Народний депутат України від фракції СДПУ(О) Володимир Воюш, який працює в бюджетному комітеті Верховної Ради України, і уповноважений Держкомітету з регуляторної політики та підприємництва України в АРК Володимир Толкачов провели нещодавно в Сімферополі прес-конференцію, на якій повідомили про перспективи застосування спеціальних торгових патентів, що дозволяли торгувати спиртними напоями без касових апаратів та касових книг. Вони повідомили, що підготовлено проект змін до закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», який передбачає законодавче закріплення спеціального торгового патенту як особливої форми оподаткування в курортних регіонах. Спецпатент охоплює значний сектор підприємництва. Всього в 6 курортних містах Криму нараховується 3130 суб’єктів підприємницької діяльності — платників спеціального торгового патенту, з них понад 1,5 тисячі фізичних осіб.
Проблема виникла, коли шостого червня набрали чинності ініційовані Кабінетом Міністрів зміни до Закону України «Про державний бюджет України на 2003 рік» і до ряду інших законів, відповідно до яких з 1 липня скасовується спрощена система оподаткування суб’єктів підприємницької діяльності, заснована на застосуванні спеціальних торгових патентів для підприємств малого та середнього бізнесу. У зв’язку з цим Верховна Рада АРК звернулася до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України з проханням передбачити протягом 2 — 3 років перехідний період до повної відміни в автономії спеціального патентування суб’єктів малого та середнього бізнесу і визначити джерела компенсації прибутків місцевих бюджетів, які вони втратять внаслідок зміни діючої системи оподаткування. Ініціативна група ялтинських підприємців у Києві кілька разів зустрічалася з народними депутатами України від АРК, першим віце-прем’єром України Миколою Азаровим, керівництвом Держкомпідприємництва, щоб прискорити усунення законодавчої помилки.
До речі, за спецпатентами формується до 7 відсотків прибутків Ялти, і в результаті його скасування місто в цьому році може втратити до 5 млн. грн. Зведений бюджет АРК отримує від спецпатенту 32 млн. грн., із них 13 млн. грн. — бюджети міст та районів. Прямі збитки від його скасування можуть становити 9 —12 млн. грн. Крім того, відміна спецпатенту «на півдороги» бюджетного року порушує ст. 27 п.3 Бюджетного кодексу України: в ньому визначено, що зміни бюджетного законодавства можуть проводитися не пізніше, ніж за півроку до початку звітного періоду, щоб платники податків та виконавча влада зуміли підготуватися до нововведень. Більш того, внаслідок відміни спецпатенту виникла необхідність повернення 360 тис. гривень із місцевих бюджетів — саме стільки сплатили цього податку кримські підприємці, які не із своєї вини в червні були вимушені перейти на звичайну або спрощену систему оподаткування. У зв’язку з цим, щоб виправити ситуацію, 9 липня Верховна Рада України продовжила терміни дії спеціальних торгових патентів до 1 жовтня. Сталося це тільки завдяки спільним зусиллям народних депутатів від АРК та підприємців автономії, говорить уповноважений Держкомпідприємництва України Володимир Толкачов. У Криму пройшли акції протесту, організовані об’єднаннями підприємців курортних міст, які примусили голову бюджетного комітету Петра Порошенка терміново приїхати до Криму. Він провів зустрічі з кримськими депутатами, членами уряду та підприємцями, погодився з тим, що розв’язання проблеми повинно бути знайдене терміново.
Верховна Рада України виправила помилку, однак прийнятий закон набере чинності лише після підпису Президента і офіційної публікації, тобто не раніше серпня, коли Леонід Кучма вийде з відпустки…