Коли мова йде про незалежність тієї чи іншої політичної сили, руба стає питання фінансування. Без відповідних коштів реєстрація, а тим паче змагання на виборах стають неможливими. У той час як більшість партій не гребують ресурсами грошовитих спонсорів, здебільшого олігархів, інші шукають альтернативних шляхів вирішення цього питання.
Останнім часом дедалі частіше з’являються заклики кандидатів-самовисуванців допомогти їм фінансово. Продати «послуги політика» пропонують зазвичай через мережу, підкріплюючи сконцентровану інформацію про себе та власну програму дій у майбутньому парламенті банківськими реквізитами. Головний аргумент, який висувають кандидати, — гарантія, що вони не є ставлениками та лобістами будь-яких фінансових груп, а отже, здобувши мандат, стануть незалежними депутатами, котрі обстоюватимуть інтереси своїх виборців. Чи успішний такий підхід, «День» вирішив з’ясувати в очільника «Демократичного Альянсу» Василя ГАЦЬКА, котрий балотується за 211 округом Києва (Голосіївський район).
— Пане Василю, партією не вдалося піти на вибори, тож ви пішли за мажоритаркою. Гадаєте, що здатні змінити щось самотужки?
— У мене немає ілюзій, що один кандидат у парламенті, який пройшов за мажоритаркою, справді може щось змінити. Але в моєму випадку це один у парламенті й тисячі поза його межами. Адже я представляю цілу команду «ДемАльянсу», яка успішно руйнувала дурні ініціативи влади: ми зупиняли житлові кодекси, боролися із корупцією в «Нафтогазі», боронили свободу мирних зборів, нещодавно захищали по всій Україні свободу слова і, зокрема, канал ТВі. Надалі я маю намір робити те, що й тепер, але з більшими можливостями, які дає мандат народного депутата.
Сьогодні до українських політиків, які претендують на звання опозиційних, мають бути особливі вимоги. Якщо в будь-якій цивілізованій країні опозиціонерові достатньо бути носієм альтернативних поглядів щодо розв’язання проблем і критикувати владу, то в Україні він зобов’язаний уміти зупиняти злочини. Одна людина з депутатським мандатом, яка здатна організувати захист інтересів громадян і зупиняти злочини влади в законодавчому органі та за його межами, може багато.
— Вас також вважають опозиціонером, а які у вас відносини з іншими опозиційними силами?
— Ніяких відносин у нас із парламентською опозицією, а також «Свободою», «УДАРом» сьогодні немає. До того ж низка політичних сил (Об’єднана опозиція, «УДАР», менш помітні політичних партії) висунули своїх кандидатів на моєму окрузі, тобто ми — конкуренти. Розумно було б висунути найбільш гідного кандидата на окрузі, утім, жодної координації не відбувається.
— У парламент ідуть представники різних професій, інколи — люди із середньою освітою, однак вони не розуміють, що їм доведеться бути законодавцями. Чи готові ви до цього?
— Закони пишуть професіональні юристи з допомогою й участю експертів у певній галузі. Самі політики не повинні писати законів, оскільки вони не є фахівцями з різних галузей права. На них покладено насамперед представницьку місію: політики мають організувати процес, під час якого вони зможуть перетворювати власні ідеї та інтереси виборців у конкретний законопроект. Варто мати здорову й постійну дискусію з громадянським суспільством і професійними об’єднаннями, які завжди охоче беруть участь у діалозі із представниками парламенту й дають відгуки щодо того, що зроблено і як це відповідає потребам. Також до написання законів варто залучати ті суспільні групи, які надалі зазнаватимуть впливу від тої чи іншої ухвали.
— Говорячи про нинішній парламент, експерти й деякі депутати зазначають, що він втратив представницькі функції, делеговані йому громадянами, і став виконавцем указівок зверху. Чи здатна наступна Рада повернути собі право впливати на перебіг політичних процесів у країні?
— Треба розуміти, що, за сьогоднішньою редакцією Конституції, парламент відіграє незначну роль в українському суспільстві. Навіть якщо опозиція здобуде більшість у наступній Верховній Раді, питання призначення прем’єр-міністра й інші важливі аспекти вирішуватимуть не депутати, а Президент. Тому я не вірю, що наступний парламент, поки Янукович має стільки повноважень, насправді буде ефективним і представлятиме інтереси українських виборців.
— Нині добігає кінця каденція Верховної Ради VI скликання. Який склад ВР, на вашу думку, був найякіснішим з погляду парламентаризму?
— Перший склад ВР був найкращим. У ньому було багато романтизму, людей, котрі вірили у зміни і прагнули до них, і водночас найбільше шансів утілити певні ідеї та здійснити бажані зміни. Однак із кожним наступним скликанням склад парламенту змінювався в бік комерціалізації. Ми пам’ятаємо перелік олігархів, які туди потрапляли.
— Відомо, що партії, яку очолюєте, не вистачило коштів для реєстрації у виборчих перегонах, однак певну суму ви зібрали. Куди пішли ті кошти? Чи були люди, які хотіли повернути свої гроші?
— Ми зробимо так, як і обіцяли людям при зборі коштів: усі вони підуть на антикорупційні проекти. Кожен, хто захоче повернути собі свої кошти, може це зробити, але наразі жодного такого випадку не було зареєстровано. Безпосередньо після виборів ми розробимо й оприлюднимо антикорупційні програми та план витрат. Тож гроші, зібрані для участі партії у виборах, не використовуються нині для моєї персональної кампанії на виборчому окрузі.
— Європейський досвід передбачає залучення допомоги волонтерів для ведення передвиборчої кампанії партій. Ви — кандидат, котрий не має значних ресурсів. Як організовано вашу передвиборчу кампанію?
— Кошти для участі «Демократичного Альянсу» у виборах ми збирали через мережу та зверталися до людей просто на вулицях. Гроші для власної кампанії на виборчому окрузі я збираю через Інтернет. Також звертаюся до людей, які підтримували нашу партію.
Щоб відкрито збирати кошти, необхідно мати бездоганну репутацію, високий рівень впізнаваності серед людей, до яких ти звертаєшся, і достатньо широкі канали комунікації. Треба мати можливість озвучити прохання про фінансову підтримку так гучно, щоб люди мали змогу це почути. Для цього потрібно вміти працювати в соціальних мережах і робити своє прохання привабливим і цікавим.
— Ви вірите, що через Інтернет можна залучити достатню кількість коштів та підтримки?
— Так. Станом на сьогодні ми зібрали невелика суму — близько десять тисяч грн. Але розраховуємо зібрати значно більше. Ми зробили вимушену паузу для зібрання коштів для участі партії у виборах, а тепер можна буде зосередитися на власній кампанії. За попередніми підрахунками, бюджет має становити близько 150 тис. грн. Основна стаття видатків — друк поліграфії. Також кошти підуть на виготовлення роликів, які ми поширюватимемо через мережу, і розселення активістів, які нині приїжджають з усієї країни для того, щоб підтримати мене й попрацювати безпосередньо на виборчому окрузі.