Політ на Марс
Російський інститут медико-біологічних проблем (ІМБП) офіційно оголосив набір добровольців для участі в наземному експерименті з моделювання польоту на Марс «500 днів». «В експерименті зможуть взяти участь спеціально підібрані добровольці від 25 до 50 років з вищою освітою. Перевага надаватиметься практикуючим лікарям, що володіють методами невідкладної медичної допомоги, лікарям-дослідникам, що володіють навичками клінічної лабораторної діагностики, біологам, інженерам — фахівцям із систем життєзабезпечення, фахівцям з обчислювальної техніки і електроніки, інженерам-механікам», — повідомив gzt.ru офіційний представник ІМБП Марк Бєлаковський. «Кандидати мають володіти англійською мовою на рівні, що забезпечує професійне і побутове спілкування», — додав він. За словами Бєлаковського, наземний експеримент в умовах тривалої ізоляції передбачає «політ» по трасі Земля — Марс — 250 діб, перебування на «поверхні Марса» трьох членів екіпажу — до 30 діб (перед «посадкою на Марс» ці члени екіпажу перебуватимуть до 30 діб в умовах антиортостатичної гіпокінезії), «політ» трасою Марс — Земля — 240 діб. В експерименті передбачається орієнтуватися на режим праці та відпочинку екіпажів у орбітальних польотах на космічних станціях (семиденний тиждень з двома вихідними днями). Діяльність екіпажу включатиме штатні операції (медконтроль, фізичні тренування, контроль і обслуговування систем, управління «посадочним модулем»), виконання наукових досліджень.
Мапа коралових рифів
Міжнародна група вчених на підставі даних із супутників склала мапу коралових рифів. Проект фінансувався NASA. Зроблена оцінка показала, що менше двох відсотків коралових рифів перебувають у межах зон обмеження діяльності людини, наприклад мореплавство, рибальство і наукові дослідження, повідомляє «Компьюлента». На думку авторів дослідження, інформація надана супутниками NASA, дуже цінна, оскільки дала змогу точно виявити місцезнаходження коралових рифів у прибережних екосистемах. Для складання мапи розташування коралових рифів було використано понад 1700 фотографій із супутника Landsat-7. Внаслідок дослідження було виявлено, що заходи із захисту коралових рифів малоефективні, і площу захисних зон має бути збільшено. Дослідження показало також, що більшість зон дуже мала для забезпечення захисту деяких видів риб, які плавають за їхніми межами, повідомляє офіційний сайт NASA.
Гени акул і людей
Згідно з дослідженням, здійсненим під керівництвом Мартіна Кона з університету Флориди, плавники акул утворюються коли «запускаються» ті ж гени, які відповідають за розвиток кінцівок у людини, повідомляє cnews.ru з посиланням на Livescience. Активність приблизно дюжини особливих генів призводить до утворення в акул як непарних (середніх), так і парних плавників. Як виявилося, аналогічні гени грають важливу роль у розвитку кінцівок у наземних тварин і людей. Крім того, вчені з’ясували, що такі ж гени потрібні для формування «стрічкових» спинних плавників у представників рибоподібних круглоротих — примітивних міног. Очевидно, ці гени успадковані від тих, які були у загального предка хребетних тварин. Як вважає д-р Кон, це вказує на те, що генетична програма утворення кінцівок з’явилася вже у перших хребетних. Акули і міноги належать до групи організмів, які виділилися в окрему групу, відмінну від їхніх предків, багато мільйонів років тому. Нове дослідження засвідчило, що гени, «які програмують» розвиток плавників, а потім і кінцівок у вищих хребетних, утворилися задовго до того, як еволюція «породила» все розмаїття риб і інших хребетних.