Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Солідарність із Токіо

29 березня, 2011 - 00:00

Нищівний землетрус і цунамі, що нагрянули на Японію 11 березня, призвели до руйнівних фізичних пошкоджень, які посилилися також загрозою ядерної катастрофи, в північно-східних прибережних районах країни і відродили серйозні побоювання в єдиній країні, що випробувала на собі всі жахи потенціалу атома. Тисячі людей пропали без вісті, сотні тисяч стали вимушеними переселенцями, а мільйони людей залишаються без води, їжі або опалювання при температурі, близькій до замерзання. Очікується, що число загиблих перевищить 15 000.

Оскільки Японія — це багата країна, у деяких людей може виникнути спокуса порахувати, що вона в змозі узяти на себе більшу частину зусиль з відновлення. Врешті-решт, можна посперечатися, що в світі обмежених державних і приватних ресурсів після економічної кризи, зусилля з ліквідації надзвичайних ситуацій мають бути направлені лише на бідніші країни і народи.

Але масштаб лиха, що спіткав Японію, настільки величезний, що вона потребує нашої допомоги. Загальне відчуття людської солідарності так само важливе для громадян багатих країн, як і для бідних. Насправді, така солідарність, коли вона виявляється вчасно, як ця, може породити відчуття вдячності й довіри, які можуть зберігатися в пам’яті декількох поколінь.

Загроза, що являє собою потенційне розплавлення активної зони ядерних реакторів на атомній електростанції «Фукусіма», мабуть, є найяскравішою демонстрацією того, що ми живемо у взаємозалежному світі, в якому уряди повинні знаходити нестандартні способи співпраці, аби забезпечити наше здоров’я і безпеку. Насправді, для такої співпраці буде потрібно, щоб з’явилося нове глобальне громадянське суспільство, основа якого може бути побудована лише за допомогою такої міжнародної солідарності, якої сьогодні потребує Японія.

Японія вже зробила свій вклад. Впродовж десятиліть японці були щедрі, підтримуючи людей у всьому світі у випадках необхідності, забезпечуючи значну фінансову допомогу країнам, що розвиваються, а також очолюючи діяльність з порятунку і наданню допомоги при катастрофах. Тепер настав час для міжнародного співтовариства узяти на себе відповідальність і виявити таку ж турботу про Японію.

Уряди, міжнародні організації й громадянські суспільства в усьому світі відреагували, відправивши фахівців, матеріали і допомогу. Проте, враховуючи масштаб збитків, мало сумнівів у тому, що ця підтримка буде недостатньою. Настав час для всіх нас, не лише в рамках наших професійних можливостей, але й особисто підтримати постраждалих і морально, і матеріально..

Ми б хотіли закликати читачів допомогти зібрати кошти на підтримку гуманітарних організацій, які сьогодні працюють в постраждалих районах, а також широких зусиль з відновлення.

Фонд «Ніппон» (The Nippon Foundation), під головуванням Йохей Сасакава, з цією метою створив Фонд допомоги жертвам землетрусу і цунамі на північному сході Японії. Фонд керуватиметься з максимальною транспарентністю і у такий спосіб, аби постраждалі регіони отримали максимальну користь. Пожертвування можна зробити в режимі онлайн через веб-сайт фонду «Ніппон» (http://www.nippon-foundation.or.jp/eng/).

Ми сподіваємося, що кожен із нас щиро простягне руку допомоги жертвам цієї катастрофи і передасть через фонд «Ніппон» або через будь-які інші шановані і визнані гуманітарні організації все від нас залежне, аби тисячі жертв в Японії змогли гідно відновити нормальне життя.

Давайте відгукнемося на цю катастрофу і проявимо нашу людяність й справжнє відчуття солідарності.

Його Королівська Величність Ель Хасан бін ТАЛАЛ — голова Форуму Західна Азія — Північна Африка; Його Святість Далай-лама; Фредерик Уїльям де КЛЕРК — лауреат Нобелівської премії Миру і колишній президент Південноафриканської республіки; Андре ГЛЮКСМАН — французький філософ і есеїст; Вартан Грегорян — президент корпорації Карнегі; Вацлав ГАВЕЛ — колишній президент Чеської республіки; Ганс КЮНГ — президент Фонду глобальної етики і почесний професор екуменічної теології в Університеті Тюбінгена; Міхаель НОВАК — католицький теолог, Карел ШВАРЦЕНБЕРГ — міністр закордонних справ Чеської республіки; Десмонд ТУТУ — почесний архієпископ Кейптауна і лауреат Нобелівської премії Миру; Річард фон ВАЙЦЗЕКЕР — колишній президент Федеральної Республіки Німеччини; Григорій ЯВЛІНСЬКИЙ — колишній голова Російської об’єднаної демократичної партії «Яблуко».

Всі, хто підписав дане звернення, є членами ініціативи Shared Concern Initiative.

Проект Синдикат для «Дня»
Газета: