Наближається 31 жовтня. День, важливий для всіх в Українській державі. Я б сказала, вирішальний як для громадян України, так і для наших сусідів. День, який покаже, як далеко просунулося суспільство, держава в особі своїх інститутів та й самі українські громадяни в розбудові демократії.
На параді в День незалежності України мимоволі почула вуличний діалог. Молоді люди сперечалися про нинішні українські події, і, як підсумок, в розпачі один із сперечальників кинув щось на кшталт: «Ну що ти, Таню, від нас уже тринадцять років нічого не залежить!» А й справді, подумалося мені, чи від нас зовсім нічого не залежить? Проаналізувавши останнє тринадцятиріччя, дійшла висновку, що все-таки від мене щось залежить. Принаймні один раз на п’ять років.
Але у виборчому процесі беруть безпосередню участь люди, від яких залежить набагато більше, ніж від мене чи від мого начальника, навіть більше, ніж від Президента. Це я про людей, які відповідно до законодавства України мають усі підстави офіційно встановлювати та оприлюднювати результати виборів Президента України. Що це за люди й чи знає їх суспільство? Про них треба знати якомога більше хоча б для того, щоб вони, п’ятнадцять членів Центральної виборчої комісії, розуміли свою вагу в суспільстві та державі. Щоб свої рішення приймали виключно із розумінням своєї місії, щоб відчували себе місіонерами Української держави.
У пошуках знайомства із членами ЦВК я зайшла на офіційне інтернет-представництво. Для себе приємно констатувала, що Комісія застосовує новітні технології для популяризації своєї роботи. Далі — знайомлюся із членами Комісії. Дивуюся, оскільки значна частка — це мої або майже мої ровесники, які закінчили юридичні заклади вже за часів незалежності України, яким, як і мені, відомий принцип верховенства права (а не закону), примат права, інші правові інститути. Які розуміють, що таке де-факто та де-юре незалежна, демократична, правова держава. Які зіставляють свою долю виключно із долею нашої та єдиної України й мають на меті відбутися виключно як висококласні юристи, що убезпечить від прийняття юридично неграмотних чи юридично некоректних рішень. Взагалі, вищу юридичну освіту мають 13 з 15 членів ЦВК, а частина з них — ще й наукові ступені та вчені звання. Своїми здобутками на юридичному науковому поприщі вирізняється голова ЦВК Сергій Ківалов. Пан Ківалов — доктор юридичних наук, професор, академік Академії педагогічних наук України, заслужений юрист України, автор понад 150-ти наукових праць. Секретар Центральної виборчої комісії Валентина Завалевська має дві вищі освіти та науковий ступінь кандидата економічних наук, Руслан Князевич у свої тридцять зумів вже здобути науковий ступінь кандидата юридичних наук. Заслужений юрист України Марина Ставнійчук також кандидат юридичних наук. Микола Рибачук має науковий ступінь доктора філософських наук, професор, академік Української академії політичних наук, заслужений діяч науки й техніки України.
Шановні члени Комісії, ви можете багато, навіть більше, ніж олімпійські чемпіони. У олімпійців стимул був набагато менший, ніж у вас. І нагорода також незрівнянна — від вас може початися відлік нового етапу української державності. А це найвища нагорода. Ви — Професіонали з великої літери, а професійність — основний чинник, який веде до перемоги. Сподіваюся, що в цей відповідальний період саме ваша професійність спрацює на Україну. На тринадцятому році незалежності України я вірю у вас. Ви дали присягу. Це найвищий цензор. Ви на висоті — влади, відповідальності, обов’язку, совісті, честі. Пам’ятайте про це.