Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ГIПОТЕЗИ

24 червня, 2004 - 00:00

Атом телепортувати можна. Людину — поки що ні

Команда австрійських й американських учених здійснила прорив у квантовій фізиці: їм вперше в історії вдалося телепортувати атом, — повідомляє Кореспондент.net. За допомогою спеціальної установки дослідники передали інформацію про властивості однієї частинки — іншій, що була на значній відстані. У результаті виникла точна копія вихідного атома. Результати цього експерименту є «значним кроком уперед, і вони роблять реальністю миттєву передачу гігантських обсягів інформації», — заявив фізик Райнер Блат з університету міста Інсбрук.

Експеримент грунтувався на феномені, про який говорив ще Ейнштейн 70 років тому. Однак лише зараз вченим вдалося втілити ці ідеї в життя. Їм вдалося передати на відстань повну інформацію про атом — його енергію, рух, магнітне поле та інші фізичні параметри. Буквально два роки тому та сама група вчених уперше телепортувала фотони.

Тим часом мрія про переміщення на відстань людей, за словами експертів, навряд чи є здійсненною. Кількість атомів у людському тілі обчислюється числом з двадцятьма сьома нулями. Передати таку кількість інформації іншим частинкам практично неможливо. Для цього необхідна поява нового покоління комп’ютерів, які могли б оперувати з набагато більшою кількістю даних і діяти з набагато вищою швидкістю, ніж нинішні найпотужніші обчислювальні машини. Так звані квантові комп’ютери, які могли б бути придатними для подібної операції, теоретично мають працювати за допомогою процесора розміром із маленький шматочок цукру, однак вони могли б здійснювати надзвичайно складні операції. Щоправда, досі подібних машин не існує, — заявили вчені з Національного інституту cтандартів і технологій США (NIST), які брали участь в експерименті.

Бджоли не працелюбні?

Нейробіолог та зоолог з Вільного університету в Берліні професор Рандольф Мензель стверджує, що бджоли не такі працелюбні, як прийнято вважати. Професор дійшов такого висновку, вивчаючи цих комах протягом чотирьох десятиріч, — повідомляє Membrana.ru. За словами Мензеля, ці бджоли частенько лінуються і багато сплять, наприклад, вони можуть проспати до 80% ночі, а потім ще й «прилягти» впродовж дня. Однак, попри очевидні лінощі, професор каже, що бджоли інтелектуальні, швидко вчаться, розпізнають велику кількість запахів — близько 50 різних ароматів — і мають досить складну пам’ять. «Якщо бджола одного разу отримала за щось винагороду, вона пам’ятатиме про це протягом тижня, — розповів зоолог. — Але якщо її заохотити тричі поспіль, то запам’ятає це на все життя».

Найстаріші тварини у світі — гімалайські вовки

Науковці з Інституту живої природи Індії проаналізували ДНК гімалайського вовка та виявили, що цей різновид з’явився приблизно 800 тисяч років тому. Зоологи вважають, що гімалайські вовки належать до того самого різновиду, що й інші сірі вовки. Однак індійські дослідники переконані, що виявлені генетичні відмінності дають підстави розглядати гімалайських вовків як окремий різновид, — повідомляє News.Battery.Ru. Було проведено аналіз мітохондріальної ДНК, яка регулярно змінюється впродовж тривалого часу, дозволяючи вченим порівняти зразки й вивчити послідовність змін, що відбулися. Результати цього дослідження висувають на перший план необхідність збереження популяції гімалайського вовка в Індії: тварина перебуває на межі зникнення.

Підготувала Катерина ЗОРКІНА, «День»
Газета: 
Рубрика: