Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від «Шляху комунізму» — до «Української культури»

Після дворічного мовчання журнал видавництва Міністерства культури і туризму України відновлює свій вихід
17 серпня, 2011 - 00:00
ФОТО ОЛЬГИ БЄЛЯВЦЕВОЇ

Дев’яносторічний ювілей видання збігся в часі з двадцятою річницею Незалежності України. У столичному Руському клубі «Культ Ра» редакція презентувала оновлений номер журналу. Цій події передувало представлення спеціального англомовного випуску «Української культури» на відкритті українського павільйону на 54-й Міжнародній виставці сучасного мистецтва Венеційській бієнале, що відбулося першого червня.

Передісторію оновленого журналу розповів Віктор ПАСАК, заступник директора міністерського видавництва. Журнал, що спочатку звався «Шлях комунізму», впродовж свого існування пережив ще шість назв, доки став «Українською культурою». Щоб компенсувати читачам відсутні випуски за 2009—2010 роки, оновлений журнал збільшив свій обсяг на 30 сторінок, став кольоровим і переорієнтувався у бік ширшого висвітлення подій модерної культури. «Також готується до друку третій випуск журналу «Кримська світлиця», який теж не виходив майже два роки. Крім «Української культури», виходить «Український театр», «Українська музика», на часі — вихід журналів «Пам’ятки України» і «Театрально-концертний Київ», — повідомив Віктор Володимирович. Дворічну перерву у виході «УК» організатори пояснюють нестачею державного фінансування, але запевняють, що міністерство вже відновило стабільну роботу власного видавництва. До 2012 року журнал виходитиме щокварталу, згодом — щомісяця. Початковий тираж у тисячу примірників також обіцяють збільшити. Близько шести мільйонів закладено в річний бюджет видавництва. Попри це, цензурувати «Українську культуру» Мінкультури не буде, запевняють редактори. «Єдина цензура — наша внутрішня, що проявляється в культурі мовлення авторів», — зазначила Людмила СТАСЮК, яка виконує обов’язки головного редактора газети «Культура і життя».

«Досі в Україні не було культурологічного видання, яке тематично охоплювало б усі напрямки мистецтва, пропонувало б повну картину, нові імена, події, свіже бачення, концепції. Ми плануємо зайняти цю нішу, розповідати про імена людей, безпосередньо причетних до процесу культуротворення, просувати наше мистецтво в Україні й за кордоном, досліджувати явища, які, ми переконані, залишаться в історії. Потреба в журналі має часову актуальність: у нас багато молодих митців, продовжувачів ідей мистецтва. З’являється новий потужний контекст: цінуючи сучасне мистецтво, молодь також не цурається класичної спадщини. «Українська культура» — каталізатор мистецького процесу. Журнал спонукає зрозуміти, що бути українцем — модно. Кожен із нас є творцем української культури, тож «будьмо уважні» (гасло із промокампанії журналу. — Авт.) — мій головний месидж», — розповіла «Дню» редактор оновленого видання Марія ХРУЩАК.

Також відбулося вручення нагород митцям, чий внесок у розвиток української культури, на думку редакції, не було належно оцінено: мистецтвознавцю Людмилі Міляєвій, директору видавництва «Кальварія» Анетті Антоненко й кінематографісту Володимиру Тихому. Виступ кобзаря Тараса Силенка, майстер-клас народних танців та етнодискотека додали дійству культурної автентичної атмосфери. Незапланований виступ народної артистки Ніни Матвієнко, яка співала на прохання присутніх, виявився справжньою окрасою презентації.

Ярослава ТИМОЩУК, Літня школа журналістики «Дня»
Газета: 
Рубрика: