Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

НАУКА

29 листопада, 2006 - 00:00


Чому в неандертальця великий ніс?

Повернути вимерлий вид до життя неможливо, але можна прочитати його геном.

ДНК, отримана з решток скелета неандертальця, «заговорила». З її допомогою вчені через два роки сподіваються відтворити генетичний вид людини, якої більше не існує на Землі. Досі вважалося, що відновлення повної генетичної картини — геному вимерлої істоти — це щось із царини наукової фантастики, тому що дані надто фрагментарні. Але цього місяця вчені провели два нових дослідження, які доповнюють одне одного, примусять скептиків замовкнути. Їх уже назвали найбільш визначним внеском у цю галузь науки відтоді, як 150 років тому в долині Неандерталь (Німеччина) були знайдені рештки неандертальця. Вивчення ДНК дозволить внести ясність в еволюційні відносини між Homo sapiens і Homo neanderthalensis — головне питання еволюції людини, а також отримати дані, які пояснюють колір їхніх очей, могутню статуру, великий мозок і здібність до мови. «Можливо, нам навіть вдасться зрозуміти генетичну основу й значення їхньої найбільш яскравої відмінної риси — великого носа», — говорить професор Пітер Браун із Австралійського університету Нової Англії.

Хоча вивчені лише маленькі фрагменти ДНК, можна стверджувати, що геноми неандертальця й сучасної людини майже повністю ідентичні — збіг становить від 99,5 до 99,9%. Існує не так уже й багато доказів того, що неандертальці, які вимерли приблизно 30 тисяч років тому, зробили внесок у генетичний фонд сучасної людини, однак не можна виключати схрещування цих двох видів, про це йдеться в дослідженнях, опублікованих у журналах Science і Nature. Більш ранні дослідження ДНК неандертальців обмежувалися мітохондріями клітини, її «енергетичними станціями». Ці гени передаються лише по материнській лінії й менш придатні для вивчення еволюції, ніж ДНК клітинних ядер, що визначає велику частину зовнішнього вигляду. Вчені з американської Національної лабораторії Лоуренса в Берклі, Інституту геному Joint Genome Institute при міністерстві енергетики США, Університету Чикаго й Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Лейпцигу (Німеччина) упорядкували фрагменти ядерної ДНК, яку отримали з кістки неандертальця, рештки якого були знайдені у Хорватії. Йому більше 38 тисяч років і з 70 наявних примірників цей найкраще зберігся, пише gzt.ru з посиланням на The Daily Telegraph.

Група вчених під керівництвом професора Едварда Рубіна з лабораторії Лоуренса вивчили 65 тисяч літер генетичного коду, а група під керівництвом професора Сванте Паабо з Інституту Макса Планка — один мільйон. І хоч це лише мала частина з трьох мільярдів літер, що становлять геном неандертальця, вже зрозуміло, що спільний предок сучасної людини й неандертальця жив близько 706 тисяч років тому, а розділення двох популяцій на два види відбулося від 370 тисяч до 500 тисяч років тому. За словами професора Рубіна, ДНК допоможе створити щось на зразок машини часу. Протягом найближчих двох років учені під керівництвом професора Паабо відтворять приблизний ескіз трьох мільярдів літер, з яких складається геном неандертальця. «Ящик Пандори відкрито», — зауважує він. Учені не збираються відтворювати наших побратимів за допомогою репродуктивної науки. «Ми ніколи не повернемо неандертальців до життя», — наголошує професор Рубін. За словами професора Паабо, навіть якщо є зразок ДНК живої людини, це неможливо, не говорячи вже про давно вимерлих неандертальців.

Місія на Марс

Індійське космічне агентство планує в 2012—2013 рр. відправити непілотовану місію на Марс, аби дослідити хімічний склад атмосфери та ґрунту планети. До завдань місії увійдуть пошуки ознак життя, пише lenta.ru з посиланням на газету Hindustan Times. «Марс з’являється на нашому горизонті... Місії США та Європейського космічного агентства дали змогу отримати цікаві дані. Давайте подивимося, яку користь зможе принести наша місія», — зауважив голова Індійського агентства з дослідження космосу Мадхаван Наїр. У найближчі два-три роки Індія має намір відправити свій перший непілотований апарат на Місяць. Зонд Chandrayaan-1 проведе на місячній орбіті два роки. За цей час він повинен скласти нові топографічну й мінералогічні карти природного супутника Землі. Перший запуск людини в космос Індія розраховує здійснити в 2014 році. Пілотований корабель стартує на орбіту Землі. До 2020 року Індія планує відправити пілотовану місію на Місяць.


Гігантська електростанція

Китай побудує найбільшу у світі сонячну електростанцію. На її спорудження виділяється понад 750 мільйонів доларів. У китайській провінції Ганьсу буде побудована найбільша в світі сонячна електростанція, передає lenta.ru з посиланням на телеканал CCTV. Площа комплексу, замовником якого є місто Дуньхуан, становитиме понад 30 тисяч квадратних метрів. Проектна потужність станції — 100 мегават. Станцію мають здати через п’ять років після початку робіт. Будівництво об’єкту здійснюватиме пекінська компанія Zhonghao New Energy Investment. Стомегаватна станція буде відчутно потужніша, ніж розташована під Вюрцбургом (ФРН) станція компанії Solarstrom, що посідає зараз перше місце у світовому рейтингу з показником — 12 МВт. До 2012 року будівництво найбільшої сонячної електростанції планує завершити Австралія. Станція, розташована у штаті Вікторія, матиме потужність 154 МВт. Витрати на проект — 319 мільйонів доларів США.

Газета: 
Рубрика: