Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Дніпрі — антимерська «фронда»?

Противники міського голови Бориса Філатова збирають нову більшість у міськраді
28 жовтня, 2016 - 11:59
ФОТО DPCHAS.COM.UA

Як запевняє колишній перший заступник мера, депутат Дмитро Погребов, більшості в міськраді вже немає, а нова буде створена найближчим часом. Про це він написав на своїй сторінці в мережі «Фейсбук», коментуючи те, що відбувається в міській раді. «Новина перша, вона ж головна — більшості по факту вже немає. Це показала остання сесія. Мер на неї не вийшов, тому що був практично впевнений, що не буде кворуму. Нова більшість буде. Не сьогодні, то завтра, не завтра, то через кілька тижнів. Процес складний, тому що непроста комбінація у нас у раді. Але більшість себе вичерпала, і її немає по факту. Комбінуємо нове», написав він.

Формування антимерської «фронди» в Дніпровській міськраді практично збіглося з несподіваним поверненням самого Дмитра Погребова. Рік тому відомий у  підприємницькому середовищі й далекий від політики бізнесмен був запрошений новим мером Дніпра Борисом Філатовим на посаду першого заступника. Свою «праву руку» міський голова рекомендував як талановитого бізнесмена — творця системного бізнесу, а також як «упоротого патріота». Приблизно півроку Погребов налагоджував роботу мерії, формував нові штати й бюджет, щонеділі виступаючи перед пресою. За цей час він зробив кілька резонансних заяв, зокрема й про можливість  затоплення метрополітену, що будується, пропонуючи звільнені кошти спрямувати на дорожнє будівництво. Багато хто в Дніпрі почав сприймати Д. Погребова чи не як «альтер эго» Б. Філатова. Тим несподіванішою стала його відставка й відхід у політичну тінь. Стало зрозуміло, що між мером і його першим заступником «пробігла чорна кішка», хоча в кулуарах говорили, що стосунки не склалися з «сірим кардиналом» команди мера — Геннадієм Корбаном.

Так чи інакше, але Дмитро Погребов практично на півроку зник з політичної арени. Яким же було здивування місцевого бомонду, коли власник популярних ресторанів знову з’явився в міській раді. Своє повернення він пояснив тим, що передумав складати депутатський мандат. А оскільки його заяву в міськраді так і не розглянули, Д. Погребов її відкликав. Бізнесмен виступив із заявою, в якій пояснив, що  «розчарувався в людях, з якими йшов на вибори». Колишній заступник мера вважає, що нинішні керівники міста не зацікавлені в розвитку Дніпра, не хочуть ніяких змін і працюють «за накатаними схемами». Більше того, Д. Погребов заявив, що сферами міського господарства керують «шахраї, колишні зеки й горе-бізнесмени». Він закликав своїх однодумців об’єднатися в окрему депутатську групу. Наступного дня в міському «УКРОПі» заявили про вигнання Д. Погребова з лав партії за порушення партійної дисципліни й прогули.

Сам міський голова не залишився у боргу, давши свою оцінку сварці з Д. Погребовим. «Я вже давно звик до звинувачень на свою адресу. Але чути з боку пана Погребова звинувачення, які виголошували мої політичні опоненти, — цього я не зрозумів. Дуже дивно це було чути. Дмитро Погребов не зрозумів, що місто — це не фірма, а міський бюджет — це не бюджет приватних компаній. Місцеве самоврядування не приймає тих методів роботи, які він декларував. Коли він пішов, грюкнувши дверима, то залишив після себе багато недоброзичливців. Погребов мусить добре подумати над тим, що говорить. У своїй риториці він уже солідаризувався з моїми політичними опонентами», —  заявив Б. Філатов. Мер практично не помилився, оскільки незабаром з’явилися зведення про контакти колишнього заступника з давнішніми противниками з Опозиційного блоку й «Громадської сили». Популярний сайт «Дніпроград» опублікував скан листування нібито між Д. Погребовим і О. Вілкулом. І хоча обидва вони заперечували цей факт, подальші події в міськраді показали, що над мером згущуються хмари, й це неабияк стривожило міську громадськість. «Дмитро Погребов розпочав переговори з багатьма суб’єктами  політичного життя міста. І, ймовірно, хтось відгукнувся на цю пропозицію. А якщо й не відгукнулися, то новий опозиційний формат із задоволенням підтримає «Громадська сила», що втратила свої позиції, й Опоблок. До того ж, активізувалися  невдоволені городяни. Уже зараз, не чекаючи першої річниці мерства, починають з’являтися пости про відсутність реальних результатів роботи нової влади. І саме до цієї категорії громадян, невдоволеної результатами, може вельми вдало звертатися Погребов. Наскільки серйозним виявиться це протистояння, залежить від того, яку «команду» він зможе згуртувати довкола себе», — написав у мережі «Фейсбук» громадський активіст Іван Васючков.

Випадково чи ні, але в місті різко активізувалися різні борці з корупцією, виступаючи з викриттями фінансових схем у міському господарстві й навіть системи закупівель ProZorro. Так, з результатами розслідування виступили місцеві представники «ДемАльянсу». Проти мера і його команди озброїлися власники  МАФів, стверджуючи, що в Дніпрі влада «душить малий і середній бізнес». А в одну з осінніх ночей невідомі спалили на парковці евакуатор, за допомогою якого комунальні служби прибирали незаконні ятки й «наливайки».

Не виключено, що команда мера своїми крутими заходами з наведення ладу у сфері торгівлі, використання землі й сплати податків налаштувала проти себе чималий прошарок людей, які раніше жили без проблем, але з туго набитим гаманцем. Найрізкіше проти нинішньої міської влади виступають представники Опоблоку й «Громадської сили», які звинувачують мера, його заступників у проведенні непрозорих тендерів, а також у самоправстві.

Судячи з усього, тиха робота проти мера йде і в кулуарах. Так, минулого тижня роботу сесії міськради  проігнорували не лише традиційні противники мера. У залі засідань чомусь були відсутні й деякі представники більшості. Міський голова звинуватив їх у зраді й спробі паралізувати роботу місцевого самоврядування. «На сесію не прийшли: Опоблок — повним складом, «Громадська сила» — повним складом. І депутати, що прилучилися до них, з фракції «УКРОП», БПП і «Самопоміч». Вони тепер багато писатимуть, істеритимуть і виправдовуватимуться, але вони просто звичайні зрадники», — написав у «Фейсбуці» Борис Філатов.

Та все ж, за його словами, політичним опонентам поки не вдається паралізувати роботу міської ради. «Переворот у міській раді Дніпра не вдався. Усі, хто приєднався до Опозиційного блоку й «Громадської сили», поставили на своєму політичному майбутньому великий жирний хрест», — сказав Б. Філатов на брифінгу. Він зазначив, що за рік перебування на посаді міського голови вперше не присутній на сесійному засіданні, оскільки хотів «показати територіальній громаді, що коаліція працює й без Філатова, який, як стверджують політичні опоненти, узурпував владу і вплив на депутатський корпус». Незважаючи на відкритий саботаж, прибічникам мера вдалося прийняти цілу низку соціально важливих ініціатив. Та все ж міський голова вважає, що у його опонентів серйозні плани, а сама ситуація складається загрозливо. «План такий: зірвати кілька сесій міськради, запланованих до Нового року, не прийняти бюджет, після цього змінити секретаря міської ради й зробити Філатова «англійською королевою», пояснює він. Мер зауважив, що в міськраді «ходять розмови, що за нез’явлення на сесію пропонується від 5 до 10 тисяч доларів». «Хотілося б звернути увагу, що цинізм того, що відбувається, полягає в тому, що вся ситуація інспірується людьми з «УКРОПу», — вважає Б.Філатов. — Вони збирають «ширку» разом з Опоблоком і ведуть колаборантські переговори з Вілкулом. При цьому Дмитро Погребов у всіх розмовах згадує прізвище Коломойського і говорить, що пан Коломойський «освятив» цей захід», — розповів мер Дніпра.

Навіщо знадобився екс-губернатору переворот у дніпровській мерії — залишається незрозумілим. Із цього приводу в пресі одразу почали висловлювати припущення, кажучи про розкол у групі «Приват». Хоча не виключено, що ім’я впливового олігарха просто використовують у цілях інтриганства. Сам Д. Погребов говорить дещо про інше. Він показав журналістам нічне листування з Б. Філатовим у месенджері, в якому мер спілкувався з колишнім партійцем. За словами Д. Погребова, слова міського голови його дуже образили як депутата від партії «УКРОП». «Це небезпечна тенденція, якщо Філатов спілкуватиметься з депутатами в такому тоні, цілком можливо нам знадобиться новий мер. Незабаром ми зберемо позачергову сесію, на якій вас чекають несподіванки», — пообіцяв він. Погребов натякнув, що в його команді вже 20 депутатів, зокрема й з фракції «УКРОП». Крім того, він вважає, що в Дніпрі неможливо не зважати на думку й вагу О. Вілкула, оскільки практично половина виборців підтримала його на виборах міського голови.

Василь Сухов, координатор Дніпровського правозахисного центру, говорить: «Ця боротьба нічого хорошого нашому місту не обіцяє. Бійка в міській раді означає, що поки з’ясовують стосунки, проблеми городян відійдуть на задній план. Схоже, що депутати думають не про місто, а про свої інтереси. У цій сутичці я навіть не бачу ніякої політики — її там немає. Просто, умовно кажучи, якийсь бізнесмен витратився на вибори, на виборчу кампанію, а віддачі немає. І це образливо. Тобто, я вважаю, що в міській раді ми спостерігаємо сьогодні зіткнення бізнес-інтересів».

Політолог Андрій Золотарьов, який непогано знається на політичній кухні Дніпра, вважає, що конфлікт у міськраді можна улагодити за допомогою того ж Ігоря Коломойського. «До серйозного конфлікту сторін, як мені здається, справа не дійде. У Коломойського достатньо впливу, щоб відформатувати ситуацію», — вважає політолог Андрій Золотарьов. Варто зазначити, що самого І. Коломойського днями нагородили медаллю за особисті заслуги перед регіоном. Про це розповів глава Дніпропетровської облради Гліб Пригунов на своїй сторінці у Facebook. Зустріч відбулася увечері в будівлі облради без присутності преси. І. Коломойському вручили медаль, що була заснована в області до 25-ї річниці незалежності України. Як пише глава облради, Ігор Валерійович був щиро зворушений і з вдячністю прийняв нагороду. «Спілкування з Коломойським було дуже емоційним і щирим. Незважаючи на серйозність тем, які ми обговорювали, вони стосувалися й економіки, й політики, Коломойський багато жартував і усміхався. Він одна з найсуперечливіших фігур нашого часу. Але його, безперечно, слід поважати за його внесок у розвиток нашої області, у становлення незалежності всієї України», — написав на своїй сторінці в мережі Г. Пригунов.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: