Вуличний перфоманс польського театру «Бюро подорожей» «Планета Лем» — лише один із культурних заходів, які завдяки культурній співпраці України та Польщі у рамках міжнародної програми «I, Culture» відбудуться у Києві та в інших українських містах.
У суботу розпочав роботу проект «Польський театр у Києві», що відбувається в рамках I Київського міжнародного театрального фестивалю «Дім Химер». З 3 по 11 вересня у Київському академічному Молодому театрі відбудеться шість вистав польських театральних колективів, а також блоки лекцій і майстер-класів.
Особливе місце в програмі «I, Culture» відведено джазу. Упродовж вересня — жовтня в рамках кращих джазових фестивалів у Коктебелі, Одесі, Вінниці й Києві відбудуться виступи відомих польських виконавців — Анни Марії Йопек, тріо Артура Дуткевича та тріо Марціна Василевського. А в грудні в Івано-Франківську, Києві, Луцьку, Львові, Севастополі, Ужгороді, Харкові відбудеться фестиваль «Jazz Bez».
«Досвід спільного виконання музики — це теж приклад солідарності», — уважає директор Інституту Адама Міцкевича Патвел Поторочин, який спільно з Польським інститутом у Києві та українськими партнерами реалізовує програму «I, Culture» в Україні (до речі, інтерв’ю з паном Поторочиним на шпальтах «Дня» — найближчим часом). 15 вересня в Національному будинку органної та камерної музики відбудеться концерт із символічною назвою «Кароль Шимановський. Музика не знає кордонів». Композитор Шимановський, що народився й навчався в Україні, — один із символів проекту. Тому його вистава «Король Рогер» у Національній опері України за участю оркестру Національної опери та хорової капели «Думка» і польських солістів стане кульмінацією програми «I, Culture» в Україні. «Концертний показ опери Шимановського — це добрий приклад польсько-української єдності», — уважає Посол Республіки Польща в Україні Генрік Литвин.
Ще один масштабний музичний проект, який не завершиться із закінченням головування Польщі у ЄС, — «I, Culture Orchestra». Цей міжнародний колектив продовжить традицію створення музичних творчих об’єднань — Молодіжного оркестру ЄС і West-Easten Divan Orchestra, об’єднавши молоду музичну еліту країн Східного партнерства. До «I, Culture Orchestra» увійшло 14 музикантів з України. Знаково й те, що велике міжнародне турне оркестру розпочнеться виступом у Національній опері України.
Окремий цикл заходів стосуватиметься кіно і буде презентований під час МКФ «Молодість». Польські письменники, а також головний редактор «Газети виборчої» Адам Міхнік візьмуть участь у програмі цьогорічного Форуму видавців у Львові. Натомість сучасні українські письменники Сергій Жадан і Тарас Прохасько долучилися до створення аудіокниги відомого польського поета, перекладача, лауреата Нобелівської премії з літератури Чеслава Мілоша, презентація якої відбудеться в листопаді в Києві, Харкові, Івано-Франківську та Львові.
Це тільки найбільш масштабні, але далеко не всі проекти в рамках «I, Culture». Адже простір культури не знає кордонів. Українці мають унікальну можливість долучитися до європейської культурної спадщини в її сучасній інтерпретації і водночас показати, що власна культура абсолютно повноцінно може функціонувати в європейському контексті.
Ярослав ГОДУН, директор Польського інституту в Києві:
— Єжі Гедройц свого часу сказав: «Якщо Польща хоче почути свій голос в Європі, вона має співпрацювати зі своїми сусідами». Після 1989 року поляки це зрозуміли. Наша міжнародна програма «I, Culture» реалізовується у великій співпраці з українцями. Без допомоги українських установ, музикантів, митців реалізувати такий проект було б неможливо. У такий спосіб ми разом показуємо нашу європейську культуру. До проекту залучено творчість багатьох польських митців, які народжені в Україні. Ми не показуємо Кароля Шимановського, видатного композитора і піаніста, лише як поляка. Є можливість сказати, що він народився і вчився в Україні. А став відомим композитором завдяки тому, що був європейцем. Ми відтворюємо нашу національну культуру в європейському контексті.
Програма «I, Culture» реалізовується у співпраці з Міністерством культури України. Наприклад, проект «I, Culture Orchestra» відбувається в рамках головування Польщі в Раді ЄС, але також у рамках головування України в Комітеті міністрів Ради Європи.
До Польщі після 1989 року прийшло розуміння, що через культуру можна показувати сучасну Польщу, а також показувати іншим країнам, що ми хочемо бути партнерами. Культурні установи Польщі в кожній країні мають свою авторську програму. Зараз ситуація розвивається, і вже наступного року ми плануємо створювати такі інститути в Китаї, Японії та Південній Кореї (у європейських країнах діє 20 Польських інститутів. — Ред.).