Назрів вітчизняний «Уотергейт»
Ваша газета — це єдине з гідних уваги видання, що постійно підтримує інтерактивний контакт із читачем щодо найгостріших проблем. Завжди дуже змістовні й актуальні статті Лосєва, як, наприклад, одна з останніх, присвячена «лівому ренесансу». Судячи з комуністичної преси, Симоненко, спекулюючи на темі глобальної кризи, розперезався до непристойності. Дуже цікаві й пізнавальні публікації відомих іноземних авторів, таких як Ф. Фукуяма та інші. Критична рубрика вашої газети «Телебачення» завжди буде вельми й вельми своєчасною, оскільки як і раніше «чорною дірою» в нашому телебаченні залишаються нудотні «розважальні програми». На жаль, незагойною виразкою на репутації України залишається так званий касетний скандал. Цю тему чомусь ЗМІ ретельно обходять. А даремно.
Я вважаю також, що з початком чергової спікеріади обговорення факту надмірного перебільшення ролі спікера було б дуже корисним.
Вважаю, що в Україні вже давно назрів вітчизняний «Уотергейт». Йдеться про так званий касетний скандал, що сколихнув не лише нашу країну, а й викликав також широкий резонанс у всьому світі. Однак мимоволі виникає запитання: «В якій країні, що претендує на статус цивілізованої, можлива ситуація, за якої аудіозаписи, що дискредитують особисто президента та осіб з його найближчого оточення, ось уже впродовж кількох років офіційно і не підтверджуються, і не спростовуються. Адже ці записи вносять ясність у деякі аспекти діяльності Кучми та його соратників, а особливо в багаторічне і млявоплинне розслідування справи Гонгадзе, за ходом якої клятвено обіцяв стежити сам В. Ющенко. У результаті колишній генеральний прокурор Потебенько, який привселюдно заявив, що ці аудіозаписи — «брехня та фальш», отримує державну нагороду з рук самого В. Ющенка. Громадяни США, які викрили махінації президента Ніксона, заслужили суспільну вдячність. А громадянин України, який посягнув на «палацові» таємниці, затаврований як «зрадник батьківщини». І ще. Як неуважно потрібно ставитися до громадської думки, щоб безцеремонно напихати її твердженнями про фальсифікацію цих аудиозаписів. І хто, будучи в здоровому глузді, може уявити собі групу високопрофесійних пародистів рівня популярного Галкіна, яка за сценарієм, що безпомилково передає весь характерний нюанс «придворних» співбесід, була б здатна в загальній складності впродовж 90 годин розігрувати і фіксувати на диктофон подібну виставу. Ну, а тим часом із роками в суспільстві «касетний скандал» забувається. Комусь угорі це явно на руку, й тому правоохоронці мовчать. Уже й Кучма подає свій голос із політичного небуття, оголошуючи про кінець помаранчевої революції як про факт, що здійснився. Ось уже, дійсно, найактуальніша тема для журналістського розслідування.
Яків МАЙСЬКИЙ, пенсіонер
Перший, хто вдарив у дзвін
Хочу висловити вдячність «Дню» за публікацію про Голодомор О. Пахльовської, З. Партико, за дослідження Дж. Мейса — хто перший вдарив у дзвін, хто дав нам урок, як треба шанувати свій народ, нашу історію. Вважаю, що ми маємо допомогти нашим зверненням до влади — вдова Дж. Мейса має отримувати призначену їй президентську стипендію, маємо бути вдячними Наталі Дзюбенко-Мейс за її велику працю над книжками про Голодомор. Очікую, що буде стаття «Дня» про Виставку до 75-х роковин Голодомору, змістовну, прекрасно організовану, пізнавальну, де демонструються фільми «Свіча Дж. Мейса», «Хлібна гільйотина» та ін. Прийшов час знати правду, свою історію, нашу трагедію — щоб думати самим, вирішувати долю України, будувати Україну, незалежну й багату.
Потрібен центр русистики
Хочу висловитись з приводу думки п. В. Лєсного у статті від 4 листопада (№199) про доцільність створення в Україні центру, чи хоч товариства, русистики. По-моєму, ідея створення такого центру, а краще б навіть української школи русистики, вже давно назріла і проситься на світ. Воно не тільки потрібне, а й життєво необхідне. І Україні, й Росії. Нам — щоб утвердитись та повнокровно уживати спадщину минулих поколінь. Їм — щоб знов не поставили «на коліна» і не принизили нас. З українського боку подання нового свіжого погляду на предмет русистики було б навіть благородним. Принаймні, достойнішим, аніж пускати кпини на адресу Нобелівського лауреата — за його (лауреата), нехай утопічне, але чесне, щире, вистраждане бачення «что делать». Хай би ми, хто незгоден з Олександром Ісайовичем Солженіциним, гідно вшанували пам’ять видатної людини власним проектом, як облаштувати спільний геополітичний простір. В контексті статті п. Лєсного теза про український центр русистики читається як «наш ответ Чемберлену». Нехай і так. На перших порах, за теперішніх переважних умонастроїв обабіч кордону, таке завдання для українського центру російських студій допустиме й виправдане. Для української політичної еліти, яка постає з перипетій сьогоднішнього Хаосу реалій українського життя (реального процесу становлення демократії), захисний (бойовий) щит є доконче потрібним. Рівно ж і у західному керунку це непогано б підкріпило задекларовану готовність до посередництва між НАТО і Росією. Надалі той щит у руках змужнілої еліти плавно міг би переформатуватись у надійну платформу для плідної українсько-російської співпраці. Так само і в міцний елемент мостової конструкції в об’єднанні Європі: від Атлантики до Уралу і Тихого океану. Інтелектуальні й фінансові спонсори для такого нашого центру русистики, ймовірно, знайдуться. В тому числі і з Росії. Перш за все, це ті, хто не хоче знов побачити Росію (і нас) «на колінах». Також і ті, кому не байдужа доля пана Михайла Ходорковського. Інформаційну підтримку (спонсорство) може надавати і «День». Що, між іншим, шановні, ви уже і робите. Головне для того нашого центру русистики, як мені здається, уберегти його від двох дій — заперечення російства та перетворення на філію москво-пітерського центру.
Це я і хотів сказати.
Цікаво було б довідатись думку з приводу зазначеного місця у статті п. В. Лєсного від добродія Дмитра Стуса. Зрештою, колись українці спромоглися на наукове товариство ім. Т. Г. Шевченка. Чому б не зробити їм новий академічний утвір імені, скажімо, Г. С. Сковороди?