Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як можна контролювати голосування

Громадські організації Черкащини визначали власний механізм
12 червня, 2012 - 00:00

Днями у Черкасах за ініціативи обласної організації Комітету виборців України було проведено форум «Черкащина: захистимо вибір». Питання щодо консолідації зусиль та запровадження громадського контролю за перебігом виборчої кампанії було одним із основних. У результаті вирішили створити сайт, до розвитку якого долучаться усі охочі, повідомляючи про порушення та самотужки розміщуючи там інформацію і світлини.

ВИБОРЧІ БЮЛЕТЕНІ МОЖУТЬ ЗАЛИШИТИСЯ БЕЗ ПРІЗВИЩ КАНДИДАТІВ

Про перспективи проведення чесних виборів розповів голова Комітету виборців України Олександр Черненко. На його думку, мажоритарна складова створить чи не найбільше проблем. Крім того, у новому законі про вибори є чимало недоречностей та неточностей. «Депутати так поспішали його прийняти, що забули вказати у вимогах до виборчих бюлетенів, що там треба вказувати прізвища кандидатів. Там зазначено такі вимоги: ім’я, по батькові, рік народження, а от прізвище не зазначено. Що робити? Змінювати закон опозиція не хоче, хоча в деяких речах це треба робити, водночас є об’єктивна недовіра і побоювання, що можуть бути й негативні зміни. На жаль, «кидок» залишається важливим інструментом української політики, тому природною є недовіра опозиції», — розповів Олександр Черненко.

Також він наголосив, що насторожує поділ областей на округи. Зокрема, найгірше «нарізали» округи в Донецькій, Луганській та Черкаській областях. І якщо у перших двох випадках це прогнозовано, адже йдеться про великі регіони зі складним територіально-адміністративним устроєм, то ситуація в Черкаській області викликає у КВУ підозри щодо невипадковості такої ситуації.

«Я далекий від того, що питання «нарізки» округів було спланованою загальноукраїнською акцією, щоб поділити округи і не допустити опозицію. Натомість, я схильний думати, що мала місце корупція певних членів Центральної виборчої комісії з боку окремих потенційних мажоритарників. Якщо ЦВК допустила такі кроки під час виокремлення округів, то де гарантія, що ставлення до реєстрації кандидатів буде неупередженим?» — підсумував Олександр Черненко.

ЯК ЗАЛУЧИТИ МОЛОДЬ?

Організатори з жалем констатували, що молодь лишається під час виборів пасивною, попри всі заклики до дії. Так, справді, є прошарок активістів, яким небайдуже, як відбуваються вибори, і якими будуть їхні результати. Проте більше все ж таки молодих людей, які мало цікавляться політикою. На думку голови Координаційної ради молодіжної громадської організації «Молода Черкащина» Вікторії Феофілової, саме тому виходить, що країну, в якій жити молоді, обирають пенсіонери.

«Серед молодих людей багато зневірених. Часто чую: «Це ж не ми вирішуємо!» або «Звичайно, я буду брати все, що дають, а потім на вибори взагалі не піду». І така цинічна позиція багато в чому впливає на результати виборів. Тому ми свої зусилля спрямуємо на те, щоб активізувати молодих виборців, запросити їх бути не лише виборцями, а й спостерігачами на виборчих дільницях», — наголосила Вікторія Феофілова.

Модератор заходу Юрій Сас вказав на позитивний приклад Російської Федерації, маючи на увазі діяльність так званих «інтернет-хом’ячків». Він розповів присутнім про людей, які багато часу проводили в Інтернеті, непогано заробляли і, здавалося б, не мали жодної мотивації цікавитися виборами. «Вони раптом змінили свій світогляд, перейнялися долею країни. І не просто почали виходити на масові маніфестації, а й започаткували й провели на волонтерських засадах кампанію масового спостереження на дільницях. Ми завжди вважали, що випереджаємо Росію щодо розвитку громадянського суспільства. І тут вони нам показали дуже чудовий приклад — як в умовах адмінресурсу, переслідувань, кримінальних справ, побиття журналістів та активістів, можна контролювати вибори. Чи можемо ми повторити цей подвиг, щоб молодь вийшла на дільниці, фотографувала і активно відстежувала хід виборчої кампанії?» — ставить питання Юрій Сас.

Власне, відповідь ми дістанемо вже після парламентських виборів. А ось зробити спробу зацікавити молодь варто вже сьогодні. Так, голова Черкаської обласної організації Комітету виборців України Максим Михлик повідомив, що на Черкащині відбудеться мобілізаційна кампанія серед соціально активних виборців. І тут не обійтися без Інтернету.

«У рамках програми буде створено сайт, який міститиме максимум інформації щодо перебігу виборчого процесу в Черкаській області. Виборці самі зможуть додавати туди інформацію про порушення, фотографувати порушення на виборчих дільницях», — пояснив Максим Михлик.

40 % УКРАЇНЦІВ ЩЕ НЕ ЗНАЮТЬ, ЗА КОГО ГОЛОСУВАТИМУТЬ

Найдовше учасники форуму обговорювали тему підкупу виборців. Тим паче, що в Черкасах уже з’явився яскравий приклад так званого непрямого підкупу, за який до кримінальної відповідальності притягнути не можна, та все ж факт лишається фактом. Під час святкувань Дня міста почесний президент ПАТ «Азот» Валентина Жуковська витратила півмільйона гривень, профінансувавши мало не всі заходи. Мерія Черкас у свою чергу розмістила портрети Жуковської на всіх банерах, які вітали городян із Днем міста. Це викликало обурення у громадськості — мовляв, хто ж у нас мер: Одарич чи Жуковська? (яку, як подейкують, Дмитро Фірташ лобіює як кандидата до Верховної Ради від Черкас). За словами організаторів форуму «Черкащина: захистимо вибір», якщо «проковтнути» такий початок виборчої кампанії, то потім буде важко боротися із більш серйозними порушеннями.

«Справді, поведінка окремих кандидатів змушує замислитися над тим, що громадськість зможе їм протиставити. Адже попри те, що ще не почалася виборча кампанія, ми спостерігаємо незаконну агітацію до початку виборчого процесу. Причому різними методами — із застосуванням ресурсу місцевої влади, з використанням підкупу тощо», — наголосив Юрій Сас.

Йому заперечив заступник голови Черкаської обласної організації Комітету виборців України Сергій Пасічник. За його словами, поведінка пані Жуковської аж ніяк не протизаконна. «Власне, питань до кандидатів, звичайно, може бути багато, але поки офіційна кампанія не почалася, це більше питання етичного характеру, тому що не можна змусити людину роздавати чи не роздавати якісь подарункові набори», — пояснив Сергій Пасічник, зауваживши, що орієнтовно 40 % населення ще не визначилися або взагалі не знають, чи підуть на вибори.

«Саме в цьому й полягає найбільша проблема, адже це означає, що є велика недовіра. Я не пригадую, щоб під час попередніх виборів був такий високий відсоток людей, які досі не визначилися. Існує велика недовіра до політиків в цілому — як провладних, так і опозиційних. Якщо про це замислюється половина населення, то значить, постає питання або про зміну еліт, або про люстрацію, щоб найбільш затятих корупціонерів не допустити у списки або принаймні їх якось маркувати. На цих моментах варто зосередити увагу», — підсумував Сергій Пасічник.

Пропозиція об’єднатися лишилася відкритою для всіх громадських організацій Черкащини. Дискусія щодо проведення чесних виборів та громадського контролю над перебігом усіх виборчих процесів триватиме у віртуальному просторі. Організатори форуму пообіцяли створити сторінку у соціальній мережі «Фейсбук» і залучати до обговорення всіх небайдужих. Також було ухвалено рішення звернутися до голови Черкаської облдержадміністрації Сергія Тулуба з проханням розмістити на бігбордах соціальну рекламу із закликами до виборців не продавати свій голос.

Вікторія КОБИЛЯЦЬКА, Черкаси
Газета: 
Рубрика: