструктивна робота, але не треба все настільки звужувати. Поле діяльності «третьої сили» буде більшим.
— А які дивіденди «третя сила» отримає особисто для себе? Ще пам’ятні спроби зближення НДП та «НУ». Чи триває скорочення дистанції?
— Працювати слід з усіма. Свого часу кістяк «НУ» підтримував мене як прем’єра, чому ж не може бути нормальних відносин сьогодні? Я взагалі не бачу особливих розбіжностей між НДП і «НУ», між НДП і «Регіонами...», між НАПУ і НДП.
— Давно обіцяно вжити репресивних заходів до депутатів- членів НДП, які не входять до складу фракції...
— Є відповідне рішення політради, згідно з яким частину таких депутатів ми вже виключили з партії. Іншим дали двомісячний термін, і якщо вони не визначаться, ми їх також виключимо. Я не хотів би називати конкретні прізвища, оскільки далеко не все залежить від них самих. Це порядні, тямущі люди, але з відомих причин вони не можуть вчинити інакше, ми це розуміємо й виявляємо лояльність.
— Фракція НДП і ПППУ підтримає внесення змін до Конституції?
— Вважаю, ми проголосуємо за законопроект №4180. Там є кілька пунктів, з якими ми не згодні, приміром вибори президента в парламенті, продовження депутатських повноважень до 2007 року... Але це вже предмет компромісу.