Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Легенда

У Києві пройшов святковий вечір, присвячений Ларисі Латиніній
18 січня, 2005 - 00:00
ЛАРИСА ЛАТИНІНА / ФОТО ВОЛОДИМИРА ГОНТАРА

Iм’я Лариси Латиніної внесено до Книги рекордів Гіннесса як спортсменки, яка завоювала найбільшу кількість олімпійських медалей серед усіх олімпійців. Усього Лариса Семенівна завоювала 18 медалей на трьох Олімпіадах, із яких 9 — «золоті». У суботу у Києві пройшов святковий вечір, присвячений 70-річчю видатної української гімнастки під назвою «Легенда на ім’я Лариса». Ініціаторами його проведення стали Лілія Подкопаєва та її чоловік Тимофій Нагорний, президент компанії «Спорт — Сервіс», а також всеукраїнське об’єднання «Держава».

Власне, Україна для Лариси Латиніної вже багато років є «малою батьківщиною». Живе і працює вона у Росії, тому і вшановування у Києві було вже другим. Аналогічний вечір пройшов нещодавно у Москві. Втім, Лариса Семенівна ніколи не забуває, що її шлях до великого спорту розпочався у Херсоні. Там їй казково пощастило з педагогом — Михайлом Афанасійовичем Сотніченком, завдяки якому юна Лариса зробила остаточний вибір у житті. До цього вона мріяла стати балериною і виступати на сцені Большого театру. Відвідувала (і дуже успішно) хореографічний гурток. Але одного разу Михайло Опанасович сердито сказав «Покинь, Лоро, свій гопак. Це несерйозна справа. А в гімнастиці у тебе щось почало виходити». Виходило і в «гопаку», але авторитет тренера став вирішальним чинником. На суботньому вечорі показали зворушливі кадри зустрічі учениці і тренера в Херсоні. (Через довгі роки. Вже зовсім старенький Михайло Опанасович довго тримав руку Лариси Латиніної у своїй, ледве стримуючи сльози.)

Вечір вели dj Паша та Маша Єфросиніна. Побудований він був як розповідь від третьої особи. Поява ювіляра була такою ж ефектною, як і вся кар’єра прославленої спортсменки. Зал зустрічав її оваціями, стоячи. Лариса Семенівна, як королева, пройшла через зал і зайняла почесне місце посеред сцени. До речі, через деякий час буквально за півметра від крісла звалилася декорація. Латиніна і оком не повела, всім своїм виглядом демонструючи просто-таки олімпійський спокій. Вітань було багато. Теплі слова їй говорили як чиновники, так і її учениці й колеги. З показовими вправами виступили Наталія Годунко та Ганна Бессонова, учениці школи Дерюгіної. Привітала Латиніну від імені «молодшої сестри спортивної гімнастики» і сама Ірина Дерюгіна. Після виступу Ганни Бессонової Лариса Семенівна сказала, що завжди вболіває за неї на всіх змаганнях і попросила Аню не залишати так рано художню гімнастику. (Є такі чутки). Вітав гімнастку і не менш прославлений Сергій Бубка, вручивши величезний букет квітів.

З 1967-го Лариса Латиніна стала старшим тренером збірної Союзу. А в 70-му стався такий забавний випадок. Учениці Латиніної Люді Турищевій виповнилося 18 років. Подія в житті, самі знаєте, колосальна. Але день для Людмили проходив якось буденно, атмосфери свята не було й близько. А тут ще Лариса Семенівна на тренування запізнюється... Вперше, до речі, на Людиній пам’яті. Приїхавши з півгодинним запізненням Латиніна вишикувала всіх «на лінійку» і урочисто вручила Людмилі величезну дитячу ляльку з найкращими побажаннями. Людмила Турищева пам’ятає той день і досі. На вечері вона вручила подарунок у відповідь своєму тренерові. Ляльку, звичайно.

Прекрасним подарунком ювіляру і всім гостям стало запрошення до Києва неодноразових чемпіонів світу з латино-американських спортивних танців Віктора Да Сілви і Ханни Картоннен. Не треба бути великим фахівцем у спортивних танцях, щоб зрозуміти: виступ був приголомшуючим. Надіслав свій подарунок і космонавт Герман Тітов. Що може подарувати космонавт? Зірку звичайно! Відтепер одна з зірочок носитиме ім’я 9-кратної олімпійської чемпіонки Лариси Латиніної.

Ларису Латиніну вітали Валентина Степова, Ірина Білик, Ані Лорак (яка виконала знаменитий хіт Тіни Тернер «The best», присвятивши його ювілярці) і улюблена співачка Лариси Семенівни Тамара Гвердцителі. На окремі слова заслуговують привітання 10-річного внука Вадима, який прочитав бабусі вірш з таким почуттям, що ніхто в залі не залишився байдужим, і чоловіка Юрія Фельдмана. З чоловіком Лариса Семенівна познайомилася в санаторії. Юрій Ізраїлевич запитав якось, чи вміє його сусідка по санаторію грати в теніс. Коли з’ясувалося, що не вміє, професор і академік Російської академії електротехнічних наук напросився навчити Ларису Семенівну. Разом вони вже 20 років. У Києві чоловік заспівав Ларисі Латиніній романс «Гори, гори, моя звезда».

Юрій ЗЕЛІНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: