Ще в далекі 80-ті, цей міжнародний музичний конкурс відкрив дорогу на велику сцену легендарному гурту «А-НА». Історія The Global Battle of The Bands (у перекладі з англ. — «глобальна битва гуртів») починається з 1979 року і до 2004 року конкурс проводиться лише в межах Англії, США, країн Скандинавії і брали у ньому участь виключно місцеві команди. У 2004 р. «ГБОБ» (від «Зе глобабал бетл оф зе бендс») вийшов на глобальний рівень, охопивши 16 країн. У 80-ті учасниками цього конкурсу став тоді ще нікому невідомий гурт «А-НА». Хоча майбутні «зірки-норвежці» і не стали переможцями, але саме під час їхнього виступу на «ГБОБ» на них звернув увагу один із продюсерів, який сприяв їхньому підйому на музичний Олімп.
Україна стала однією з країн, яка стала учасником The Global Battle of The Bands у 2004 році. Тоді переможцем національного відбору став відомий у вузьких колах любителів фолкової музики гурт «Оркестр Янки Козир». У 2005 році переможцем став гурт «ТОЛ», а у минулому році — «Etwas Unders». Між іншим, «ТОЛ» досяг найвищого результату серед українських учасників «ГБОБу», зайнявши четверте місце у Лондоні у загальному заліку. Зараз «ТОЛ» — одна з найуспішніших команд на українській альтернативній сцені.
Найголовніша «фішка» конкурсу в тому, що взяти участь у регіональних відборах може будь-хто. На відміну від інших музичних конкурсів, у музикантів тут не вимагають демо-записів для визначення їхнього рівня і того, чи підходять вони для участі в конкурсі чи ні. Достатньо зареєструватись на мiжнародному сайтi www.gbob.com, потім продублювати реєстрацію на українському сайтi www.gbob.com.ua, та протягом п’яти днів сплатити реєстрацiйні внески у банк (25 доларів за кожного учасника групи). Піар-директор «ГБОБ в Україні» Влад Ляшенко каже: «Немає ніяких відборів для участі у конкурсі і кожна команда може виступити у Лондоні». Цього разу у київському відборі взяло участь багато гуртів з різних міст України. Організатори пояснюють це тим, що регіональні конкурси проводяться поки що мало де, тільки в шести містах: Києві, Одесі, Харкові, Ужгороді, Сімферополі та Чернівцях. «У нас ще не зовсім налагоджена мережа, — коментує Влад Ляшенко, — окрім того, є організатори, яким ми не дуже довіряємо. Тому ми і вирішили зробити окремий відбір для столичних команд, а у рамках київського відбору». Порядок виступів гуртів визначатися жеребкуванням. Кожна команда виступала протягом не більше, як 15 хвилин (у середньому музиканти за цей проміжок часу встигли виконувати по три пісні). Журі складалося з 5—7 осіб. Це відомі діячі шоу-бізнесу, продюсери, музиканти, журналісти, музичні критики. Кожен із суддів розставляв команди по місцям — з першого по п’яте. За перше місце нараховується десять балів, за друге — вiсiм, за третє — шiсть, за четверте — чотири, за п’яте — два. При визначенні переможців враховувалися також голоси глядачів, які пишуть назви найкращих гуртів за власною версією на квитках і вкидають у спеціальні скриньки.
«Ніяких фаворитів, ніяких проплаченных «перемог» — декларують організатори. «Фаворити? Я не маю права коментувати це, — наполягає В. Ляшенко, — навіть журі мене запитують, розкажи, що це за гурт... Багато кого вони чують вперше. Вибачте, але це конкурс одного виступу. Ні попередні ні майбутні заслуги команди не можуть бути враховані. Вийшли і зуміли «порвати» слухачів — тоді так. Ні — то ні».
Зазвичай на «ГБОБі» представлені різноманітні напрямки «живої» музики — від джазу до гранжу. Проте український національний відбір має власну тенденційність. «Наприклад, після перемоги гурту «ТОЛ» у конкурсі почало з’являтися дуже багато команд, які грають «важку музику», — відзначає Влад, — але, якщо чесно, далеко не в усіх це виходить. Хоча багато команд досягають високих сходинок, але це пов’язано з тим, що «важкий напрямок у музиці» розвивається і має свого слухача. Таких команд зараз чимало, але багато хто з них ще молодий і недосвідчений. Взагалі на «ГБОБ» команди ідуть з двома цілями: одні — виступити, показавши себе, а інші приходять тільки перемагати і їхати виступати у Лондон на фінал. Але майже ніхто з музикантів реально не оцінює свої сили. Багато команд взагалі вперше виходять на сцену»...
Нині переможцями київського відбору стала така п’ятірка команд : «Н. Три», «Галяк», «Areal», «Bad Twins», «Infinite Tales» (двоє останніх пройшли у національний фінал, який пройде 4 листопада у столичному концертному залі «Бiнго»). Обраний переможець фіналу отримає статус «Найкращий новий гурт України-2007» і візьме участь у Всесвітньому фіналі в Лондоні в клубі «Underworld» 4—6 грудня. До речі, український гурт зійдеться у музичній боротьбі зі 36-ма переможцями національних відборів! Бій відбуватиметься за немаленьку суму — 100 тисяч доларів, також за організований масштабний тур країнами, де проходить «ГБОБ».
— З кожним роком рівень виконавців дуже зростає, — запевняє піар-директор українського «ГБОБу», — ми радіємо з того, що «реальні» колективи починають звертати увагу на фестиваль. Національний фінал буде феєричним. Хоч якимось чином передбачити переможця просто неможливо. Окрім цьогорічних фіналістів, у фіналі візьме участь також п’ятірка команд із минулого року — ті, хто зайняли з другого по шосте місце. Вони автоматично переходять у фінал. Тобто ми даємо найкращим командам минулого року другий шанс.
Так, Гурт «Tango Tempo» минулого року «взяв» у національному відборі п’яте місце. Гітарист цього гурту Андрій, згідно з рішенням журі, став найкращим гітаристом українського «ГБОБу». На відміну від «А-НА», «Tango Tempo» тоді, у 2006 році не помітив жоден продюсер. Можливо, це станеться цього року...
— Хоча завдяки конкурсу ми стали значно впевненішими в собі, я не можу сказати, що «ГБОБ» щось кардинально змінив у долі гурту, — зазначає ужгородець Андрій, — справа в тому, що в основному ми їздимо виступати в Словаччину та Угорщину, Україна для нас не найосновніший варіант. Загалом, минулорічним результатом я задоволений, хоча і не вважаю будь-які подібні конкурси об’єктивними. Нині ми націлені на перемогу. «ГБОБ» нам подобається своєю ідеєю бо на фоні інших музичних конкурсів він має більш європейський дух.
До речі, The Global Battle of The Bands — не єдиний музичний конкурс в Україні, де альтернативні гурти мають реальний шанс на виграш. Найпопулярніші з них — легендарна «Червона рута» та «Перлини сезону».
— «Червона Рута» — це суперконкурс, — вважає Влад Ляшенко, — але він, якщо дивитися правді у вічі, помер.... Ми постійно доводимо публіці, що прийти на «ГБОБ» — це почути нове і відкрити для себе нові команди.
Наприклад, гурт «Відчуття кольору» як раз одна з таких нових команд. Вона існує протягом року. «ГБОБ-2007» був для них першим масштабним професійний конкурсом. На жаль, команді не вдалося посісти місце серед переможців. Вокаліст гурту Сашко відзначає, що не впевнений в об’єктивності конкурсу, на якій так наголошують організатори. «Щодо першого і другого місця, то, на мою думку, там були пристойніші кандидати. Я не кажу про «Відчуття кольору», але особисто я вважаю, що кращими були «Н. Три» і «Areal». Мені здалися вони більш професійними. Ми почувалися там чужими. Ми граємо рок-поп, а на «ГБОБі» більше люблять «важку музику»...
Одним словом, кожен визначає переможця сам для себе. Але, очевидно, що журі у складі професіоналів у сфері музики все ж можна вважати найоб’єктивнішою з можливих інстанцій. Це довели попередні національні відбори Global Battle of the Bands. І соромно нашим представникам у Лондоні ще не було жодного разу. Думається, учасник у Global Battle of the Bands-2007 нас врешті-решт так само не розчарує...