Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Щастя розкутої думки

2 жовтня, 2001 - 00:00

Неможливо переоцінити ту унікальну роль, яку відіграє у Благородній справі розвитку української гуманітарної культури Видавництво Соломії Павличко «Основи». За 9 років своєї діяльності «Основи» видали близько 300 назв високоякісної літератури з різних галузей соціального знання загальним тиражем майже 1 млн. примірників. Директор «Основ» Валентина Кирилова, головний редактор Тетяна Соломаха, блискуче підготовлений штат перекладачів та редакторів вже розробляють широкі творчі та виробничі плани на 2002 рік.

Нещодавно у Міжнародному Фонді «Відродження» відбулася презентація новинки «Основ» – книги чеського філософа Яна Паточки «Єретичні есе про філософію історії». Це видання — справжній подарунок для всіх поціновувачів «науки наук» – філософії. Перекладачі – Б.Марусик, О.Косенко, Г. Сиваченко, І.Мельниченко – здобули важку і таку необхідну творчу перемогу: тепер можна впевнено стверджувати, що блискуче доведені можливості української мови відтворювати якнайскладніші філософські тексти.

Кілька слів про самого Яна Паточку (1907–1977). Духовний предтеча знаменитої «Празької весни» 1968 року, «чеський Мамардашвілі» 60–х, як його охарактеризували рецензенти книги, доктор мистецтвознавства Вадим Скуратівський та відомий український філософ Олександр Погорілий, цей видатний чеський вчений, на жаль, мало видається зараз на батьківщині. А між тим його творчість була і залишається актуальною для кожної країни Європи (і не тільки), бо він торкався в своїх творах таких «вічних» проблем філософії, як метафізика свободи, хибність «технологічного раціоналізму», цінності класичного гуманізму, що їх, на думку Паточки, не зможуть поставити під сумнів ніякі філософські постмодерні течії, питання неминучості відродження людського духу. Мова творів Паточки – есеїста часто нелегка для сприйняття, але цінність книги в тому, що вона розвиває ту якість, що й робить, власне людину людиною – прагнення думати.

Крім глибини змісту, в новому виданні приваблює ще й блискуче, виконане з бездоганним смаком художнє оформлення, здійснене студентом Києво–Могилянської Академії Денисом Королем. Отож, тим більше є підстав з радістю рекомендувати цю книгу українському інтелігентному читачеві.

Ігор СЮНДЮКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: