Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

НАУКА

6 лютого, 2007 - 00:00

Стане тепліше

До кінця нинішнього століття на планеті очікується значне підвищення середньої температури й рівня Світового океану. Про це йдеться в доповіді, поширеній у Парижі за підсумками роботи Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, пише РІА «Новости». За прогнозами експертів, до 2100 року підвищення середньої температури на планеті становитиме від 1,8 до 4 градусів, що призведе до підвищення рівня Світового океану на 18-59 сантиметрів. Почастішають періоди спеки й посухи, посиляться циклони.

Росіяни полетять на Місяць

Технологічні можливості дозволяють здійснити перший пілотований політ на Місяць вже до 2015 року. Таку думку висловив глава Ракетно-космічної корпорації (РКК) «Енергія» Микола Севастьянов, повідомляє ІТАР-ТАCС. Пояснюючи необхідність подібної експедиції, він пояснив, що людство до середини століття практично вичерпає запаси вуглеводнів. «Крім того, спалюючи вуглеводні, ми шкодимо екології, особливо це відчули нинішньої зими». Глава РКК «Енергія» нагадав, що людство розпочало реалізацію проекту термоядерної енергетичної установки. Найбільш ефективною сировиною для неї є ізотоп гелію-3, який є на Місяці, але його немає на Землі. На думку Севастьянова, реалізація місячної програми дозволить «до 2025 року розпочати промислове освоєння супутника Землі в плані видобутку корисних копалин і винесення туди шкідливих виробництв». Говорячи про космічні кораблі, які насамперед вирушать до Місяця, Севастьянов зазначив, що «РКК не планує збільшення об’єму «Союзу», але це можливо». «Для польоту до Місяця його об’єм достатній, оскільки буде також використовуватися великий побутовий відсік, — сказав він. — Розгінний блок з побутовим відсіком доставлятиметься на навколоземну орбіту «Протоном» або «Ангарою», де ця зв’язка стикуватиметься із «Союзом». Повернення вантажу ми все одно збільшимо з 150 до 250 кг».

Як швидко розпізнати пігулку-підробку?

Дослідники з лабораторії Резерфорда (державна лабораторія ядерної фізики поблизу Дідкота, графство Беркшир, Велика Британія) запропонували відносно простий спосіб виявлення підробних лікарських препаратів, повідомляє Комп’юлента. Підробні медикаменти є величезною проблемою як для споживачів, так і для фармацевтичних компаній. Неякісні препарати стають причиною смерті сотень людей, тоді як сертифіковані виробники ліків зазнають величезних збитків через дії шахраїв. Тим часом, розпізнати підробку, яка зовні може практично нічим не відрізнятися від справжніх ліків, не так просто.

Проте найближчим часом ситуація може змінитися. Як повідомляє New Scientist Tech, для виявлення підробок британські вчені пропонують використати модифіковану спектроскопію комбінаційного розсіяння. Методика спектроскопії комбінаційного розсіяння (також відома як раманівська спектроскопія) передбачає реєстрацію молекулярних вібрацій, що виникають у речовині під впливом лазера. Ці вібрації унікальні для кожної хімічної сполуки й, відповідно, можуть використовуватися для ідентифікації речовини. Однак традиційна раманівська спектроскопія не дозволяє провести аналіз речовин в упаковці. Вирішити проблему фахівці з лабораторії Резерфорда, які проводять дослідження під керівництвом Павла Матузека, пропонують шляхом зміщення детектора на декілька міліметрів від точки фокусування лазерного променя. Нова методика вже пройшла успішні випробування при визначенні автентичності парацетамолу й ібупрофену, упакованих у пластикові контейнери й термоформовані пластмасові коробки з картонною підкладкою. Не виключено, що вже до кінця поточного року з’являться портативні детектори на основі модифікованої раманівської спектроскопії, здатні швидко виявляти підробні ліки.

Чому інопланетяни нас досі не знайшли?

Це залишається найбільшою таємницею космосу. Фізики називають це парадоксом Фермі, на честь італійського лауреата Нобелівської премії Енріко Фермі, який 1950 року вказав на кричущий конфлікт між прогнозами про існування життя за межами Землі і підозрілою відсутністю інопланетян, які з’являлись би до нас з візитом, пише inopressa.ru.

Тепер датські вчені вважають, що, можливо, розв’язали нарешті цей парадокс. Інопланетяни досі нас не знайшли, тому що в них поки не було часу на пошуки.

Використовуючи комп’ютерну модель нашої Галактики, Чумацького Шляху, Расмус Бьорк, фізик з Інституту Нільса Бора в Копенгагені, припустив, що одна цивілізація могла б запустити вісім міжгалактичних космічних зондів і відправити їх в місію на пошуки життя у Всесвіті. Опинившись у космосі, кожний зонд міг би випустити вісім міні-зондів, які б попрямували кожний до найближчої зірки і почали там пошуки населених планет.

Бьорк обмежив своє дослідження зондами, які б досліджували сонячні системи в так званій заселеній галактичній зоні. Чумацького Шляху, де ці системи розташовані досить близько до центра, щоб володіти потрібними елементами для формування твердих планет, на яких можливе життя, але досить далеко, щоб уникнути ударів астероїдів, спалення зірками і радіаційного випромінювання.

Він виявив, що навіть якщо інопланетні кораблі могли б прорватися крізь космос з швидкістю 30 тисяч км за секунду, що в 10 разів менше швидкості світла (нинішня місія NASA Cassini на Сатурн має швидкість 32 км за секунду), то пішло б 10 млрд. років — приблизно половина віку Всесвіту — на дослідження всього 4% Галактики. Про дослідження повідомляється в New Scientist.

Подібно до людської інопланетна цивілізація могла б скоротити час на пошуки неземних цивілізацій за допомогою перехоплення телевізійних і радіотрансляцій з колонізованих планет.

— Навіть і в цьому випадку, якщо тільки вони не створили б якоїсь екзотичної форми транспорту, який би за два тижні проносив їх через всю Галактику, все одно на те, щоб нас знайти, у них пішли б мільйони років, — каже Бьорк. — В Галактиці так багато зірок, на яких могло б існувати життя, але чи зможемо ми колись вступити з ними в контакт? Не за нашого життя.

Газета: 
Рубрика: