Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Букатинка не голосуватиме

Жителі невеличкого села на Вінниччині саботуватимуть вибори в громадах 18 грудня, бо «добровільне об’єднання» для них виявилося примусовим
15 грудня, 2016 - 10:46
ФОТО З САЙТА OK.RU

Про те, що Вила-Ярузька сільська рада, якій підпорядкована Букатинка, дала згоду на добровільне об’єднання із селами Бабчинці, Возлуївка, Гамулівка, Майорщина, Нове Життя і створення Бабчинецької сільської територіальної громади з центром у Бабчинцях, селяни дізналися тільки 7 грудня цього року, коли члени виборчої комісії почали уточнювати списки виборців. «Які вибори?», «А кого обираємо?», «Що ми маємо до Бабчинців, у нас свій голова є», — посипалося з різних кутків села. І люди вирішили зібратися у сільському клубі на збори. З’ясувалося, що проведене влітку анкетування жителів і стало волевиявленням — «за» вони чи «проти» об’єднання.

«Жодних зборів ніхто не проводив, нічого нікому не пояснював. Провели анкетування, та й по всьому. І тут виявляється, що ми маємо брати участь у виборах голови об’єднаної територіальної громади Бабчинців. Люди були шоковані. Не зрозуміли, що відбувається. Найбільше обурило те, що влада все вирішила без нашої участі. У законі прописано, що мають бути обговорення, громадські слухання, причому мінімум два місяці, а у нас пройшли селом з папірцями, запитали: «Ви за кого — Мазурівську сільську раду чи Бабчинецьку?» — і все... Люди не проти об’єднуватися, вони просто хочуть брати участь у житті громади, хочуть, щоб з ними рахувалися, а не «перегинали» через коліно і з «добровільного об’єднання» робили примусове, — каже житель Букатинки, добре знаний в Україні скульптор Олексій АЛЬОШКІН. — Букатинка хоч і маленьке село, але з величною історією. Тут живуть каменярі, скульптори і ремісники, люди, які вміють не просто творити, а й думати і аналізувати. Можливо, років 20—30 тому такий сценарій і пройшов би. Але люди виросли, вони відчувають себе господарями на своїй землі, знають ціну цій землі і готові її обороняти. Якщо об’єднання — це «солодка малина», то переконайте в цьому. Люди ставлять запитання і прагнуть почути відповіді. Нехтувати ними владі більше не вдасться».

Після кількох зборів жителі Букатинки вже створили ініціативну групу і почали збирати документи до суду, щоб оскаржити рішення сільської ради про об’єднання громад. Такого повороту подій голова Вила-Ярузької сільської ради Олег МАРИНОВСЬКИЙ не очікував. Каже, що на бік жителів Букатинки стали і мешканці Вил, які досі підтримували об’єднання, а тепер передумали.

«У Букатинці проживає 150 виборців, а у Вилах-Ярузьких понад 230, тобто громади невеликі, і об’єднання допомогло б поліпшити матеріально-технічну базу (відремонтувати сільські клуби, дороги, місця загального користування тощо). Навесні ми отримали дві пропозиції щодо об’єднання від Мазурівської сільської ради і Бабчинецької. Розробили анкети  і провели опитування з можливістю вписати свій варіант. Більшість людей висловилася за об’єднання з Бабчинцями, бо до них найближче. А тепер передумали. Люди звинувачують і мене, і депутатів. Можливо, недопрацювали, мало приділи уваги роботі з жителями. Але за будь-яких обставин я залишатимуся на боці громади, бо люди мене обрали, навіть якщо не погоджуюся з ними. Йти проти своїх односельців не буду», — коментує Олег Мариновський.

Переконати букатинців у тому, що об’єднання врятує мале село від зникнення, відрядили заступника голови Вінницької ОДА Андрія ГИЖКА. Він умовляв, як міг. А в коментарі «Дню» сказав, що подібна ситуація для області не перша. У жовтні минулого року жителі Студенянської територіальної громади також оскаржували рішення про об’єднання в судах, вказуючи на неправдивість підписів у протоколах.

«Знаєте, скільки у нас було проговорено про вибори у громадах, навіть у тій самій Буканці мали б почути, бо розмови про об’єднання ведуться не один рік, — каже Андрій Гижко. — Я вже спілкувався з учасниками політичного процесу і знаю, що це політична сила підливає олії у вогонь. Тому нарікати на недотримання правових норм не доводиться. Процес об’єднання відбувався в рамках закону, це питання розглядалося кілька разів на сесіях сільських рад, які об’єднані довкола Бабчинецької сільської ради. А тому вибори ніхто не скасовуватиме. Вони відбудуться».

Після Андрія Гижка переконувати селян взялися і депутати обласної ради. За кілька днів вони мало не щодня приїздили в село. Але вмовити букатинців взяти участь у голосуванні їм не вдалося. Отже, 18 грудня жителі Букатинки на вибори не підуть.

Голова ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Андрій КАВУНЕЦЬ каже, що наслідки такого рішення для громади не минуть без сліду, бо, відмовившись від участі у виборах, вони позбавлять себе можливості мати представника в сільській раді та впливати на обрання керівника громади, що вважає недалекоглядним.

«Якщо говорити про проведення роз’яснювальної роботи, то потрібно чітко розділити обов’язки та компетенції різних органів влади в даному питанні. Згідно з законом, обов’язок інформаційно-просвітницької, організаційної та методичної допомоги процесу об’єднання покладено виключно на місцеві державні адміністрації. Тобто відповідає за це обласна і відповідна районна адміністрації. Настільки вони забезпечили ефективне виконання цієї норми закону — краще запитати у мешканців цієї ОТГ, але варто відзначити, що дійсно просвітницька робота тривала часто виключно на рівні районів та керівників громад і часто не доходила до більшості мешканців, — коментує Андрій Кавунець. — Коли йдеться про об’єднання громад, я завжди наводжу такий приклад. Уявіть собі двері, які ведуть Україну до ЄС. Цей курс єдиний і незмінний. Тому ми маємо зробити все для того, щоб ці двері відчинити. Так-от, ці двері — це необхідність проведення децентралізації в Україні, причому на всіх рівнях — включаючи громади, райони та області, і має призвезти до передачі абсолютної більшості функцій і повноважень на рівень громад. Ключ від цих дверей — це процес об’єднання громад, адже без формування достатньо великих, спроможних громад передати їм функції та повноваження просто неможливо».

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця
Газета: 
Рубрика: