Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗА­ПИ­ТАН­НЯ «Дня»

Які мож­ли­ві нас­лід­ки не­се гру­зи­но-­ро­сій­ська вій­на, яка спа­лах­ну­ла ми­ну­ло­го тиж­ня в Пів­ден­ній Осе­тії? Які уро­ки з ці­єї вій­ни по­вин­на винести для се­бе Ук­ра­ї­на?
13 серпня, 2008 - 00:00
У ЦІ­ЄЇ ЖІН­КИ ТА ДИ­ТИ­НИ БІЛЬ­ШЕ НЕ­МАЄ ДО­МІВ­КИ. СА­МЕ ЗАВ­ДЯ­КИ АК­ТИВ­НИМ МИ­РОТ­ВОР­ЧИМ ЗУ­СИЛ­ЛЯМ РО­СІЇ, СПРЯ­МО­ВА­НИМ НА ЗА­ХИСТ СВО­ЇХ СПІВ­ВІТ­ЧИЗ­НИ­КІВ У ПІВ­ДЕН­НІЙ ОСЕ­ТІЇ / ФОТО РЕЙТЕР

Час­ти­на Гру­зії під обс­трі­лом. Світ у нап­ру­зі. По во­лі чи по не­во­лі три­во­га по­ши­рю­єть­ся ук­ра­їн­ським су­спіль­ством. Що кон­флікт нав­ко­ло Пів­ден­ної Осе­тії оз­на­чає для на­шої кра­ї­ни? Нас­кіль­ки ре­аль­ний сце­на­рій, що нам йо­го про­ро­ку­ють де­я­кі за­хід­ні по­лі­ти­ки про те, що нас­туп­на — Ук­ра­ї­на? І най­пер­ше — які вис­нов­ки по­вин­ні з ці­єї си­ту­а­ції зро­би­ти ук­ра­їн­ці? Про це сьо­год­ні «День» го­во­рить з ре­гі­о­наль­ни­ми екс­пер­та­ми.

Во­ло­ди­мир ПРИ­ТУ­ЛА, ке­рів­ник гро­мад­сько­го ко­мі­те­ту з мо­ні­то­рин­гу сво­бо­ди пре­си в Кри­му:

— Но­вий спа­лах ро­сій­сько-г­ру­зин­сько­го кон­флік­ту оз­на­чає те, що на пос­тра­дян­сько­му прос­то­рі за­ли­ши­лось ду­же ба­га­то не­ви­рі­ше­них кон­флік­тів, які пот­ре­бу­ють яко­мо­га ско­рі­шо­го роз­в’я­зан­ня. Од­нак для збе­ре­жен­ня ми­ру в них мо­же бу­ти ли­ше один шлях ви­рі­шен­ня — на ос­но­ві між­на­род­них пра­во­вих норм і між­на­род­них за­ко­нів. У той же час но­ва вій­на в Гру­зії оз­на­чає, що Ро­сія, ви­ко­рис­тав­ши пре­це­дент Ко­со­во, впев­не­но вий­шла за ме­жі між­на­род­но­го пра­ва та ви­рі­шує свої проб­ле­ми вик­люч­но з по­зи­цій си­ли, не зу­пи­ня­ю­чись пе­ред сві­то­вою гро­мад­ською дум­кою. Це оз­на­чає, що на чер­зі бу­дуть ін­ші кра­ї­ни — Ук­ра­ї­на, Азер­бай­джан. А по­тім — Мол­до­ва, при­бал­тій­ські кра­ї­ни, Поль­ша. Ро­сія впев­не­на, що між­на­род­ні ор­га­ні­за­ції, в то­му чис­лі ООН, ін­ші між­на­род­ні ме­ха­ніз­ми не в змо­зі да­ти від­січ її ді­ям, то­му ро­сій­ські ге­не­ра­ли не зу­пи­ня­ють­ся пе­ред жод­ни­ми жер­тва­ми, в той же час во­ни ве­дуть ін­фор­ма­цій­ну вій­ну про­ти жертв сво­єї аг­ре­сії і пря­мо зви­ну­ва­чу­ють їх у най­біль­ших по­ру­шен­нях, які ті, ні­би­то, здій­сню­ють.

Вис­нов­ки тут од­ноз­нач­ні. У ви­пад­ку та­ких дій Ро­сії про­ти Ук­ра­ї­ни нам не­ма під­став че­ка­ти між­на­род­ної до­по­мо­ги, бо, як по­ка­зує дос­від, в по­діб­них си­ту­а­ці­ях про­ти Ро­сії во­ни ви­яв­ля­ють­ся без­си­лі. Ви­хід по­ля­гає в то­му, що­б ді­я­ти сво­ї­ми си­ла­ми. То­му ке­рів­ни­ки Ук­ра­ї­ни по­вин­ні за­раз об­ме­жи­ти гро­мад­ські сво­бо­ди і зу­пи­ни­ти ді­яль­ність в Ук­ра­ї­ні про­ро­сій­ських гро­мад­ських ор­га­ні­за­цій та ро­сій­ських і про­ро­сій­ських ЗМІ, які го­ту­ють пси­хо­ло­гіч­ний грунт для по­лі­тич­ної, еко­но­міч­ної, а зго­дом і вій­сько­вої оку­па­ції Ук­ра­ї­ни ззов­ні. По-д­ру­ге, ми ба­чи­мо, що Ро­сія в змо­зі пе­реш­ко­ди­ти ін­тег­ра­ції Ук­ра­ї­ни до сві­то­вих без­пе­ко­вих струк­тур, як це вий­шло з на­дан­ням ПДЧ, то­му і тут нам не­має на що спо­ді­ва­ти­ся. У той же час, Ро­сія сьо­год­ні по­ка­за­ла сві­ту, для чо­го са­ме во­на пе­реш­код­жа­ла всту­пу Гру­зії та Ук­ра­ї­ни до НА­ТО і на­віть при­єд­нан­ню їх до ПДЧ, бо як­би це від­бу­ло­ся кіль­ка мі­ся­ців то­му, то­ді сьо­год­ні нав­ряд чи Ро­сія від­ва­жи­ла­ся б бом­бар­ду­ва­ти Тбі­лі­сі, Го­рі, між­на­род­ний наф­топ­ро­від та ін­шу інф­рас­трук­ту­ру Гру­зії. То­му ке­рів­ни­кам Ук­ра­ї­ни, як­що ми не бу­де­мо при­єд­на­ні до ПДЧ НА­ТО най­ближ­чим ча­сом, що прак­тич­но не­ймо­вір­но, слід в ско­ро­че­ні стро­ки за­вер­ши­ти ре­фор­му ук­ра­їн­ської ар­мії та фло­ту, ого­ло­си­ти мо­бі­лі­за­цію ре­зер­віс­тів, від­мо­бі­лі­зу­ва­ти всі вій­сько­ві час­ти­ни і мак­си­маль­но під­го­ту­ва­ти їх для са­мос­тій­ної від­сі­чі бу­дь-я­ко­му аг­ре­со­ру, який по­ся­га­ти­ме на су­ве­ре­ні­тет Ук­ра­ї­ни. Си­ту­а­ція в сві­ті над­то сер­йоз­на, щоб нехтува­ти без­пе­кою всі­єї дер­жа­ви. Інак­ше Ук­ра­ї­на мо­же пов­то­ри­ти іс­то­рію по­чат­ку ХХ сто­літ­тя, ко­ли вже фак­тич­но сфор­мо­ва­ний су­ве­ре­ні­тет во­на втра­ти­ла че­рез вій­сько­ву аг­ре­сію ззов­ні.

Ігор ЛО­СЄВ, до­цент ка­фед­ри куль­ту­ро­ло­гії На­ці­о­наль­но­го уні­вер­си­те­ту «Ки­є­во-­Мо­ги­лян­ська Ака­де­мія»:

— Ме­та ці­єї вій­ни зро­зу­мі­ла — Ро­сія на­ма­га­єть­ся озб­ро­є­ни­ми ме­то­да­ми від­но­ви­ти ім­пе­рію. У па­на Пу­ті­на ви­рос­ли зу­би, й він ци­ми зу­ба­ми по­чав ку­са­ти. Спер­шу су­сі­дів, а по­тім до­бе­реть­ся і до Єв­ро­пи. І за­раз нам, зви­чай­но, не вдас­ться від­си­ді­ти­ся в ро­лі ней­тра­лів, бо нас­туп­ни­ми піс­ля Гру­зії — як­що у Ро­сії все прой­де — бу­де­мо ми. І нам у Се­вас­то­по­лі, в Кри­му й да­лі на пів­дні Ук­ра­ї­ни влаш­ту­ють та­ке са­ме, що влаш­ту­ва­ли гру­зи­нам. Ми ба­чи­мо, що Ро­сій­ська Фе­де­ра­ція ду­же лег­ко здат­на ор­га­ні­зо­ву­ва­ти бу­дь-я­кі кон­флік­ти, не зу­пи­ня­ю­чись ні пе­ред кро­в’ю, ні пе­ред нас­лід­ка­ми. Тоб­то ма­є­мо ду­же не­без­печ­но­го й аг­ре­сив­но­го су­сі­да. Тре­ба дій­сно під­ні­ма­ти сві­то­ву гро­мад­ськість, то­му що си­ту­а­ція ду­же на­га­дує 39-й рік у Єв­ро­пі.

І, звіс­но, нам ду­же сер­йоз­но слід по­ду­ма­ти про свою обо­ро­ну. Про те, що ми ро­би­ти­ме­мо, як­що на нас впа­де ця озб­ро­є­на аг­ре­сія. Цей на­їв­но-­без­від­по­ві­даль­ний стан ро­зу­му, який у нас був ба­га­то ро­ків, має при­пи­ни­ти­ся. Ду­же ба­га­то що по­став­ле­но на кар­ту. Ми са­мі мо­же­мо ста­ти жер­твою ве­ли­кої тра­ге­дії. Єди­не, що мо­же цьо­му за­по­біг­ти, — це згур­то­ва­ність ук­ра­їн­сько­го сус­піль­ства та го­тов­ність за­хи­ща­ти свою дер­жа­ву. За­хи­ща­ти свої те­ри­то­рії.

Що сто­су­єть­ся учас­ті ЧФ у кон­флік­ті, то Ро­сія всі ці ро­ки не дот­ри­му­ва­ла­ся угод що­до Чор­но­мор­сько­го фло­ту. За цією уго­дою ро­сій­ський флот із те­ри­то­рії Ук­ра­ї­ни не має пра­ва зав­да­ва­ти уда­рів по тре­тіх кра­ї­нах. А є ін­фор­ма­ція, що лі­та­ки ЧФ, що ба­зу­ють­ся у Кри­му, лі­та­ють до Гру­зії. У цій си­ту­а­ції тре­ба прос­то ви­рі­шу­ва­ти пи­тан­ня з Чор­но­мор­ським фло­том. Або він дот­ри­му­ва­ти­меть­ся норм до­го­во­ру, або ста­ви­ти пи­тан­ня не ли­ше пе­ред Ро­сій­ською Фе­де­ра­ці­єю, але й пе­ред сві­то­вою спіль­но­тою про йо­го по­даль­ше пе­ре­бу­ван­ня на ук­ра­їн­ській те­ри­то­рії.

Ана­то­лій РО­МА­НЮК, по­лі­то­лог, м. Львів:

— Цей кон­флікт мож­на оці­ню­ва­ти за ба­гать­ма фак­то­ра­ми. На­сам­пе­ред кон­флікт сто­су­єть­ся са­мої Гру­зії і вип­ли­ває з іс­то­рії фор­му­ван­ня дер­жав Кав­казь­ко­го ре­гі­о­ну. Тут і Азер­бай­джан з На­гор­ним Ка­ра­ба­хом, і са­ма Гру­зія з Аб­ха­зією, Пів­ден­ною Осе­ті­єю і ще ра­ні­ше?— Ад­жа­рі­єю. І як­що ста­ви­ти пи­тан­ня, в який спо­сіб ви­рі­ши­ти цю проб­ле­му, то слід го­во­ри­ти про те, чи її мож­на ви­рі­ши­ти вза­га­лі. Не вар­то за­бу­ва­ти, що всі ці фор­маль­но не­виз­на­ні те­ри­то­рії ма­ють під­трим­ку ззов­ні. У ви­пад­ку гру­зин­сько­го кон­флік­ту ця під­трим­ка йде з бо­ку Ро­сії. То­му ви­рі­ши­ти проб­ле­му бу­де вкрай важ­ко. Як на ме­не, оче­вид­но, Гру­зія, ма­ю­чи по­зи­тив­ний прик­лад ви­рі­шен­ня ад­жар­ської проб­ле­ми зброй­ним шля­хом, ви­рі­ши­ла пов­то­ри­ти свій ус­піх. А Ро­сія ви­рі­ши­ла до­вес­ти здат­ність кон­тро­лю­ва­ти пос­тра­дян­ський прос­тір і та­ким чи­ном вод­но­час про­де­мон­стру­ва­ти свою вій­сько­ву по­ту­гу. До­вес­ти, що во­на мо­же впли­ва­ти на роз­ви­ток по­дій, біль­ше то­го — трак­ту­ва­ти їх так, як їй це ви­гід­но. Як прик­лад, кон­флікт у Чеч­ні Ро­сія по­дає як за­кон­ні дії, тут же во­на зай­ня­ла зво­рот­ну по­зи­цію. Цей ви­па­док, швид­ше за все, дасть в Ро­сії силь­ний пош­товх для роз­вит­ку мі­лі­та­рис­тич­них по­лі­тич­них сил, які бу­дуть на­по­ля­га­ти на ви­рі­шен­ні пи­тань тіль­ки вій­сько­вим шля­хом. І то­му, як­що цей кон­флікт на­віть мож­на роз­в’я­за­ти, то тіль­ки із за­лу­чен­ням між­на­род­ної спіль­но­ти.

Що ж сто­су­єть­ся Ук­ра­ї­ни у цій си­ту­а­ції, то ми ма­є­мо зро­би­ти сер­йоз­ні вис­нов­ки, ад­же про­тис­то­я­ти у зброй­но­му кон­флік­ті Ро­сії ми не змо­же­мо. Ук­ра­ї­на має здій­сни­ти пе­ре­хід на лі­бе­раль­но-­де­мок­ра­тич­ну по­лі­ти­ку. І це ма­ють бу­ти не прос­то за­я­ви, а кон­крет­ні дії. Вар­то до­да­ти, що це мож­ли­во ли­ше за умо­ви пов­ної внут­ріш­ньо­по­лі­тич­ної єд­нос­ті. До­ки в кра­ї­ні три­ва­ти­муть су­пе­реч­ки і про­тис­то­ян­ня між різ­ни­ми по­лі­тич­ни­ми си­ла­ми, на­ша по­зи­ція бу­де слаб­кою. Влас­не, че­рез внут­ріш­ні не­га­раз­ди на по­чат­ку 90-х Гру­зія вже втра­ти­ла дві час­тин­ки сво­єї те­ри­то­рії, які за пра­­вом на­ле­жа­ли їй. За­раз си­ту­а­ція мо­же пов­то­ри­ти­ся.

Вла­дис­лав РО­МА­НОВ, ди­рек­тор ін­фор­ма­цій­но-а­на­лі­тич­но­го агент­ства «Прид­ніп­ро­в’я», м.Дніп­ро­пет­ровськ:

— Я га­даю, що по­дії на те­ри­то­рії Пів­ден­ної Осе­тії ма­ти­муть роз­ло­гі нас­лід­ки. Ро­сія над­то пе­ре­ви­щи­ла свої пов­но­ва­жен­ня як ми­рот­во­рець. Сьо­год­ні во­на виг­ля­дає вже як аг­ре­сор. І це не мо­же не поз­на­чи­ти­ся на від­но­си­нах між кра­ї­на­ми на пос­тра­дян­сько­му прос­то­рі. Од­на річ — си­ту­а­ція по­чат­ку 90-х, ко­ли в обс­та­нов­ці роз­па­ду Ра­дян­сько­го Со­ю­зу по­ча­ли­ся ре­гі­о­наль­ні кон­флік­ти. Ін­ша річ — за­раз, ко­ли дав­но сфор­му­ва­ли­ся виз­на­ні між­на­род­ним спів­то­ва­рис­твом не­за­леж­ні дер­жа­ви. Сво­го ча­су Ро­сія, під­три­мав­ши й озб­ро­їв­ши ав­то­но­мії на те­ри­то­рії Гру­зії, ство­ри­ла проб­ле­му на ба­га­то ро­ків упе­ред. Не має зна­чен­ня, як по­во­див­ся пре­зи­дент М. Са­а­каш­ві­лі й чим він ке­ру­вав­ся — він ді­яв на гру­зин­ській те­ри­то­рії, а ро­сі­я­ни бом­блять чу­жу. То­му та­кі дії не мо­жуть за­ли­ши­ти­ся без нас­лід­ків. Уже за­раз, нас­кіль­ки ме­ні ві­до­мо, впав курс ро­сій­ських цін­них па­пе­рів на сві­то­вих рин­ках, і, на мою дум­ку, це не єди­ний ре­зуль­тат ці­єї вій­ни. Що сто­су­єть­ся Ук­ра­ї­ни, то пос­тає пи­тан­ня про пе­ре­бу­ван­ня на на­шій те­ри­то­рії ро­сій­сько­го Чор­но­мор­сько­го фло­ту і по­в’я­за­ні з цим мож­ли­ві заг­ро­зи. Тим біль­ше, що В. Пу­тін пря­мо по­в’я­зав ни­ніш­ній кон­флікт у Гру­зії з пи­тан­ням про її вступ до НА­ТО. Про­те хо­чу звер­ну­ти ува­гу, що ку­ди б Ро­сія не по­си­ла­ла свої тан­ки — хоч до Че­хо­с­ло­вач­чи­ни, хоч до Чеч­ні, у стра­те­гіч­но­му пла­ні во­на зав­жди прог­ра­ва­ла. На­віть як­що її вій­ська за­ли­шать­ся на те­ри­то­рії Пів­ден­ної Осе­тії й Аб­ха­зії, у дов­гос­тро­ко­вій пер­спек­ти­ві це не при­не­се Ро­сії по­зи­тив­них ре­зуль­та­тів.

Гри­го­рій ГРИНЬ, во­єн­ний іс­то­рик:

— На мій пог­ляд, у цій си­ту­а­ції Гру­зія по­ка­за­ла, як не слід ви­рі­шу­ва­ти ре­гі­о­наль­ні ет­ніч­ні й те­ри­то­рі­аль­ні кон­флік­ти. Бо за всі­єї по­ва­ги до те­ри­то­рі­аль­ної ці­ліс­нос­ті не­за­леж­ної дер­жа­ви Гру­зія, схва­лю­ва­ти стріль­бу з сис­тем зал­по­во­го вог­ню по мир­но­му міс­ту не­мож­ли­во. Це не спо­сіб роз­в’я­зан­ня проб­лем. Дав­но бу­ло зро­зу­мі­ло на прик­ла­ді ін­ших ре­гі­о­наль­них кон­флік­тів, що цим не до­сягнеш ні­чо­го, а тіль­ки оз­ло­биш міс­це­ве на­се­лен­ня, і, як пра­виль­но вже за­я­ви­ли пре­зи­ден­ти Пів­ден­ної Осе­тії й Аб­ха­зії, сво­ї­ми ді­я­ми гру­зин­ське ке­рів­ниц­тво пос­та­ви­ло пи­тан­ня про не­мож­ли­вість спі­віс­ну­ван­ня Аб­ха­зії та Пів­ден­ної Осе­тії у скла­ді Гру­зії. Лю­дям чіт­ко да­ли зро­зу­мі­ти, що це бо­роть­ба не за гро­ма­дян сво­їх, не за на­ро­ди, які по­вин­ні жи­ти у ми­рі, а прос­то за те­ри­то­рію, яка чо­мусь пот­ріб­на Гру­зії — та­ке вра­жен­ня, що во­на во­ює за цю те­ри­то­рію з прин­ци­пу.

Які це ма­ти­ме нас­лід­ки для кра­їн СНД? По-­пер­ше, в ба­га­тьох кра­ї­нах СНД є те­ри­то­рі­аль­ні кон­флік­ти — це і Мол­до­ва, це й вір­ме­но-а­зер­бай­джан­ський кон­флікт че­рез На­гір­ний Ка­ра­бах, це і проб­ле­ми, які є в Тад­жи­кис­та­ні. І си­ту­а­ція у Гру­зії — це чу­до­вий урок для цих дер­жав, на­оч­ний прик­лад то­го, як не слід ці проб­ле­ми ви­рі­шу­ва­ти. Ні­чо­го кра­що­го за мир­ні пе­ре­го­во­ри ще не ви­га­да­ли. З ін­шо­го бо­ку, я не вва­жаю, що прик­лад із Пів­ден­ною Осе­ті­єю якось за­гос­трить си­ту­а­цію в ін­ших кра­ї­нах, бо на прик­ла­ді Осе­тії ста­ло вид­но, що це не роз­в’я­зан­ня проб­ле­ми.

Особ­ли­во ці­ка­ва тут, звіс­но, по­зи­ція Ро­сії, яка в цьо­му кон­флік­ті від слів пе­рей­шла до ді­ла, й на­ма­га­єть­ся те­пер на те­ри­то­рії кра­їн СНД бу­ти та­ким со­бі ар­біт­ром, де­мон­стру­ю­чи, що не має на­мі­ру від­сид­жу­ва­ти­ся ос­то­ронь і мов­чки ди­ви­ти­ся на без­за­кон­ня й ак­ти ге­но­ци­ду, що від­бу­ва­ють­ся на те­ри­то­рії су­між­них дер­жав. Як­що ра­ні­ше Ро­сія зай­ма­ла­ся тіль­ки дип­ло­ма­тич­ни­ми за­кли­ка­ми, то те­пер во­на вве­ла вій­ська, чим до­ве­ла свою рі­шу­чість ді­я­ти.

Що до Ук­ра­ї­ни, то ук­ра­їн­ські по­лі­ти­ки в цьо­му пи­тан­ні по­вин­ні зро­би­ти ли­ше один вис­но­вок: бу­дь-я­кий екс­тре­мізм не при­во­дить до по­зи­тив­но­го ре­зуль­та­ту — ні по­лі­тич­ний екс­тре­мізм, тоб­то якісь різ­кі за­я­ви, ні тим біль­ше — по­гро­зи вій­сько­вою си­лою. Ли­ше вза­є­мо­ро­зу­мін­ня і вза­є­мо­ви­гід­ний ді­а­лог мо­жуть ви­рі­ши­ти бу­дь-я­кий кон­флікт, бу­дь-я­кі на­бо­лі­лі та сер­йоз­ні проб­ле­ми. А роз­мо­ви про те, що в Ук­ра­ї­ні мо­же пов­то­ри­ти­ся та­кий са­мий сце­на­рій із Кри­мом, я га­даю, пе­ред­час­ні й не ма­ють під со­бою ре­аль­но­го під­ґрун­тя.

Газета: 
Рубрика: