Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Юрій ІВУШКІН: «Час бейсбольних біт і автоматів минає»

15 лютого, 2003 - 00:00


Ось уже кілька місяців Одеська область є основним постачальником кримінальних новин. Убивство генерального директора «Антарктики», вибухи в центрі міста, зникнення партійного лідера, склади вибухівки, політичні терористи — все це створює в обивателя картину повного правового свавілля в регіоні. Публічні виступи керівників силових структур держави лише додають до неї темних барв. Один за одним в Одесі висаджуються десанти різних комісій з «відпрацювання» та «вивчення». Міліцію та прокуратуру звинувачують у бездіяльності, погрожують кадровими чистками. Занепокоєність криміногенною ситуацією в місті висловлює Президент. Треба сказати, що Одеса і раніше була досить неспокійним містом. Наприкінці 90-х років за кількістю вбивств на замовлення, викрадень та «бригадних розборок» їй не було рівних в Україні. Йшов процес перерозподілу економічних та політичних сфер впливу. Щось схоже спостерігається в регіоні і сьогодні. Своїм баченням подій, що відбуваються в Одеському регіоні, з читачами «Дня» ділиться начальник Одеського обласного управління Міністерства внутрішніх справ, генерал- лейтенант Юрій ІВУШКІН.

— Юрію Геннадійовичу, останнім часом часто можна почути, що в Одесі вкрай негативна кримінальна ситуація, правоохоронні органи працюють незадовільно. Яка ваша думка з цього приводу?

— Ситуацію в Одесі не можна ставити в один ряд із ситуаціями в інших областях України. Цьому є кілька причин. По- перше — наявнi кримінальні традиції. Одеса завжди відзначалася активністю в цьому плані. По-друге — Одеська область — найбільш привабливий регіон для внутрішніх та зовнішніх інвесторів. Розвиток економіки завжди супроводжується тіньовими процесами, які в свою чергу приваблюють кримінальний елемент. Проблеми в Одесі, безумовно, існують, і створений ними кримінальний фон обумовлює особливий резонанс тих чи інших злочинів. Що стосується незадовільних оцінок роботи деяких підрозділів, то вони, безсумнівно, об’єктивні.

Передусім, йдеться про діяльність підрозділів, які повинні забезпечувати протидію організованій злочинності. На сьогодні в Управлінні з боротьби з організованою злочинністю УМВС замінено керівників деяких структурних підрозділів, більш ніж на третину оновлюється склад служби, зміцнюється її керівна ланка. Все це має підвищити ефективність роботи управління. Але на все потрібен час.

Сьогодні рівень злочинності в Одеській області близький до середнього по Україні. Разом з тим, згідно з офіційною статистикою, за 12 місяців минулого року практично у всіх основних напрямах намітилася тенденція підвищення результатів роботи одеської міліції. Виріс показник розкриття злочинів. За рік було скоєно 313 убивств, із них залишилося нерозкритими 18. Наприклад, у 1998 році нерозкритими залишалося 84 з 351, в 1999 році — 40 із 318. Але залишаються нерозкритими багато резонансних злочинів: убивства Сергія Варламова (начальник юридичного управління міськвиконкому, викрадений у 1998 році), Бориса Вихрова (голова обласного арбітражного суду, застрелений у машині разом з директором т\к «АМК» Ігорем Бондарем у 1999 році), Ігоря Свободи (голова Київської райадміністрації м. Одеси, викрадений у 1998 році), Задорожного (полковник СБУ, застрелений влітку 2000 року), Калиниченка (адвокат, застрелений у 2001 році). Саме вони і зводять нанівець весь позитив у роботі міліції. По кожному з цих убивств ведеться робота. У деяких є цілком визначена перспектива розкриття. На жаль, не завжди виходить довести те, що вдається встановити.

— Ви ведете пошук тільки виконавця чи замовника також?

— Ми проводимо роботу, спрямовану на встановлення як виконавця, так і замовника.

— Як відчувається вплив економічних процесів у регіоні на криміногенну обстановку?

— Вплив розвитку економіки відчувається практично у всіх сферах. Економічний підйом, зростання виробництва нам допомагають. З’являються нові робочі місця, зростає добробут жителів регіону, і як наслідок, знижується їхня кримінальна активність. Разом з тим, з’являються нові грошові потоки і охочі відвести їх у тінь. Тiнізація економіки — сприятливий грунт для організованої злочинності, яка, вирішуючи свої проблеми, вдається до будь-яких незаконних методів, зокрема і силових.

— Як у випадку з убивством гендиректора «Антарктики» — Кравченка?

— Напевно.

— Днями міністр внутрішніх справ Смирнов заявив, що з дня на день буде названо імена вбивць Кравченка. Розслідування справді завершено?

— Розслідування веде прокуратура, і розголошувати таємницю слідства я не маю права. Можу сказати тільки, що сьогодні ми досить повно уявляємо картину подій, що відбуваються. Встановили ймовірні мотиви здійснення цього злочину і людей, які могли бути в ньому зацікавлені. Визначили коло осіб, яких можна розглядати як організаторів і виконавців. Так що можна сказати, розслідування виходить на фінішну пряму.

— У процесі розслідування ви також вивчали господарську діяльність самої «Антарктики». Наскільки правдива інформація про порушення кримінальної справи стосовно директора рибпорту — одного з підрозділів «Антарктики» і про виявлення розкрадання на суму понад півмільярда доларів?

— За однією з версій, мотиви вбивства керівника «Антарктики» ми шукали в діяльності підприємства та його партнерів. Перевірка деяких комерційних структур, пов’язаних з Іллічівським рибним портом, справді виявила факти злочинів економічного характеру. Кілька кримінальних справ порушено. Конкретно кому-небудь обвинувачення не пред’являлися. Суму збитку буде встановлено в ході документальних ревізій. Після завершення роботи можна буде говорити про суми і про осіб, причетних до посадових злочинiв.

— Ви відчували на собі тиск у ході розгляду цих справ?

— Ні, на мене особисто ніхто не виходив.

— Факти корупції в міліції — ваш коментар.

— Формально корупціонером є навіть інспектор пожежної охорони, який у неробочий час підробляє сторожем у магазині. Гадаю, ви погодитеся, що така «корупція» великої шкоди суспільству не завдає. Але є й інші її прояви. Торiк в області через негативні мотиви з органів внутрішніх справ було звільнено понад 70 чоловік, три — за корупційні діяння. В основному — це офіцери середньої ланки. На мій погляд, для формування іміджу міліції позитивним є її відвертість перед суспільством, визнання існуючих проблем, серед них і фактів корупції. Робота з очищення міліції від дискредитуючих її співробітників триває.

— А чим закінчилася операція з «інвентаризації» автотранспорту особового складу, яку ви проводили в минулому році?

— Ніяких особливих порушень не виявлено.

— А у вас особисто який автомобіль?

— Особисто у мене немає машини. Їжджу на службовій.

— А дача, квартира є?

— Дачі також немає. Ні в Одесі, ні в іншому місті. Квартира ж виділена мені з муніципального фонду.

— А які ваші відносини з місцевою владою?

— Нормальні службові відносини. Керівники міста і області з розумінням підходять до наших проблем, надають допомогу в їх вирішенні. У грудні обласною радою було прийнято програму підтримки органів внутрішніх справ, розраховану на 2003 — 2005 роки. Мер міста в свою чергу допомагає міському УМВС, виділяє транспорт, квартири для співробітників.

— А чи виникали у вашій роботі ситуації, коли в ході розслідування якої-небудь справи виявлялися зв’язки злочинців із чиновниками міського або обласного апарату влади? Як розвивалися події в цих випадках?

— За нашими матеріалами порушували справи за фактами отримання хабарів чиновниками мерії та адміністрації. Було притягнуто до відповідальності провідного фахівця в управлінні з цін, начальника відділу з розміщення реклами, ще кілька осіб. Але взагалі посадові злочини — це підслідність прокуратури. Ми вносили пропозиції про введення альтернативної підслідності. Але поки що всі справи у сфері економіки порушує і розслідує прокуратура.

— А часто політики чи керівники різного рангу намагаються впливати на вас, втручатися в хід слідства?

— Уже ні. На мене важко впливати. Я ні перед ким не маю особистих зобов’язань. Ні з ким із них не вчився разом у школі або інституті, не займався спортом. І працював я в інших містах. З одного боку, це важко, не знаєш специфіки міста. З другого — мені легко відмовити в проханні, яке розходиться з принципами роботи міліції.

— І у вас не виникає відчуття, що часом руками ваших співробітників під лозунгами дотримання законності вирішуються проблеми зовсім іншого плану?

— Безумовно. Візьміть хоча б ситуацію з розслідуванням убивства Кравченка. Але ми намагаємося триматися подалі від цих інтриг і ближче до закону.

— Одеса здавна була відома своїми кримінальними традиціями. Що сьогодні являє собою Одеса бандитська?

— Бандитських авторитетів у класичному розумінні практично не залишилося. Частину з них відправили в місця позбавлення волі, деякі поїхали за кордон, побоюючись кримінального переслідування, хтось був убитий у ході «природного кримінального відбору». Тому Одеса початку 90-х і сьогоднішня істотно відрізняються. Час бейсбольних біт і автоматів йде в минуле. Актуальною стає протидія легалізації капіталів.

— Як у цьому контексті розгортаються події в нафтогазовому комплексі?

— Йде процес перерозподілу. Змінилися власники в найбільших компаніях «Лукойл», «Синтезойл», «Ексимнафтопродукт». За всім цим уважно спостерігаємо і ми, і СБУ.

— Щоб контролювати ситуацію, необхідно постійно бути в курсі подій, володіти інформацією, яка сьогодні коштує чималих грошей. Чи є у вас спеціальний фонд для подібних потреб?

— Напевно, так. Інше питання, чи достатній він? Поки ми інформацію отримуємо.

— На 15 лютого призначено засідання колегії керівників силових структур України, митних і прикордонних органів, облдержадміністрації. Чим продиктована необхідність проведення такого масового заходу в Одесі?

— Я думаю, що мета проведення тут спільного засідання колегії викликана необхідністю комплексного підходу до вирішення низки проблем. Я не даремно говорив про специфіку нашої області. Передусім, це прикордонна область. 1424 кілометри кордону з Молдовою, Придністров’ям, Румунією. Є проблема транзиту зброї, контрабанди наркотиків, нелегальної міграції, контрабанди. Чинник кордону істотно впливає на криміногенну ситуацію в області. Крім того, я вже говорив, що наша область швидше за іншi розвивається в економічному плані. У місті сьогодні шість генеральних консульств, і будуть відкривати нові. Чому? В області створено відповідний інвестиційний клімат, умови для вкладення капіталів, реалізації нових проектів. Одеса — це порти, митні ворота України. Все це робить необхідним розробку і реалізацію додаткових комплексних заходів за участю всіх силових структур

— Ваш прогноз на розвиток соціально-економічних подій в Одесі на найближчий час.

— Я не думаю, що будуть спостерігатися якісь особливі сплески соціальної активності. Можливо, тільки ближче до виборів Президента 2004 року. Для Одеси взагалі не характерні революційні процеси. Тут люди історично були більш заможнiшi, ніж в інших містах. Якщо взяти вклади населення в Ощадбанку на 1991 рік, то з 152 мільярдів карбованців жителів України 15,5 мільярда належали одеситам. Одеса завжди працювала і заробляла. Такою вона залишилася і зараз.

Олена АСТРАХОВИЧ, Одеса
Газета: 
Рубрика: