Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вишнева радість

У наших улюблених продуктах ховалися невідомі корисні властивості
18 лютого, 2009 - 00:00

Вчені та лікарі побачили багато нового й дивовижного в тому, що всім давно знайоме і звичне. У принципі, це потаємна мрія кожного з нас: а раптом диво чекає за найближчим і давно набридлим поворотом? Виявляється, так воно і є.

СІК З АНТИБІОТИКА

Морс із журавлини — старовинний засіб для лікування застуди та грипу. Давно відомо, що віруси не люблять кислого середовища. Саме тому при будь-якій простуді лікарі радять пити побільше кислого: чай із лимоном, журавлиний морс, соки цитрусових, пише week.izvestia.ru. Але, виявляється, свіжий сік журавлини може в майбутньому замінити навіть антибіотики! Багато бактерій швидко гинуть у ньому або значно втрачають свою злість. Здатність соку журавлини запобігати бактеріальним інфекціям, зокрема інфекціям сечовивідних шляхів, була вченим відома. Але чому він діє саме так, залишалося незрозумілим. Британські вчені з політехнічного інституту Ворчестера вирішили розібратися. І виявили, що журавлина містить у соку дубильні речовини — таніни, які буквально знерухомлюють бактерії. Точніше, вкорочують джгутики, які слугують мікробам двигуном. І ті просто не можуть займатися своєю шкідливою діяльністю — прикріплятися до органів-мішеней.

А найпоширеніша кишкова паличка — ешерихія, яка викликає чимало розладів травлення, особливо в маленьких дітей, міняється навіть зовні, з палички перетворюється на кулю. І німіє — втрачає здатність «розмовляти» з іншими мікробами. Тож не забувайте поповнювати свої запаси журавлини в холодильнику — після розмороження вона не втрачає властивостей природного антибіотика.

СЕРЦЕВА ЯГОДА

Хто не любить вишні? Останніми роками ця ягода привертає увагу своєю здатністю продовжувати молодість клітин завдяки речовинам-антоціанам, що надають їй ефектного кольору. Але й вишня принесла несподіванку. Виявилося, що як свіжі ягоди, так і варення з них корисні... для серця, а ще захищають організм від артриту й подагри. Підвищене споживання вишень у будь-якому вигляді — свіжі, морожені, сушені ягоди, сік, компот або варення — достовірно зменшує ризик серцево-судинних захворювань. Секрет у тому, що речовини, які містяться у вишнях, знижують рівень холестерину в крові та знімають запалення судин. Окрім того, вишня спалює жири й допомагає позбуватися зайвої ваги.

У дослідженні Мічиганського університету (США) вчені годували лабораторних пацюків великою кількістю вишні. Пацюки не прості, а спеціально виведені, з «людськими» недугами — ожирінням і хворим серцем. За два тижні вишневої дієти у них на 14% зменшилася кількість вісцерального жиру — тобто такого, який накопичується в животі. На 11% знизився рівень холестерину. Крім того, антиокислювальні властивості вишні зменшили активність двох маркерів запалення — на 40 і 31% відповідно. А це означає, що якби у пацюків були артрит або подагра, біль у суглобах став би набагато меншим.

Тобто пацюки на вишневій дієті просто розквітли. Ну, а нам хто заважає їсти вишні частіше? Тим більше, що вишневе варення обожнюють майже всі. Особливо з кісточками.

ГОТУЄМО ЗАХИСТ ВІД ДЕПРЕСІЇ

Хоча найтемніший місяць року вже минув, а лютий зазвичай пролітає швидко, не забувайте, що весняна втома й навіть депресія може напасти на нас раптово. Але можна вже зараз озброїтися і зустріти її без суєти. Причина зниженого настрою — брак гормонів радості: серотоніну й дофаміну. Можемо поповнити свої запаси цих речовин. По-перше, продуктами, що містять йод: рибою, шпинатом, морською капустою і морепродуктами. По-друге, нас виручать чорний шоколад, банани, та ж брусниця, журавлина, вишня, смородина.

Пригадайте, що на настрій впливає і світло, і колір. Уранці намагайтеся хоч би 20—30 хвилин пройтися пішки, порадіти швидкій весні. Не носіть цими днями чорного та сірого. Купіть апельсиновий шарфик, червону шапочку, яскраво-зелену блузку. Який-небудь яскравий предмет заведіть в інтер’єрі — от побачите, він змінить усю кімнату. І не забудьте про комплексні вітаміни — саме час почати їх приймати.

Газета: 
Рубрика: