На саміті G8, який відбувся наприкінці минулого тижня у Кемп-Девіді, учасники погодилися, що головним пріоритетом для них має стати зростання і зайнятість. При цьому господар — президент США Барак Обама — заявив, що лідери «Групи восьми» зробили великий прогрес у створенні робочих місць.
«Ми сповнені рішучості вжити всіх необхідних заходів для посилення і відновлення економік, боротьби з фінансовими труднощами, визнаючи, що такі заходи не завжди мають бути однаковими для кожної країни», говориться у підсумковому комюніке. Насправді, задаючи тон цьому саміту, Обама фактично приєднався до пропозиції французького президента Франсуа Олланда, який віддає перевагу заходам стимулювання зростання економіки на противагу заходам жорсткої економіки, які досі вдавалося нав’язувати Європі німецькому канцлеру Ангелі Меркель. Таким чином єдина серед восьми лідерів фрау опинилась в ізоляції.
Разом з тим американський президент намагався збалансувати позиції дуету «Меролланд». З одного боку він (як зазначають джерела — глава Білого дому) заявив своїм сімом співрозмовникам: «Нам потрібна програма зростання, яка водночас підтримує фіскальну дисципліну». І в результаті в суботу Обама заявив, що учасники вирішили ухвалити програму зростання й стабільності, а також бюджетної консолідації з відповідними заходами, що гарантують процвітання наших громадян.
З іншого боку, господар саміту ще раз спробував знайти баланс між протилежними пропозиціями, традиційно сфотографувавшись на груповому фото між Олландом і Меркель. До речі, на цьому фото російський прем’єр-міністр Дмитро Медведєв разом із головою Європейської комісії Жозе Баррозу стояв скраю. Чудове свідчення впливовості обох посадовців. Багато хто вважає: які б зобов’язання не брав Медведєв, вирішує все в Росії Путін. Те ж саме стосується Баррозу: в Європі все вирішують дві країни — Німеччина і Франція, причому ключову роль у цьому дуеті останнім часом грала Меркель.
З приходом до Єлисейського палацу соціаліста Олланда ситуація може змінитися. Новий французький президент, який узагалі не мав міжнародного досвіду і вперше брав участь у зустрічі у верхах, продемонстрував, що може не гірше свого попередника відстоювати позиції Франції. Загалом французька сторона вважає, що позиція, яку захищав президент, здобула підтримку.
Сам Олланд відзначив, що саміт був корисним і плідним, а також дозволив послати подвійний месидж: довіри і зростання.
У комюніке згадується одна країна, що є досить незвичним для подібних документів. Мова йде про Грецію, щодо якої багато говорять і в якій майже через місяць відбудуться чергові перевибори. Лідери Великої вісімки чітко заявили, що виступають за збереження Греції в зоні євро. А президент Європейської ради Херман ван Ромпей зі свого боку додав: «Ми зробимо все необхідне для гарантування фінансової стабільності в зоні євро».
І справді, як прогнозували деякі експерти, Обама не запропонує ніякої фінансової допомоги Європі, і Старому континенту доведеться самотужки виходити з кризи і наводити лад у власному фінансовому будинку.
Глава Білого дому у виступі перед пресою, яка спостерігала за самітом біля Кемп-Девіда, зазначив, що зростання економіки в Європі важливе для Америки. За його словами, погіршення ситуації для бізнесу в Іспанії буде відчуватися в США. Згадавши про те, як його адміністрація наводила лад у своєму фінансовому домі, він порадив зробити те ж саме і для цього провадити реформи, а також виконувати країнам у Європі взяті зобов’язання.
Американські ЗМІ досить скептично оцінюють досягнення саміту в Кемп-Девіді. Здебільшого превалює думка, що ніякого прориву не було, хоча учасники й намагалися показати результат.
З іншого боку очевидно, що Обама намагається використати цей форум, аби продемонструвати себе як впливового лідера і певним чином підвищити свої шанси на переобрання. У цьому плані обрання Чикаго для проведення економічного і безпекового самітів, мабуть, не є випадковим. Це місто для Обами рідне, тут є його будинок. Хоча саміт «Групи восьми» відбувався не в Чикаго (через відмову Путіна взяти участь у саміті НАТО Обама переніс саміт G8 у Кемп-Девід, аби російський президент узяв участь у економічному форумі), увага всього світу була прикута до цього третього за величиною у США міста, популярність якого зросла. Щоправда, через антинатовські протести. Очевидно, кандидат від Демократичної партії розраховує, що це місто і штат підтримають його на президентських виборах. Ще один саміт G20 за участю Обами відбудеться через місяць у Мексиці, і там очікується зустріч — нарешті — американського президента з новим-старим президентом Росії.
Цікаво, кого там буде примиряти чи між ким знаходитиме баланс Обама... Інше питання: чи допоможе йому головування на названих вище зустрічах у верхах? Адже не це питання є головним у пріоритетах американців. Усім відомий приклад уже колишнього президента Франції Ніколя Саркозі, який під час правління мав у своєму послужному списку успішні зустрічі в самітах ЄС і G8.