«Ви забули, що працюєте не в Росії, а в Білорусі!» Таким чином днями президент Олександр Лукашенко попередив російських інвесторів: від них чекають реальних результатів у виробництві, а не спроб насадження в Білорусі корупції по-російськи.
Приводом для таких різких заяв білоруського президента стали проблеми, поставлені на спеціальній нараді з питань розвитку молочної галузі, яка проходила в Мінську під головуванням глави держави. Щоб зрозуміти, що означає для Білорусі словосполучення «молочна галузь», досить нагадати, що ця країна, повністю забезпечуючи потреби свого населення в молоці та сметані, в сирах і сирі прекрасної якості, більшу частину продукції, що виробляє, експортує. А в сьогоднішньому світі, нагадали на нараді в президента Республіки Білорусь, попри всі досягнення технічного прогресу, продовжують елементарно голодувати не менше двох мільярдів людей. Це означає, що продовольство є не менш важливим стратегічним товаром, ніж будь-яке паливо чи інша сировина. Щодо продовольчого експорту Білорусі, то він спрямований до багатьох країн, у тому числі — що цілком природно — до сусідів. Зокрема, «День» детально розповідав своїм читачам про значне розширення закупівель Росією білоруського продовольства, включаючи молочну продукцію.
Подальші плани розвитку цієї стратегічної сфери дійсно вражають. Так, до 2015 року прийнято ухвалу подвоїти нинішні обсяги експорту молочних продуктів, в тому числі масло, сухе знежирене й сухе незбиране молоко, сир і голландські сири. Республіканська програма розвитку галузі, яка набрала чинності, потребує колосальних капіталовкладень із різних джерел, у тому числі — від іноземних інвесторів.
І ось на цьому тлі з’ясовується, що один із таких інвесторів — російсько-французька компанія «Данон-Юнімілк» (у якій першу скрипку грає саме російська сторона), яка створила в Білорусі два спільні підприємства — «Юнімілк Пружани» (Брестська область) і «Юнімілк Шклов» (Могильовська область), вона, згідно з угодою, має постачати новітні технології з поглибленої переробки білоруського молока на сир і різні види йогуртів, але насправді займалася абсолютно іншою діяльністю. Тобто сьогодні вся ця діяльність звелася до того, що обидва вказаних підприємства розливали вироблене в Білорусі молоко у вироблені в тій таки Білорусі пакети зі своїми етикетками й експортували до Росії. Ні тобі доданої вартості, ні створення нових високотехнологічних робочих місць — нічого!
Таким чином, російські інвестори, прийшовши на білоруський ринок із обіцянкою створити нове сучасне виробництво, замість цього фактично «знімали вершки» з уже давно та ефективно працюючих білоруських виробництв. Більше того, як випливало з почутого на нараді в президента Республіки Білорусь, ці, вибачте на слові, інвестори спробували привнести до господарського життя сусідньої суверенної держави добре всім відомі російські порядки та звичаї, які стали прозивними зовсім не в позитивному сенсі. Президент Лукашенко змушений був сказати відкритим текстом перед об’єктивами телекамер: «Ви забули, що працюєте не в Росії, а в Білорусі! Тут із вас ніхто копійки не візьме понад домовленості!» Прямий натяк на те, що в Білорусі не потрібно намагатися роздавати урядовцям хабарі, як це подекуди в сусідів стало нормою повсякденного життя. Але натомість Білорусь чекає від інвесторів на серйозні плани та конкретні схеми вирішення важливих економічних проектів, а зовсім не «схем дешевої прихватизації» білоруської власності.
Тому президент Білорусі визначив жорсткий термін, за який російський інвестор повинен зробити найсерйозніші висновки з того, про що говорилося на нараді. До кінця першого кварталу, підкреслив Олександр Лукашенко, «Данон-Юнімілк» — якщо він, звичайно ж, збирається працювати на білоруському ринку по-справжньому — зобов’язаний виконати всі свої договірні зобов’язання перед Білоруською державою й поважати людей, які працюють на фермах і в галузі переробки. Інакше — нехай не ображаються: Білорусь, дійсно, — не Росія!