Учені з Американського товариства охорони диких птахів уперше вивчили одну з найменших у світі сов. Птах настільки незвичайний, що його виділили в окремий новий рід, повідомляють izvestia.ru. Уперше довгопера совка потрапила в тенета і загинула у приватному заповіднику Альто-Ньєва (Північне Перу) ще в 1976 році, але побачити її безпосередньо в середовищі проживання та впіймати живою вдалося лише зараз. Совка має дрібний розмір, як кулак, на голові «носить» вбрання з тонкого пір’я навколо дикуватих, як зазначають дослідники, червонувато-помаранчевих очей. Цей незвичайний зовнішній вигляд і маленька популяція примусили орнітологів виділити совку у новий рід — Xenoglaux, повна латинська назва птаха — Xenoglaux loweryi (Совка незвичайна).
Популяція совок нараховує, на думку Девіда Гіла з Асоціації з вивчення екосистеми Анд, менш ніж 1000 особин, можливо, навіть не більше за 250, причому вирубка лісів та інша господарська діяльність людини різко звузили ареал, де вона водиться, тому новий рід перебуває під загрозою зникнення. Лише минулого місяця орнітологам Гілу та Хьювеналь Кахуана вдалося тричі зустріти совку вдень, а вночі вони записали її співи. Упійману пташку вони ретельно дослідили, сфотографували і відпустили.
Зараз описано 317 видів птахів, що проживають на північному сході Перу, причому лише 23 види порівняно широко розповсюджені та зустрічаються в інших районах Південної Америки. Заповідник Альто-Ньєва є також єдиним місцем, де водиться охристогруда безхвоста мурашниця, яка суворо охороняється, а серед інших ендемічних птахів можна відзначити королівську колібрі, лише нещодавно описаного тоді-мухолова Джонсона і попілчастогорлу кропивникову мурашколовку.
Кілька видів співочих птахів узимку перелітають до заповідника з Північної Америки — наприклад, чорна славка, ширококрилий яструб, пересмішник і яструб Свенсона, мухоловка Ельдера. Американське товариство охорони диких птахів спільно з комісією з розвитку туризму Перу, має намір розвивати в цьому регіоні Північного Перу екологічний туризм. Складно сказати, що думає з приводу напливу туристів довгопера совка, принаймні, сторонніх до заповідника пускати не варто. Як було написано на дуплі Сови з «Вінні Пуха» Алана Мілна, «Стороннім в...».