Лікарі вважають, що справді метеочутливими можуть бути люди похилого віку, хворі на важкі хронічні захворювання, слабкі, хворобливі та недоношені діти або люди з нездоровою психікою. Проте й абсолютно здорові громадяни за сильної спеки, морозів, поривчастого вітру, зливи, різких коливань атмосферного тиску і т.iн. часом почуваються розбитими, нервовими, втомленими без інших видимих причин. Які ж чинники зовнішнього середовища впливають на самопочуття й чому?
МАГНІТНІ БУРІ
Чим небезпечні. Вчені встановили, що в ці дні або дні, що їм передують, кількість інфарктів, інсультів, нападів стенокардії та інших захворювань зростає приблизно вдвічі порівняно з днями спокійного Сонця, пишуть izvestia.ru. Причина в тому, що за добу чи дві до бурі міняються властивості крові, її потік уповільнюється. Клітини крові не можуть вільно віддавати кисень тканинам, і ті починають відчувати щось на зразок задухи. У людей, які страждають на серцево-судинні недуги, це й може викликати катастрофу. Деякі бурі можуть позначатися на емоційному стані, фізичній та інтелектуальній активності і здорових людей, тільки вони відновлюються швидше.
Що робити . Доктор медичних наук Юрій Гурфінкель, який є визнаним авторитетом у вивченні впливу магнітних бур на здоров’я, вважає, що в цій ситуації завжди допоможе звичайнісінький аспірин. Найбільш ефективний прийом 200 мг цього препарату напередодні бурі або на її початку. Але пам’ятайте, що аспірин не можна приймати при виразці шлунка й ерозивному гастриті.
МЕНШЕ КИСНЮ
Чим небезпечно . Взимку, особливо в морози, нерідко помічається певне зниження вмісту кисню в складі повітря. І хоча воно найчастіше незначне, все одно може дещо знизити артеріальний тиск. А для людей із поганими судинами, з так званою нейроциркуляторною дистонією це може бути відчутно й навіть критично.
Що робити . У такі дні лікарі радять знижувати навантаження, дотримуватися природних ритмів. «Надихатися» допоможе прогулянка на свіжому повітрі у спокійному темпі або навіть похід на закритий каток — там і свіжо, й не дуже холодно.
МЕНШЕ СВІТЛА
Чим небезпечно . Наші очі — частина головного мозку, а потік світлових імпульсів йому необхідний, аби швидко і продуктивно працювати. Більшість із нас узимку весь світловий день проводить на роботі, йдучи з дому затемна і повертаючись, коли темно, — які вже тут працездатність і настрій!
До того ж, саме під впливом сонячного світла в нашій шкірі утворюється життєво необхідний вітамін D. Без нього діти хворіють на рахіт, а дорослі — на остеопороз (підвищену ламкість кісток), оскільки саме він допомагає засвоєнню кальцію і формуванню кісткової та хрящової тканин. Окрім того, нещодавно з’ясувалося, що вітамін сонця бере участь у «ремонті» епітелію і дозріванні колагену — еластичних волокон, які роблять молоду шкіру пружною. І вже зовсім нещодавно увагу вчених привернула роль вітаміну D у профілактиці й лікуванні раку: передміхурової залози у чоловіків і молочної залози у жінок, а також раку легенів, кишечнику, щитовидної залози і, як не дивно, шкіри.
Що робити . Поліпшити самопочуття в ці дні допоможе прийом вітаміну D — в комплексі з кальцієм або у вигляді капсул риб’ячого жиру. Але не забувайте, що його надлишок може бути небезпечний. А брак сонячного світла заповнюйте всіма доступними засобами. Повісьте на вікна яскраві жовті чи помаранчевi штори, киньте на диван таке ж покривало, купіть лампу або торшер із кислотно-яскравим абажуром.
СУХІШЕ ПОВІТРЯ
Чим небезпечно . У сильні морози повітря сухіше й на вулиці, й у наших офісах і будинках, а якщо ви ще й поставили склопакети — взагалі пустеля Сахара. Це погано і для шкіри (швидше старіє), і для слизових оболонок органів дихання (швидше чіпляються різні віруси), і для бронхів і легенів (особливо у тих, хто страждає на хвороби органів дихання).
Що робити . Старатися всіма способами зволожувати повітря у приміщеннях. Якщо дозволяють кошти, купити хороший зволожувач для кожної кімнати або хоча б для спалень. Якщо кошти не дозволяють, можна завести «акваріуми без мешканців»: у красиві вази і блюда розкладіть привезені з півдня черепашки, камінці або навіть просте дешеве намисто, стрази й т.iн., наповніть їх чистою водою, і нехай собі випаровується.
НЕГОДА В... ГОЛОВІ
Чим небезпечна. І все ж багато хто спочатку читає поганий прогноз погоди в газетах або дивиться у вікно, а вже потім починає почуватися зле. Масла у вогонь підливають страхітливі публікації: цього місяця «несприятливими будуть дні з такого-то по таке-то, можливе те й те...» Психологи вважають, що ці прогнози можуть індукувати погане самопочуття у людей, придатних до навіювання, які залежать від чужої думки, самотніх. Насправді дати прогноз магнітних бур на місяць уперед неможливо, це продукт не зовсім чистої фантазії. Істинні прогнози можливі лише на добу-дві..
Що робити. Сильною зброєю проти поганої погоди є оптимізм.
Якщо і це не допомагає, можна «перед бурею» прийняти найпростіші заспокійливі засоби — валеріанові краплі, настойку собачої кропиви й т.iн. Допомагають при метеочутливості прогулянка, масаж для розслаблення, душ зі зміною температури, але не дуже контрастний. Після душу добре випити чаю з м’ятою або мелісою. Але найголовніше — погода в домі й у душі. Якомога частіше нагадуйте собі, що «у природи немає поганої погоди»...