Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Осінній бал хризантем

18 жовтня, 2011 - 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

У Печерському ландшафтному парку відкрився Осінній бал хризантем. Помилуватися квітами можна до 30 жовтня. Відкриття балу пройшло урочисто: грав Київський академічний муніципальний духовий оркестр (диригент Юрій Мельник).

Головна красуня — хризантема, яку дуже люблять дизайнери, бо це «довгограюча» і яскрава квітка. Цвіте восени. Має зручну форму кущика. Наприклад, у Японії для хризантеми є навіть окреме свято, яке відзначається 9-го числа дев’ятого місяця за місячним календарем і припадає на золоту осінь. Свято Хризантем у Японії — це особливий ритуал: виконуючи його, потрібно милуватися кожним відтінком квітки, при цьому поринаєш у глибокі роздуми про сенс життя і пройдений шлях. Щось схоже відбувається і на київських кручах. Вже на вході до парку шароподібні хризантеми немов приготувалися до балу. Дизайнери з десяти районів столиці висаджували композиції, якими можна милуватися до кінця жовтня.

Цікаво було спостерігати, як народжувались композиції. Так, Деснянський район організував справжній майстер-клас. Дизайнер Олексій Кузцевов та його начальник Олег Кравченко пояснюють смисл своєї композиції: на схил осіннього парку впали три листочки, і на них примостилися равлик, сонечко і бабка. Кожен листочок — по десять метрів квадратних. Равлик — це 30 кущів хризантем: дванадцять рожевих, десять жовтих і вісім білих. Сонечко утворюють п’ятнадцять червоних кущів, три білі й один великий червоний кущ хризантем на кленовому листочку. За декоративний матеріал править повна всякого добра із землі підвода, на якій зібрані гарбузи, цибуля, капуста, часник. Самі експозиції на зелених листочках виставляють школярі та зеленбудівці. «Виставляють за участю нас. Або ми за участю школярів», — жартують зеленбудівці. Школярі уже є — по п’ятеро бажаючих із трьох шкіл Троєщини: № №248, 278 та 294.

Починають роботу із найважчого — з равлика. Погоджуються учні з 278-ї школи. Педагог-організатор школи №294 Оксана Титаренко каже, що відібрали бажаючих з-поміж старшокласників. Щиро радіє такій акції, бо дітей варто побільше залучати до суспільної роботи.

Композиції Дарницького, Дніпровського районів зроблені в японському стилі («Японський сад восени» та «Вибрики природи»). Деснянський район презентував «Щедрий врожай», а «Вальс хризантем» представив Печерський район. Подільський нагадав про «Бабине літо». Схил прикрасив «Український віночок» Святошинського району, а трішки вище можна побачити «Вітальну листівку» Шевченківського району. У центрі поля символічна композиція Голосіївського району «Дерево роду». Святошинський район, до речі, свою композицію присвятив 90-річчю Дмитра Луценка, українського поета-пісняра, автора тексту пісні «Києве мій!».

Голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов поважно оглянув композиції. Дизайнер комунального підприємства з утримання зелених насаджень Солом’янського району Людмила Довженко розказала, чому японські мотиви взяли гору в їхній композиції. Виявляється, що у свідомості японців хризантема і сонце нероздільні. А слова, які називають ці поняття в японській мові, є омонімами, тобто звучать однаково й позначаються одним ієрогліфом. Головна квітка Японії названа іменем світила, від якого, за легендою, веде свою історію японський народ.

Наталія Нестерчук, вчитель біології міської гімназії №13, каже, що хризантемі відведено дуже почесне місце в японській державній символіці. Приблизно із сьомого століття зображення хризантеми вважається емблемою японських імператорів. Стилізована золотиста квітка із шістнадцятьма подвійними пелюстками й донині є гербом Імператорського дому, а подеколи виконує роль державного герба. Така ж хризантема є і на Вищому ордені Хризантеми, який затвердив імператор Мейдзі в 1876 р. та який і донині вважається найпочеснішою нагородою в країні...

У маленькому куточку композиції Солом’янського району сидить японська жінка, яка запрошує всіх до чайної церемонії.

Зеленбудівці раді, що вчителі та учні прийняли їхнє запрошення. Цього року стартувала унікальна програма, де разом із майстрами змогли показати свою майстерність, свій талант, свою креативність і кмітливість учні київських шкіл. Всі працювали у рівних умовах. Кожна школа отримала 33 хризантеми і ділянку площею 10 квадратних метрів. У своїх роботах учні мали змогу використовувати інший декоративний матеріал, засоби і предмети, щоб зробити свою роботу унікальною. Як буває в таких конкурсах, оцінювали роботи незалежні експерти. Голова журі Анатолій Жирнов — почесний президент Гільдії ландшафтних архітекторів України. Поважні судді враховували практично все: і вдале використання предмету в ландшафті, і композиційне рішення, і вибір та поєднання матеріалу, і художнє оформлення, і поєднання кольорової гами, і майстерність виконання, і якість висаджування. Враховувалася навіть ясність ідеї. Перше місце вибороли школи Оболонського району за композицію дизайнера Світлани Кузнєцової «Осінній пейзаж». Друге місце дісталося школам Печерського району за музичну композицію «Вальс хризантем». А почесне третє місце у школи Деснянського району. Діти своїми ручками уклали такого складного равлика! Учень Сергій Литвинчук із 248-ї школи презентував композицію. Підвода зі «скарбом» стала найкращим фоном, де фотографувалися кияни. До речі, загалом на бал пішло три тисячі хризантем!

Надія КНЯЗЕВ, член Національної спілки журналістів України
Газета: 
Рубрика: