Замість того, щоб викидати пластикові пляшки в сміття, можна зробити з них декоративні прикраси, аби зекономити гроші сімейного бюджету, варто перейти на енергозберігаючі лампочки, а для збереження довкілля в цілому Україні давно слід переходити на альтернативні джерела енергії — це тільки невелика частинка ідей, які висловили учасники Всеукраїнського конкурсу «Здорова планета — здоровий ти!».
З одного боку, їхні пропозиції не нові, про них ми давно чуємо з вуст екологів. Але коли за проблему збереження довкілля беруться діти, вона набуває якогось особливого звучання і змушує задуматися: якщо до таких простих речей закликають молоді українці, то, напевно, час прислухатися і діяти. Проводили конкурс екологічних проектів компанія Philips спільно з Інститутом інноваційних технологій та змісту освіти МОН і видавництвом «Шкільний світ». Як розраховували організатори, на їхній заклик відгукнеться максимум 200—300 школярів та вчителів. Однак за вісім місяців, поки тривав конкурс, надійшло понад три тисячі робіт. Крім малюнків, письмових творів та розробок уроків на тему охорони довкілля, на адресу конкурсу надійшли тематичні відеоролики, еко-календарі та навіть фільми-репортажі про екологічні катастрофи свого регіону.
— Надсилали нам різне — фотографії, малюнки, були окремі проекти від шкіл та дитячих садків, які переобладнали свої навчальні заклади з точки зору енергозбереження, наприклад, міняли звичайні лампочки на енергозберігаючі, і підраховували, яку економію це їм принесло, готові результати надіслали нам, — розповіла директор видавництва «Шкільний світ» Марина МОСІЄНКО. — Також ми отримали сімейні проекти, що стало для нас неочікуваним. Така кількість учасників свідчить, що ця проблема цікавить суспільство набагато більше, ніж ми думаємо, а наші учні не лише усвідомлюють важливість екологічної відповідальності, але й готові втілювати її у життя.
У тому, що діти дійсно готові робити щось, аби підтримувати екологічний баланс у природі, переконався «День» після спілкування з одним із переможців конкурсу — шестикласником з Кривого Рогу Віктором КУРИЛЕНКОМ. Він розробив проект сонячної кухні, тобто такої, де вся техніка працює на сонячних батареях, а тепер збирається протестувати її у себе на дачі.
— Частково матеріали вже зібрав, треба тільки час, — каже школяр. — У своєму проекті я пропоную замінити традиційні джерела енергії на відновлювальні, щоб не черпати її з тих ресурсів, які в природі майже не поновлюються, наприклад, вугілля. Працювати над проектом мені допомагали батьки та керівник судно-модельного гуртка, який я відвідую. Він допоміг мені зробити макет сонячної кухні з гіперболічним концентратором. Завдяки йому сонячна енергія перетворюється на теплову. Якби така кухня була в кожній або хоча б у кожній десятій квартирі, то можна було б говорити про зменшення парникового ефекту, а наступним поколінням дісталося хоча б трохи традиційних джерел енергії. Ця тема нині актуальна, і я хочу, щоб Земля лишилася майбутнім поколінням такою, як вона була. Над фільмом я працював шість місяців, а над проектом і практичною частиною, де я розповідаю про роботу кухні, — чотири місяці. Фільм я знімав з батьками, а мама навчила мене працювати в спеціальній комп'ютерній програмі.
— Сонце завжди цікавило мого сина, як планета і як джерело енергії, — доповнює розповідь Віктора його мама, Віра КУРИЛЕНКО. — Торік він підготував проект «Сонце — планета сонячної системи», потім зацікавився, як можна використовувати сонячну енергію, щоб робити щось корисне для людства. А тут якраз почув про конкурс і вирішив узяти в ньому участь. Як на мене, такі ініціативи від провідних кампаній дуже актуальні та потрібні, про це свідчить і та велика кількість учасників, яка відгукнулася на конкурс. Це просто неймовірно, що в Україні є стільки дітей, які хочуть щось дізнатися і зробити для покращення екологічної ситуації.
Аби заохотити школярів і далі працювати над своїми розробками, кращі роботи опублікують у газетах та книгах видавництва «Шкільний світ». Усіх учасників нагородять дипломами лауреата й заохочувальними призами, а переможців — дипломами, побутовою технікою та електронікою. Та якби, крім нагород та схвалення, ще хтось узявся за фінансування дитячих проектів...