Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вівця Доллі повертається

18 серпня, 2010 - 00:00
ФОТО З САЙТА HIZONE.INFO

Клонована вівця Доллі стала сенсацією в 1997 році. Тоді це сприймалося як черговий експеримент учених. І хто б міг подумати, що через кілька років клони наблизяться до нас так близько?

КЛОНОВАНЕ М’ЯСО

Як повідомляє FSA (Food Standard Agency — агенція з перевірки стандартів продуктів, державний департамент у Великобританії), минулого року в Британії з’їли м’ясо потомства клонованої корови. Дослідивши молоко корови, визначили, що двоє телят, народжених нею, були вигодувані молоком клонованої корови із США. Обох биків відправили на забій, але м’ясо одного з них якимось чином потрапило на прилавки магазинів. Дослідження доводять, що таке молоко або м’ясо має однакові поживні властивості з продуктами від нормальних тварин, але в будь-якому разі продаж такого м’яса — підсудна справа. Продукти, виготовленні з клонованих тварин, повинні проходити оцінку з безпеки та авторизацію, перш ніж потрапити у продаж у Європі. Уже розробляються перші закони, що заборонятимуть продаж клонованої продукції в ЄС.

Американські біотехнологічні компанії клонують тварин, що дають велику кількість молока і м’яса, яке використовується для розведення нормальних тварин. Науковий кореспондент ВВС Паллаб Гош говорить, що ця промисловість зростає дуже швидко і буде важко запобігти імпорту ембріонів клонованих тварин на ферми Європи.

ЧИ БЕЗПЕЧНО ЇСТИ КЛОНІВ?

Спершу уявімо, що таке клон. З яйцеклітини самки вилучається ядро, до якого додається ядро клітини тварини, яку хочуть виростити. Потім вирощують тварину в лабораторії. Вчені стверджують, що клонована тварина є точною копією, лише народженою в інший час. Ще одна різниця полягає в тому, що клонована корова дає більше молока, а м’ясо клонованого теляти трохи жирніше. Із однієї тисячі спроб виходить від однієї до 30-ти успішних. Клоновані тварини зазвичай здорові й нехворобливі, але народжуються дещо більшого розміру і підлягають більшому ризику смерті при народженні.

За звітами досліджень вчених США та Японії у 2005 році, молоко і м’ясо клонованих тварин є безпечним для споживання.

Європейський Союз не досить позитивно ставиться до клонованої продукції: в липні Європейський парламент підняв питання про заборону продажу клонованих продуктів. «Тут немає ніякої генетичної модифікації... це просто нормальні тварини, і я не розумію позицію ЄС з цього приводу», — заявив професор національного інституту медичних досліджень Робін Ловелл-Бедж. Керівництво 27-ми країн ЄС виведе остаточний звід правил у вересні цього року. «Хоча немає жодних побоювань щодо безпечності м’яса, виготовленого з клонованих тварин, ця технологія піднімає серйозні питання стосовно добробуту тварин, зменшення біологічного різноманіття, а також етичних інтересів», — повідомила Корінн Лепаж, французький представник Європейського Парламенту.

КЛОНОВАНІ СОБАКИ-НЮХАЧІ

Собаки-нюхачі — це собаки-поліцейські, що нюхом знаходять наркотики й вибухівку. Лише 30% природно народжених собак-нюхачів стають придатними до роботи на кордонах. Якщо ж використовувати метод клонування, то відсоток зростає до 90%. Це довели вчені Південної Кореї. Там минулого року ввели в роботу шість клонованих собак-нюхачів. Усі вони ідентичні генетично і мають однакове ім’я — Топпі. Від дня народження знадобилося 16 місяців, щоб підготувати їх до роботи. Прототипом шести Топпі (спочатку їх було сім, але одну собаку вилучили з роботи через травму) став «супершукач наркотиків» канадський лабрадор на ім’я Чейс. Клонування проводилося за державний кошт у Національному університеті Сеула та обійшлося приблизно у 240 тисяч американських доларів. Ці перші у світі клоновані собаки-нюхачі показують набагато вищі результати, ніж їхні природні колеги.

Поки вчені пишаються своїми досягненнями, звичайні люди частіше за все побоюються, що такі експерименти можуть торкнутися їх особисто. Науковці говорять, що клоноване молоко і м’ясо мають такі ж самі споживчі властивості, як і натуральні, і зовсім не шкідливі для здоров’я, хіба що трохи жирніші. Але хтозна, як це вплине на здоров’я наше, наших дітей і внуків, якщо на ринок і далі потайки виводитимуть такі «недодосліджені» продукти. І де взяти впевненість у тому, що ми кожного дня купуємо в супермаркеті природне молоко?

Анастасія КОХАН
Газета: 
Рубрика: