Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Врятує сміхотерапія

Приблизно з 70-х років минулого століття вчені займаються вивченням цього явища
23 вересня, 2008 - 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Тоді інтерес до цього психологічного феномена охопив наукові кола Європи та США. З’явилися проекти з дослідження впливу сміху на наше здоров’я та самопочуття, пише pravda.ru. Із того часу наукове співтовариство накопичило неабияку кількість інформації про цілющі властивості сміху. Нині у світі готується безліч фахівців зі сміхотерапії — так званих гелотологів.

Уже задовго до початку досліджень ми знали — від сміху поліпшується настрій і самопочуття, причому не лише на той час, поки ми сміялися. Іноді позитивні наслідки веселого жарту тривають увесь день! На біохімічному рівні це пов’язане з інтенсивним виробленням нейромедіаторів серотоніну та дофаміну, а також ендорфінів. До того ж, сміх — дуже корисна фізична вправа, за своєю ефективністю порівнюється хіба що з хорошим аеробний навантаженням. Він приводить у дію 80 груп м’язів — під час реготу в нас трясуться плечі та грудна клітка, вібрує діафрагма. При цьому м’язи шиї, спини та обличчя розслаблюються — і одного цього вже буває достатньо, щоб зняти, наприклад, головний біль. Під час сміху, як і будь-якої фізкультури, частішає пульс і знижується рівень холестерину. При цьому в людей поліпшується якість дихання і, відповідно, — споживання кисню та кровопостачання організму.

Дослідження показали, що сміх може врятувати майже від усіх хвороб — причому не лише психологічних проблем або неврозів. Він знижує вироблення стресових гормонів, нормалізує тиск, підвищує імунітет. Ще, на думку фахівців, регулярний сміх не дозволить «сердечнику» стати жертвою інфаркту. Відомі випадки лікування сміхотерапією навіть онкологічних захворювань.

Після всього цього справа залишається за малим — розсміятися. На жаль, більшості з нас для цього потрібні якісь зразки особливо тонкого гумору. Ми вважаємо нижчим своєї гідності дивитися не дуже якісні гумористичні передачі. Всі ми знаємо безліч анекдотів, але кожний жарт — річ одноразова. У когось почуття гумору немає зовсім і його не розсмішить навіть десяток великих коміків, які зібралися в одному приміщенні. У таких випадках психотерапевти пропонують сміх без будь-яких причин. У нас у країні існує приказка: «Сміх без причини — ознака дурачини», однак із медичного та психологічного погляду вона абсолютно хибна. Щаслива здатність усміхатися і сміятися, не чекаючи якихсь особливих умов, здавна вважається одним із показників душевного та фізичного здоров’я. Ця здатність набагато важливіша, ніж талант дотепно жартувати або вмить розуміти жарти. В Японії відома легенда про веселого дзенського ченця Хотея, який ходив селами й так заразливо сміявся, що всі навкруги до нього приєднувалися. І зрештою цілющим сміхом був охоплений цілий натовп.

Професійний сміхотерапевт завжди знайде підхід до пацієнта і вживе заходів для того, щоб він сміявся стільки, скільки потрібно для його видужання. Але якщо фахівця під рукою немає, ви можете спробувати зайнятися сміхотерапією самостійно. Кожний із нас може спробувати прожити день у веселощах, якщо він спробує посміятися перед сном, а потім — рано вранці, відразу після того, як прокинеться. Найкращого ефекту ви можете досягнути, якщо почнете сміятися ще із закритими очима.

Нині існують сміхотерапевтичні вправи, деякі з яких тривають навіть три години. Без фахівця такі процедури провести складно, до того ж, вони зазвичай виконуються в рамках курсу, що складається часом навіть з кількох тижнів. Крім сміху, до терапії часом включається також безпричинний, але так само цілющий плач, а також відпочинок і самоспостереження і навіть — танці.

У наш час, повний «стресів і пристрастей», усмішка та радісний сміх стали такими самими модними атрибутами здорового способу життя, як заняття спортом, правильне харчування та відмова від шкідливих звичок. У багатьох країнах Європи вже відкриті центри сміху, куди люди приходять як до фітнес-клубу. Там навчають усього-на-всього радіти життю: усміхатися сонячній і похмурій погоді, дощу та завиванню вітру, сміху малюка й погляду перехожого. І, варто зазначити, цим займаються не лише професійні психотерапевти. Наприклад, у США «гуморобіку» активно просуває актор Чарльз Меткаф (термін належить йому). Зазвичай він починає свої семінари з елементарної вправи: встати — зітхнути — розсміятися. За словами Меткафа, дуже важливо усвідомити абсурдність нещастя або невдачі, які вас осягли. До того ж, він радить завжди тримати при собі клоунський ніс та іноді надівати його — перед дзеркалом або навіть на людях. На думку актора, ця проста вправа зробить вас значно щасливішою, ніж звичка регулярно після роботи ходити в бар.

Ангеліна ФЕДОРОВА
Газета: 
Рубрика: