Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В’ячеслав КИРИЛЕНКО: Організацію «Україна — Європейський вибір»

слід було заснувати набагато раніше
26 грудня, 2000 - 00:00


Народний депутат В’ячеслав Кириленко минулими вихідними провів з’їзд очолюваного ним «Молодого Руху». Як і очікувалось, молоде покоління рухівців виявилось більш конкретним і послідовним за своїх старших товаришів, чиї слова і дії стримують зобовязання, взяті на себе у різний час довготривалої політичної діяльності. Ми розмовляли з паном Кириленком якраз у ті хвилини, коли від майдану Незалежності до стін Верховної Ради вирушила колона протестуючих, серед яких були і молоді рухівці.

— Судячи з того, що активісти «Молодого Руху» беруть участь у акції, започаткованій прибічниками Олександра Мороза, єднання між лівими і правими поглиблюється?

— Не став би цього стверджувати. «Молодого Руху» немає серед организаторів акції на майдані Незалежності. В той же час ми не забороняли членам нашої організації приєднуватися до учасників протестів, оскільки з частиною вимог, які висувають ті, хто там, в наметах, не можна не погодитися. Це насамперед вимоги щодо свободи слова, недовіра до керівників силових структур iз приводу «справи Гонгадзе».

— Минулого тижня фракція УНР, до якої ви належите, підтримала вимоги щодо відставки міністрів-силовиків, проголосувавши разом із комуністами та соціалістами. Чи означає це створення нової конфігурації, нового розкладу сил у парламенті?

— Не став би робити занадто серйозних висновків з приводу голосування з окремого питання, на яке у нас із самого початку був свій погляд і ми мали свою позицію. Якщо вона співпала з позицією цих фракцій, то це зовсім не означає, що йде мова про стратегічну спільність інтересів. Об’єднуватися слід національно-демократичним силам, таке об’єднання є продуктивним і перспективним. На своєму з’їзді «Молодий Рух» прийняв ухвалу щодо необхідності о’бєднання націонал-демократів, зокрема приєднання партії УНР до блоку ПРН—КУН—НРУ з можливістю подальшого приєднання до блоку інших партій близького до нашого політичного спрямування.

— Як до такої ініціативи поставилася партія УНР, фракція партії у Верховній Раді?

— Не скажу нічого нового, якщо зауважу, що про необхідність об’єднання мова йде постійно. Але у партії, у фракції все набагато складніше, ніж у «Молодого Руху». Тому навряд чи слід очікувати швидкої позитивної реакції від керівництва партії на пропозиції приєднатися до блоку ПРП—КУН—НРУ. Хоча всі розуміють, що об’єднуватися треба.

— Приблизно два місяці тому ми з вами згадували студентське голодування 1990 року, учасником якого ви були. І ось тепер у вас з’явились несподівані послідовники. Як ви до цього ставитесь?

— Важко порівнювати студентську акцію 1990 року і нинішні події. Тоді ми жили в іншій державі, під іншими прапорами, багато з того, що вимагалося тоді студентами, стало невід’ємною частиною життя. Однак зроблено було не все. Ми, як і раніше, не маємо цивілізованих стосунків правоохоронних органів і решти суспільства, ми не маємо вільної преси у повному розумінні цього слова. Тому і виникають приводи до нових протестів. Протестує нове покоління молоді, сигналізуючи владі, що в державі далеко не все гаразд.

— Ваша участь у створенні організації, в назві якої є слова «європейський вибір», також зумовлена незадоволенням станом справ у державі?

— Назва організації «Україна — Європейський вибір» говорить сама за себе. Я один із її засновників як фізична особа, а «Молодий Рух» як громадська організація. Серед засновників також перший президент України Леонід Кравчук, низка відомих діячів культури і мистецтва, молодіжні та мистецькі організації. Наша мета — довести до свідомості якнайширшого загалу необхідність інтеграції України саме до європейських структур. Ми маємо стати частиною цивілізованого європейського співтовариства, в перспективі приєднавшись до Євросоюзу.

— Створення такої організації саме зараз викликане, певно, обставинами сьогоднішнього політичного життя. Чи не є причиною заснування «європейського вибору» певний зсув України в бік Росії, про який говорять останнім часом?

— Безперечно, останні дії керівництва країни у цьому напрямку не можуть не насторожувати. Починаючи із звільнення Бориса Тарасюка з посади міністра закордонних справ і закінчуючи постійними поступками Росії у багатьох важливих економічних і політичних питаннях. А взагалі таку організацію слід було утворити набагато раніше, можливо, тоді б ми не мали частини нинішніх проблем.

— Яким чином «Європейський вибір» збирається прискорити просування України до Європи?

— Насамперед це будуть мистецькі акції, фестивалі, які проходитимуть в основному у східних та центральних областях. Ми звертатимемось у першу чергу до молоді, яка має усвідомити, яке майбутнє вона обирає. В насправді вільній європейській державі політичний скандал, що триває нині в Україні, був би неможливим. Нинішні події зумовлені якраз тим, чим ми поки що відрізняємось від розвинутих країн, а саме — відсутністю відкритого суспільства. Тому проблема європейського вибору є актуальною і наша організація збирається зробити багато для того, щоб зорієнтувати суспільство в єдино вірному, на наш погляд, напрямку.

Микола НЕСЕНЮК
Газета: 
Рубрика: