Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Модель чесних виборів

21 липня, 2007 - 00:00

Добрий день, шановна Ларисо Олексіївно!

Наближаються дострокові вибори. Скрізь розмови про необхідність чесних виборів по відкритим партійним спискам. Однак мало кому відомо, що існує метод проведення виборів, який дає технічну можливість вирішити подібні завдання та гарантує проведення чесних виборів — бо голосування проходить із самоконтролем. Механізм такого голосування пропонується.

Метод дозволяє:

а) провести дійсно чесні вибори (кожен контролює результат свого голосування);

б) зручно (застосовуючи техніку) проводити референдуми, опитування;

в) зручно обирати депутатів за відкритими списками, відкликати депутатів і т.ін.;

г) зменшити численність виборчих (лічильних) комісій. Метод можна застосувати і при проведенні звичайного (традиційного) голосування.

Нереально? Прочитайте, будь ласка, схематичний опис найпростішого варіанта методу (для всенародного голосування).

На традиційних виборах застосовують однакові бюлетені (щоб забезпечити таємність голосування). Після вкидання їх в скриньку для голосування виборець не може розрізнити «свій» та «чужий» бюлетень. Тому бюлетені можна підмінити, «виправити» і т.ін. Без відома виборця, змінивши результати виборів. Далі покажемо, як можна кардинально підняти якість і захищеність виборів, ненабагато ускладнивши процедуру голосування.

МЕХАНІЗМ ГОЛОСУВАННЯ ІЗ САМОКОНТРОЛЕМ

I. Для того, щоб виборець міг відрізнити «свій» бюлетень від чужих, виборчі бюлетені попередньо нумеруються. Бюлетень має відривну частину — квитанцію, яка залишається у виборця для контролю (дві частини бюлетеня нумерують і заповнюють однаково).

II. А як же таємниця голосування? Вона зберігається — перед голосуванням бюлетені в згорнутому вигляді (номери закриті ) перетасовують і виборці витягують їх довільно (як в лотереї), тому номер бюлетеня відомий тільки виборцю. Після заповнення бюлетеня виборець залишає квитанцію собі, бюлетень кидає в скриньку для голосування.

III. Після завершення підрахунку голосів в протоколі виборів записують — список голосуючих, список бюлетенів, які використані в голосуванні та за кого віддано голос по кожному № бюлетеня.

IV. Далі РР опубліковують (виборча дільниця, інтернет...). Кожен може перевірити результат підрахунку свого голосу (№ бюлетеня, за кого віддано голос). Пред’явивши квитанцію, виборець може виправити невірний результат, тому фальсифікувати вибори немає сенсу .

V. Самоконтроль «стерилізує» вибори. Зростає довіра до їх результатів, тому голосувати можна протягом 1,2,3... днів, референдуми проводити по пошті... Головне — можна застосувати техніку для підрахунку, тим самим зменшити час підрахунку та численність лічильних комісій (виборець контролює кінцевий результат!). «Не важно как голосуют, главное кто и как считает» (Й.Сталін). А комп’ютеру однаково, мало чи багато інформації в бюлетені РР — тому можна виконати пункти б), в), г), (див. вище)...

VI. А коли проводяться звичайні (традиційні) вибори з використання звичайних бюлетенів? При більш детальному розгляді можна показати, що: — метод можна застосовувати і при проведенні традиційних виборів з використанням звичайних (ненумерованих) бюлетенів;

— модифікований метод можна застосовувати самостійно, без підтримки держави;

— результати легко перевірити в будь-який час (на відміну від традиційного голосування).

VII. Можна створити «віртуальний Майдан» — зібрання результатів голосування людей по важливим питанням для впливу суспільства на політику. На відміну від соціологічних опитувань, ці результати можна легко перевірити (анонімно!).

Чому я звертаюсь саме до вас? Хотілося щоб згадані вище методи оцінювались по суті, а не через призму партійних інтересів. Цими методами можна без участі влади провести опитування великої кількості людей з важливих для всієї країни питаннь. Наприклад, про систему влади, про зміну системи виборів. Причому так, що до результату опитування буде довіра, бо результат можна буде легко перевірити. Незалежно від їх партійних «кольорів політики» будуть змушені прислухатись до вимог мас.

P.S. Все це не фантастика. Подібні (частково) розробки є у вчених, які займаються системами проведення виборів. Тут описано більш простий, ефективний метод, що не потребує обов’язкової державної підтримки.

Микола САЛДАН
Газета: 
Рубрика: