Учора німецьке видання Bild опублікувало інтерв’ю з російським президентом Володимиром Путіним, у якому він знову зробив заяви, що вкотре вводять в оману не лише німців, а й увесь світ. Зокрема, російський президент повідомив, що Крим не було окуповано російськими солдатами, і наголосив, що жодна людина при цьому не загинула. Проте достеменно відомо, що в результаті одного із захоплень російськими військовими українських військових частин у Сімферополі загинув український військовий, ще одного було поранено. А в жовтні 2014 року лідер кримських татар Мустафа Джемілєв повідомив, що під час окупації Криму Росією безвісти зникли 18 представників кримськотатарського народу. Під час інтерв’ю з німецькими журналістами Путін торкнувся і теми санкцій Заходу, які, на його думку, спрямовані не на допомогу Україні, а на те, щоб відсунути Росію в геополітичному плані. Про те, як варто розуміти такі заяви російського президента, «День» запитав у екс-міністра закордонних справ України, голови Центру з вивчення Росії Володимира ОГРИЗКА.
— Це абсолютно інша логіка, те, що не вписується в загальноприйнятні поняття взаємосумісності в міжнародних відносинах, повазі до міжнародного права, взятих на себе зобов’язань. Я б не рекомендував шукати логіку у тому, про що йшлося в цьому інтерв’ю, бо її там немає — все перевернуто догори дриґом. Цьому не варто дивуватися. Це традиція російської зовнішньої політики — відверто брехати і трансформувати події лише в тому вигляді, в якому вони є вигідними.
— Проте таке інтерв’ю спрямовано перш за все на німецьку аудиторію. Як на них впливає така інформація?
— Вони повинні робити висновки. Німецькій аудиторії, як і будь-якій іншій, треба пояснювати ситуацію. Треба запрошувати кореспондентів, можливо, не Bild, хоча це одна з найпопулярніших газет у Німеччині і орієнтується на пересічного німця. Але там так само читають інші видання, не менш впливові, і читають ті, хто формує зовнішню політику. Таким газетам треба давати розумне, спокійне, чесне інтерв’ю і перебивати весь абсурд, який намагаються видати за чесну позицію, хоча її там не було і немає.
— Президент Росії Володимир Путін у своєму інтерв’ю торкався і теми НАТО. При цьому він згадав слова колишнього Генерального секретаря НАТО Манфреда Вернера, що НАТО не мало б розширюватися на Схід.
— Як на мене, це доволі смішні аргументи. Міжнародне право передбачає дуже чіткі форми взаємних зобов’язань. А так це нагадує одну відому формулу: одна бабця сказала, а інша не так почула. При цьому треба розуміти, що німецькі політики кінця 1980-х років готові були пообіцяти Радянському Союзу все що завгодно, тому що на кону було питання об’єднання Німеччини, і за це вони були готові розписатися за всіх на всі віки наперед. Тому до цього треба ставитися дуже просто і спокійно. Не було підписано жодного міжнародного правового документа, де було б написано, що НАТО не має права розширюватися за рахунок нових членів. Яка може бути підстава для заборони країні, яка хоче приєднатися до клубу демократичних держав?
— Крім того, Путін наголосив, що Крим не було окуповано і в результаті цього не загинула жодна людина. При цьому, за його словами, не було порушено міжнародного права.
— Це є очевидною брехнею, яку пізніше він у своїх висловлюваннях сам і спростував. Він визнав те, що там були російські війська, що йшлося про фактично окупацію Криму, хоча через кілька тез він це заперечує. Тому шукати в цьому логіку — втрата часу і зусиль. На превеликий жаль, сьогоднішнє керівництво в Кремлі діє не за нормами міжнародного права, а за міфами. Наприклад, він (Путін. — Ред.) посилається на Косово. Можна порівняти косоварів як націю з населенням Криму, яке жодною нацією чи народом не є за визначенням і якому Путін приписує право на самовизначення? Студенту ІІІ курсу факультету міжнародного права зрозуміло, ще це пересмикування фактів і очевидна облуда, але він говорить з великою впевненістю у своїй правоті.