Писати про Львівський Форум видавців саме задоволення. Хоча б тому, що захід максимально прозорий у плані цілей та організації, позбавлений контраверсійних грифів, загадковості нумерації, фінансування тощо. Чому дорослі люблять дітей? Тому що ті відкриті й не тримають нічого у пазусі. Дитині під назвою Всеукраїнський Форум видавців цього року виповнюється дев’ять. Народилася у рік Собаки під знаком Діви й з тих пір вперто активізується саме у цей період. Це якщо користуватися Східною символікою. По-нашому, по-простому — започаткувався у 1994- му й щорічно проходить у вересні. Діти в школу, студенти за лави, а у Львові книжки продають... Місце народження, гадаю, також вибрано вдало — у столиці б заклювали, а у «провінції» чим би не бавились...
Цьогорічний Форум заплановано на 20 — 22-ге. Місце проведення без змін — Палац Мистецтв. Форум знову перетворить місто на читаючу Мекку (купуючу, розглядаючу, що вагається, придивляється, пліткує тощо). Якщо вдатися до вже історичної статистики, то перший захід об’єднав 58 учасників, які окупували аж 400 м 2 . Минулого року їх було вже 517, що розмістилися на 3500 м 2 , а відвідало виставку понад 30 тисяч людей. Яка ще книжкова акція може похвалитися подібним? Ніяка. Навіть якщо це буде у центрі Києва з благословення якої-небудь крутої державної контори. Кадри та атмосфера у даному випадку вирішують все! Точно відомо, що впродовж років свого проведення, Форум здобувся на те, що спеціально до нього видавці друкують масу літератури (цей рік не виняток). Бо вона там користується попитом — її не доводиться везти назад. Звичайно, тут треба враховувати специфіку регіону, де завжди традиційно багато читали, та й перша українська книжка видана неподалік. Це було задовго до того, як шум друкарського верстата вніс хаос у шахтарські краї чи налякав ведмедів на північ від сучасного кордону держави. Отож, знаючи про цей книжковий захід, багато городян та мешканців регіону так само спеціально відкладають гривні, зекономлені на необхідному, аби купити книжку... Сам Форум також бере участь у найпрестижнішій європейській книжковій акції — книжковому ярмарку у Франкфурті, та регулярно відвідує аналогічну акцію наших найближчих сусідів — Варшаву.
Цьогорічна програма виставки-ярмарку складається із все тих же пунктів: конкурс «Книга Форуму», визначення кращих періодичних та електронних видань, що опікуються тематикою, видавців, книготорговців, редакторів, журналістів тощо. До участі у головному конкурсі — книга — допускаються видання, надіслані із супровідними документами до 15 серпня (напевно, варто поквапитися). Основні номінації: художня література (проза та поезія всіх жанрів), гуманітарна література, словникова, енциклопедична та довідкова література, художні та подарункові видання, дитяча література. До усіх номінацій першим словом йде уточнення «українська». Додаткові номінації: підручник для початкової та середньої школи, підручник для вищої школи, наукова та фахова література, переклади на українську мову художньої та гуманітарної літератури, електронні та Інтернет-видання. Критерії оцінювання також традиційні: свіжість концепції, актуальність та якість виконання. Володареві Ґран-прі в якості призу забезпечується безкоштовна участь у наступному десятому Форумі, переможцям основних номінацій — 50% знижку, лавреатам — 20% і т.д.
На своєму інформаційному постері організатори зазначили мотто першого Форуму видавців: «Справи кепські. Але вони погіршуватимуться й далі, якщо ми не зробимо все, що в наших силах, аби їх покращити». Прогноз, який втім було не так і важко зробити, виявився вдалим. Однак зараз справи ніби потрошку йдуть угору. Чомусь тільки трохи недоречно згадується вислів «Мудрий в гору не пiде, мудрий гору обiйде». Гори українського законодавства книгарі обійти не можуть — наразі їх успішно обходять більш «прозаїчні» виробники. Але можна «зробити все, що в наших силах». Для початку варто хоча б купити хорошу українську книжку. І не вірте тим, хто запевняє, що таких немає.