Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спалах барв

У київському музеї «Духовні скарби України» Михайло Деяк представив нові роботи
4 червня, 2014 - 16:25
«ВЕСНА»

Ім’я цього молодого художника із Закарпаття відомо шанувальникам мистецтва вже не один рік. Тому на відкритті виставки навіть у цей непростий час було велелюдно. Несподіваний, окрилений, яскравий М. Деяк вирішив вразити спалахом барв.

Художник сміливо експериментує. Працює надзвичайно продуктивно: одна за одною з’являються серії картин, які експонують на тематичних виставках не лише в Україні, а й за кордоном — в Угорщині, Канаді, Китаї, Великобританії. Картини Михайла Деяка стають упізнаваними, тому мають успіх і його персональні виставки.

Чим же цей художник зацікавив шанувальників сучасного мистецтва — цього надзвичайно розмаїтого, емоційно нестримного, а часом і химерного світу барв і відчуттів? Образи виникають у підсвідомості — спалахом почуттів та пережитих вражень. Так виник проект «Діалоги з підсвідомістю», в якому представлено роботи із трьох останніх серій — Klischko brothers emotions, «Сутність речей», «Пейзажі».

— Кожна картина, — розповідає «Дню» галерист і мистецтвознавець Юлія ВОЛОШИНА, — це розмова художника і глядача, художника і його підсвідомості. Аргументи в таких діалогах — потужні ірраціональні образи, які не підвладні законам логіки та правилам цензури. Замість голосу — колір, замість інтонації — відтінки і текстура. Цей живопис вступає в резонанс з глибинними неусвідомленими емоціями глядача. Він шокує, вражає, захоплює, провокує. Глибокий психологізм, чуттєва напруженість, мінімалістична витонченість роблять виставку «Діалоги з підсвідомістю» однією з найяскравіших мистецьких подій цього сезону.

Щоб якнайповніше передати усю глибину відчуттів, художник методом експериментів та пошуків виготовляє власні фарби і малює виключно ними. Цікаво, що і вітчизняний мистецький бомонд високо оцінює їхню якість. Наприклад, Анатолій Криволап — один із найдорожчих художників України — надає перевагу саме цьому авторському витвору митця. Каже, завдяки таким флуоресцентним барвам на полотнах постають живописні заходи сонця та світанки.

«ВІКНО»

— Колір викликає у людей позитивні переживання, приємно працювати з різними кольорами. Це все на таких потужних емоціях. А хто малює сірим, то він, мабуть, так і відчуває, — вважає Михайло ДЕЯК. — Я хочу, щоб глядач, стоячи перед картиною, всім своїм єством увіходив у неї, щоб йому не заважали якісь тіні чи ще щось, — тоді він буде максимум наближений до живопису.

У чому своєрідність його художнього мислення, живописної манери, стилю? Мабуть, у тому, що Михайло частіше покладається на підсвідомість, на свій емоційний характер. Гострота його вражень передається, головним чином, колірною структурою творів.

— У житті Михайло стриманий, не дуже емоційний, але коли пише роботу, він у якомусь трансі, весь там, у картині, в цьому сюжеті. Він нікого не бачить, не чує. Але потім, коли завершує, стає знову таким, як завжди, — зауважує Волошина.

Митець багато подорожує, наповнюючись новими враженнями. Часто, щоб скоріше зафіксувати побачене, малює прямо посеред вулиці. У майбутньому ж, зізнається, мріє про власну мистецьку течію — як поп-арт Ворхола чи фовізм Матісса. І заради цього  — весь у творчих пошуках і напрацюваннях.

Споглядаючи  полотна Михайла Деяка, мимоволі увіходиш у дивовижний арт-простір, зливаєшся з ним, проникаєшся емоціями автора, пізнаючи своє, глибинне... Його стиль революціонізує, щоб кожного разу здивувати новими неочікуваними рішеннями та відкриттями.

Виставку можна відвідати до 14 червня.

Світлини надано галереєю «Мистецька збірка»

Наталя ШРАМЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: