Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Точки свободи

В Американському домі в Києві відкрилася виставка «Коефіцієнт Незалежності»
27 серпня, 2015 - 09:58

Коміксові картини Сергія Якименка, пасторальні фото з української глибинки Костянтина Чернічкіна, калейдоскопічне відео Оксани Чепелик — експозиція вийшла розмаїта. У проекті взяли участь понад 30 авторів з України та Америки. Виставка продовжує проект «Практика видозмін» в Інституті проблем сучасного мистецтва НАМ України. Обидві ініціативи — про роздуми, дослідження і рефлексії художників на тему національної ідентифікації та усвідомлення своєї особистої ролі у суспільстві.

ОБРАЗИ СВОБОДИ

День незалежності американці та українці святкують улітку: 4 липня та 24 серпня відповідно. Звідси й виникла ідея спільного проекту про свободу. «Разом з американськими колегами вирішили дослідити, як поняття незалежності розуміють художники, як співвідносимо залежність і незалежність. Також обіграли поняття «коефіцієнт» та «ефективність». Хотіли провести паралелі між нашими країнами і культурами, показати, що нас відрізняє, а що єднає», — розповідає одна з кураторів «Коефіцієнту Незалежності» Наталія Шпитковська. У проекті взяли участь автори з Києва, Харкова, Львова, Одеси і троє митців з Америки, які мають українське коріння.

Порівняння того, як уявляють боротьбу за свободу в Україні та в Америці, стало центральним в експозиції. Робота «Опік» Романа Михайлова — наче велика жива рана. Аркуші паперу художник пропалив вогнем від шин з Майдану. Поряд — фото американського автора Давіда Ціклаурі. Світлина «Ціна свободи» зроблена на пляжі у Санта-Моніці, де є меморіал на честь загиблих в Іраку солдатів. Кожен загиблий — новий хрест. Автор спостерігав, як щотижня меморіал розростався, бо з’являлися нові жертви війни.


УКРАЇНСЬКІ ХУДОЖНИКИ ДАВНО ПРАЦЮЮТЬ ІЗ ТЕМОЮ ВІЙНИ НА ДОНБАСІ. НА ФОТО — РОБОТА БЕЛЛИ ЛОГАЧОВОЇ «MAKE UP DONBASS», ВІЗУАЛЬНА ІСТОРІЯ ПРО ЗАХОПЛЕННЯ ПРИМІЩЕННЯ ФОНДУ ІЗОЛЯЦІЯ У ДОНЕЦЬКУ БОЙОВИКАМИ «ДНР»

Дотепні колажі створює Лілія Чавага. Фото, на якому Микита Хрущов виступає під час візиту до США, мисткиня прошила блакитними нитками. Колаж назвала «Така робота — лити воду». А Валентин Попов, який живе у Сан-Франциско, поєднує іконічні зображення українців та американців. У його роботі «Святий Бетмен» супергерой, подібний до святого Георгія, вбиває списом лиходія. На відомі серед українців православні образи художник накладає знакові американські типи, стихія яких — мас-медіа.

ВІЙНА І ПІДСВІДОМІСТЬ

Один з вимірів «Коефіцієнту Незалежності» — війна на сході України. Робота Белли Логачової «Make up Donbass» є візуальною історією про захоплення приміщення фонду ІЗОЛЯЦІЯ у Донецьку бойовиками «ДНР». У центрі роботи майорить величезна губна помада — нагадування про інсталяцію Паскаля Мартіна Таю «Make up!», українською — «Перетворись!», яку знищили бандити.

Через події у країні деякі твори люди сприймають зовсім не так, як їх автор. «На цій картині немає війни», — так називається робота Олесі Трофименко. Хлопці біжать берегом моря, але через кольорову гаму, пластику персонажів, здається, що вони несуться серед вогню та вибухів. Олеся Трофименко розповідає історію роботи: «Коли створювала ескіз, це була просто робота по спогадах — якось величезною компанією їздили на Арабатську стрілку і знімали там кіно. Тоді був мир, це було до Майдану. Поки створювала роботу, почався Майдан, і знайомі казали, що я роблю картину про війну. Переконувала, що і не думала про це, звідси і назва роботи. Але, мабуть, те, що у нас усередині, не може не впливати на наші дії. Тому, попри назву, робота виявилася і про війну».

Рефлексії поетів щодо незалежності також є на виставці в Американському домі. Серед картин розмістили прозу й вірші українських авторів про свободу. Є твори молодих поетів — Ірини Цілик, Дмитра Лазуткіна, Олени Герасим’юк, і маститих письменників — наприклад, Оксани Забужко. Куратор літературної частини виставки Настасія Євдокимова розмірковує: «Як в Україні, так і в Америці митці шукають і знаходять власну точку, з якої можуть спостерігати за світом навколо, відчувати його проблеми. Ця точка унікальна для кожного автора. І у цьому суть нашої виставки      — вона показує безмежну кількість таких точок».

Виставка «Коефіцієнт Незалежності» триває в Американському домі до 17 вересня. Вхід вільний, але при собі треба мати документ, що посвідчує особу.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: