Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

МОЗАЇКА

23 квітня, 2008 - 00:00


За синтетичне м’ясо — мільйон доларів

Організація з захисту прав тваринних PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) запропонувала мільйон доларів тому, хто зможе до 2012 року створити синтетичне м’ясо, що на вигляд і смак не відрізнятиметься від справжнього, повідомляє AFP. Переможець повинен налагодити комерційне виробництво синтетичної курятини та успішно продавати її на території як мінімум десяти американських штатів за конкурентною ціною, пише lenta.ru. Журі в складі десяти членів організації PETA тестуватиме текстуру, смак і аромат представленого на конкурс синтетичного м’яса і привласнюватиме йому оцінку за 100-бальною шкалою. Для того, щоб претендувати на нагороду, конкурсанти повинні набрати не менше 80 балiв. Активісти організації PETA вважають, що для виробництва синтетичного м’яса необхідно використати стволові клітки тварин. У лабораторіях досить давно ведуться подібні розробки, однак до отримання результатів необхідно ще як мінімум кілька років.

Квиток на «Титанік»

На аукціоні у Великій Британії за 65 тисяч 772 долара проданий квиток останньої громадянки США, яка вижила в катастрофі 1912 року (загибелі трансатлантичного лайнера «Титанік»), повідомляє агентство Ассошіейтед Прес із посиланням на представника аукціонного дому. Квиток на нещасливий рейс «Титаніка», що належав американці Лілліан Асплунд, за словами аукціонера Ендрю Алдріджа, придбав американський колекціонер, повідомляє РІА «Новости». Крім квитка Асплунд з аукціону пішли її кишенькові годинники, що, приблизно, зупинилися безпосередньо під час катастрофи в квітні 1912 року. Алдридж повідомив, що годинники придбав колекціонер зі Швеції за 61 тисячу 786 доларів. Асплунд померла 2006 року у віці 99 років. Їй було всього п’ять років, коли «Титанік», що прямував з Англії до Нью-Йорка, натрапив на гігантський айсберг. У цій катастрофі дівчинка втратила батька і трьох братів.

Музична геометрія

Композитор і дослідник музики з Прінстонського університету Дмитро Тімошко та його колеги опублікували в журналі Science статтю, що описує метод геометричного представлення музичних об’єктів і операцій над ними. Метод дозволяє візуалізувати музику, математично дослідити спорідненість між музичними творами, по-новому поглянути на проблеми теорії музики і навіть, можливо, привести до створення нових музичних інструментів, пише lenta.ru. Основна ідея дослідників полягає в тому, що для аналізу музики необхідно вміти ігнорувати інформацію: ототожнювати різні музичні об’єкти. Під музичним об’єктом вони розуміють послідовність нот, відтворену одним або кількома інструментами (далі в тексті замітки — акорд).

Багато акордів, що уявляються різними, музиканти насправді вважають однаковими, тобто об’єднують у клас еквівалентності. Для об’єднання використовується п’ять трансформацій: зсув на октаву (octave shift, O) — одна з нот акорду зсувається на октаву; перестановка (permutation, P) — змінюється порядок нот в акорді; транспонування (transposition, T) — усі ноти акорду зсуваються в одному напрямі на одну й ту саму відстань; інверсія (inversion, I) — акорд перевертається «вгору дном», зміна кількості (cardinality, C) — змінюється кількість входжень ноти в акорд. Якщо один акорд може бути отриманий з іншого яким-небудь поєднанням цих трансформацій (сукупно званих OPTIC), між ними є відношення еквівалентності (вони вважаються одним об’єктом). Усього відносин еквівалентності 25=32.

Дослідники уявляють акорд як точку в геометричному просторі, а потім використовують відносини еквівалентності для перетворень простору. Наочні зображення, що виходять, на їхню думку, представляють зручний інструмент для порівняльного аналізу творів і пошуку нових музичних рішень.

Газета: 
Рубрика: