Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

...Чи потрібні такі захисники?

Коментар до статті Остапа Дроздова <a href="/691/">«Криголам не може плавати в болоті»</a>
11 березня, 2011 - 00:00

На нечемне ставлення до Ліни Костенко не наважувалися навіть у найгірші часи боротьби з українським «буржуазним « націоналізмом, у добу створення «нової історичної спільноти — радянського, нібито, російськомовного народу», в роки витіснення української мови майже з усіх сфер життя. Її творів не дозволяли друкувати, поетесу позбавляли змоги зустрітися зі своїми численними шанувальниками, проте образ на її адресу не було.

І ось тепер на хамську критику зважилася купка «знавців» літератури зі Львова. Такі «поціновувачі» (думаю, нечисленні), мабуть, є й в інших містах України, але шкода, що саме зі Львова вигулькнуло таке неподобство. Проти нього виступило багато людей різного віку й фаху. Найстисліше й найвлучніше висловився професор Володимир Панченко: «Найгірше для критика — егоїстичне «випендрювання», синдром Моськи: мовляв, бачте, який я — он кого критикую!».

Вирішив захистити Ліну Костенко й «небайдужий львів’янин» Остап Дроздов. Я взяв ці слова в лапки як цитату, а не тому, що сумніваюся в його небайдужості до Львова. Багато в чому з автором можна погодитися. Справді, чому саме у Львові надумали перетворити зустріч великої поетеси з громадою на концерт Ірини Білик, Філіпа Кіркорова чи ще якоїсь Алегрової, організувавши продаж квитків і визначивши гонорар? Чому саме дві галичанки показали свій низький рівень у скандальній програмі «Міняю жінку»? З якого це дива львівський міський голова переходить на спілкування російською мовою з українським віце-прем’єром (замість того, щоб спонукати останнього перейти на державну)? Але далі в опусі О. Дроздова раптом ідеться про «білінгвальну й бікультурну» Україну. Та це ж іще мрія покійного академіка Івана Білодіда про те, щоб український народ був двомовний, тобто, за термінологією Дроздова, білінгвальний, а отже, й двокультурний (бікультурний). Це ж нав’язлива ідея всіх московських шовіністів — оголосити зросійщені українські терени «ісконно рускімі зємлямі». Слово «нацики» щодо патріотично налаштованих українців — з лексикону П.Симоненка та інших колісниченків, болдирєвих, голубів. А епітет «селянськонаціоналістичний» стосовно Львова — просто вихоплений з вуст українофоба Табачника, який не визнає ні України як самостійної держави, ні української мови як окремої слов’янської мови, ні галичан за українців.

Тож, чи потрібні Ліні Костенко такі оборонці?

Олександр ПОНОМАРІВ, доктор філологічних наук, професор
Газета: 
Рубрика: