Це свято, яке називається Хінамацурі, має щонайменше тисячолітню історію. Національним воно стало з другої чверті XVIII ст. Його особливо любляють дівчатка від 7 до 15 років.
Приблизно за 2 — 3 тижні до 3 березня у домі кожної японської родини, де є незаміжня дівчина, обов’язково має бути виставка ляльок. Проте цими ляльками ніхто ніколи не граєтьcя, бо вони по суті не іграшки, а символічні зображення людини. Саме таке розуміння ляльки було у давній Японії. Тоді шамани виконували ритуальне перенесення хвороб та нещасть на фігурки ляльок, як на образ людини, а потім кидали їх у річку, щоб вода віднесла геть усі недуги.
Найбільше вражає точніcть детелей, iз якою зроблені ляльки. Такі собі маленькі диво-люди, адже так виразно і по різному зображені усі найменші риси обличчя (зморшки, міміка, колір шкіри). Але більш за все зачаровують очі, якi виглядають неймовірно справжніми. Не менше деталізований і одяг ляльок, у якому враховані найменші дрібнички. Ще раз переконуєшся, що точність — одна iз рис менталітету японців — присутня абсолютно в усьому, від новітньої техніки до ляльок.
Виставка являє собою стенд із семи cходинок, покритих яскраво-червоною тканиною, на яких виставлені принаймні 15 ляльок. Всі вони зображують персонажів імператорського двору, одягнених в історичні костюми.
Найціннішими вважають ляльки, які представляють імператора та імператрицю. Вони символізують щастя для подружжя. Нижче від них розташовують придворних дам, музикантів, офіцерів, міністрів, також різні мініатюрні речі: меблі, посуд, скрині та ін.
Головні ляльки виставки обов’язково мають бути парними, зображуючи чоловіка і жінку. І якщо зараз хтось додає до традиційного набору ляльок щось сучасне, як то зображення актрис чи гравців у бейсбол, то завжди пару, чоловіча фігурка завжди встановлюється праворуч від жіночої.
Ляльки на виставці бувають різними — від зовсім простих до справжніх витворів мистецтва. Для будь-якої японської родини вони є однією з найдорожчих сімейних реліквій. Коли у родині народжується дівчинка, ляльки для виставки — найкращий подарунок.
Не пізніше 3 березня виставку обов’язково згортають, бо за старим звичаєм дівчина, у якої виставка залишається вдома пізніше цієї дати, не зможе вийти заміж. Усі предмети ретельно спаковують і зберігаються до наступного року.
До речі, незабаром у японців відзначають і свято хлопчиків, де також роблять виставку ляльок. Проте це вже інші ляльки, й інше свято.