Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Загрози та застереження

Російські політологи стурбовані західним впливом на вибори в Україні
7 жовтня, 2004 - 00:00

«Не дозволимо заокеанським політикам впливати на результати українських виборів». Приблизно так можна сформулювати основний «месидж» «круглого столу» на тему «Порушення закону про вибори президента України в ході передвиборної кампанії», організованого днями Російським клубом. У дискусії взяли участь кілька іноземних спостерігачів на виборах-2004, а також політологів і політиків, які представляють (судячи із заявленої позиції) команди підтримки кількох українських кандидатів.

На картині нинішньої президентської кампанії в Україні, яку змальовували промовці, переважали досить хмурі тони. Наводили значну кількість прикладів конкретних порушень виборчого законодавства, що є, на думку більшості ораторів, наслідком свідомої політики кандидатів. Серед найчастіших порушень — відсутність вихідних даних у друкованих агітаційних матеріалах, поширення неправдивих відомостей про кандидата, підкуп виборців, використання для ведення кампанії коштів не з виборчого бюджету, участь в агітації членів виборчих комісій.

На традиційну думку одного з організаторів «круглого столу», російського політолога Сергія Маркова, сьогодні Україна зазнає безпрецедентного тиску з-за кордону, значення якого полягають у нав’язуванні країні конкретного кандидата: «Нав’язується сценарій: найпопулярніший кандидат на посаду президента — Віктор Ющенко. Якщо так, саме він має перемогти на виборах. Якщо він не переможе, значить, вибори були сфальсифіковані, отже — ця влада нелегітимна». Із тезами Маркова погодилися й кілька інших промовців. Головним джерелом підтримки кандидата Ющенка з-за кордону було названо Захід, зокрема — США. Різко розкритикували заяви американських і західноєвропейських політиків про те, що, якщо українські вибори відбудуться недемократично, стосовно української влади застосують певні санкції, — подібні обіцянки назвали втручанням у внутрішні справи України.

Кандидат Віктор Ющенко та його прихильники, заявили симпатики кандидата Віктора Януковича, які брали участь в обговоренні, збираються в разі невдачі на виборах спробувати вивести на вулицю народ. Однак їм це не вдасться, переконані прихильники Януковича. Насамперед тому, що останній як прем’єр зумів досягти серйозних економічних успіхів, а це — головний аргумент для простої людини, яка обов’язково проголосує за кандидата-прем’єр- міністра, навіть без усяких «хитрих» технологій. Гендиректор Агентства гуманітарних технологій Володимир Грановський навіть узяв на себе сміливість стверджувати, що рівень зарплат в Україні в співвідношенні з рівнем цін уже дає можливість середньому українцю мати рівень життя майже як на Заході. З цим завзято не погодилися присутні депутати-комуністи, які заявили, що економічне зростання в країні ніяк не позначається на рівні життя людей, а тому, якщо результати виборів не будуть сфальсифіковані, «на коні» виявиться лідер КПУ Петро Симоненко. Принаймні, вийде до другого туру, як пообіцяв депутат-комуніст Георгій Пономаренко.

У чому комуністи та прихильники Віктора Януковича були одностайні, то це в різкому засудженні «американського впливу», спрямованому, на їхню думку, на лідера «Нашої України» Віктора Ющенка.

Представників останнього на «круглому столі» не виявилося, тому відповісти на обвинувачення Віктора Андрійовича у проамериканізмі було нікому. Складно не погодитися зі спільною думкою учасників «круглого столу» про те, що навіть найдемократичніші країни не мають права втручатися у виборчий процес в Україні, нав’язувати українському народу свої сценарії виборів і своїх кандидатів. Водночас риторичним залишається запитання: чи не є втручанням у справи суверенної української держави постійні коментарі ходу виборчої кампанії в Україні з іншого боку? У підготовленому Російським клубом прес-релізі зі списком порушень виборчого законодавства зазначалися переважно порушення з боку кандидата на посаду президента Віктора Ющенка. І не було жодного подібного прикладу з боку іншого рейтингового кандидата — Віктора Януковича, хоча Сергій Марков в інтерв’ю журналістам визнав, що порушниками є обидва найрейтинговіші кандидати. Відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», чому мішенню для критики став лише один із Вікторів, пан Марков пояснив це бажанням довести, що опозиція, яка заявляє про свою високу моральність, порушує закон не менше, ніж сили, які підтримує влада. С.Марков також висловив думку, що влада в Україні не здатна реалізувати який-небудь нелегітимний сценарій вимірювання результатів виборів. «Влада не може вплинути навіть на залежних від неї депутатів, щоб створити дієздатну парламентську більшість», — вважає російський політолог. А ось у намірах правої опозиції в разі чого ввести «в дію вулицю» він убачає «небезпеку конституційному ладу в Україні».

В офіційних висновках «круглого столу» зазначається, що наявні факти про порушення дають «усі підстави поставити перед ЦВК питання про вживання заходів щодо кандидатів, які грубо порушують чинне законодавство».

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: