Існує система здорового харчування, що базується на поєднанні продуктів за кольором. В ідеалі колірна гамма щоденного меню має складатися з 16 кольорів. У східній медицині вважається: для того, щоб бути гарним, здоровим і жити до глибокої старості, слід їсти якомога простішу їжу, поєднувати в раціоні всі кольори спектра. Про те, як колір їжі впливає на емоційний стан, пише inopressa.ru. Якщо у вашому раціоні бракує продуктів якогось кольору, це призводить до фізичного й психічного дисбалансу, а зрештою й до хронічної хвороби. Наприклад, якщо ви майже не їсте продукти червоного кольору, то швидко втомлюєтеся, почуваєтеся млявим і пригніченим, страждаєте на анемію й низький гемоглобін.
— Колір неабияк пов’язаний з нашим емоційним станом. Віддаючи перевагу тому чи іншому кольору, зокрема й при виборі їжі, ми намагаємося заповнити те, чого нам наразі найбільше бракує, — стверджує лікар-психотерапевт Ганна Гуйнарова. — І навпаки, перевага якогось одного кольору у вашій дієті на емоційно-психологічному рівні спричиняє серйозні психічні розлади та депресії. Наприклад, відсутність синіх овочів призводить до того, що в психологічному плані людина відчуває постійне внутрішнє напруження, тривогу, безсоння. Бракує зелених овочів, людина відчуває себе самотньою, незрозумілою, нікому не потрібною. Відсутність жовтого кольору на вашому столі дає сигнал про те, що людині не вистачає спілкування і їй здається, що її професійні здібності невисоко оцінені навколишніми, вона вважає себе невдахою в роботі.
Жовтогарячі плоди — постачальники бета-каротину, з якого утворюється вітамін А, а також чудові джерела вітаміну С. Вітаміни А і С запобігають появі ракових клітин, а також розвитку захворювань серця та кровоносних судин, оновлюють клітини легень. Найкраще засвоюються з варених і тушкованих продуктів. На психологічному рівні жовтогаряча їжа підвищує настрій.
До жовтогарячих продуктів належать: морква, гарбуз, бруква, оранжева паприка, насіння коріандру, кмину, апельсини, персики, абрикоси, нектарини, мандарини, папайя, диня, мед.
Червоні плоди мають у своєму складі потужний антиоксидант — лікопен, що запобігає розвитку серцево-судинних захворювань, знижує рівень поганого холестерину, а також залізо, необхідне для утворення червоних кров’яних тілець і забезпечення клітин енергією.
Червоні продукти: томати, червона паприка, червона капуста, буряк, чилі, квасоля, редиска, розмарин, цілісна пшениця, жито, вишні, сливи, яблука, малина, суниці, полуниці, червона смородина, кавун.
Бузкові плоди (сині, фіолетові) знамениті високим вмістом антиоксидантів — флавоноїдів. Вони запобігають руйнуванню в клітинах вітаміну Е, а також виникненню ракових і серцево-судинних захворювань. Синя, блакитна й фіолетова їжа «живить» нервову систему, мозок, нормалізує психічну діяльність організму, допомагає впоратися зі стресами, очищає організм, сприяє хорошому травленню й сну.
До бузкових плодів належать: чорний виноград, салат з фіолетовим листям, чорні оливки, фіолетовий базилік, морська капуста, чорні соєві боби, селера, спаржа, картопля, баклажани, гриби, ягоди (ялівець, голубика, слива, чорниця, чорна смородина). А також риба, луска якої відблискує синім кольором — сардини й макрель. Жирні сорти риби містять амінокислоти омега-3, омега-6 і вітаміни групи В, що зміцнюють імунну систему, запобігають діабету та раку й дуже важливі для нормального розвитку й функціонування головного мозку, нервової системи й зору.
Жовті плоди, які поліпшують процес травлення й очищають від шлаків, краще запікати в духовці або їсти сирими.
Жовті продукти: кукурудза, жовта паприка, ананас, лимон, манго, банан, грейпфрут, шафран, кориця, меліса, кріп, кмин, сочевиця, вершкове масло та рослинна олія.
Зелені плоди містять найважливішу для нашої крові речовину — хлорофіл, за допомогою якого відбувається очищення печінки й крові, поліпшується травлення. Зелена їжа запобігає серцевим захворюванням. Сира зелень, багата вітамінами С, Е та провітаміном А, робить волосся густим і гарним, а шкіру — гладкою та еластичною.
Зелені продукти: капуста, зелена паприка, зелена квасоля, броколі, огірки, кабачки, горох, селера, артишоки, авокадо, зелена сочевиця, яблука, груші, ківі, виноград, агрус, листя зеленого салату.