У нинішні непрості часи у багатьох виникають фінансові труднощі. Проте нам, як і раніше, доводиться купувати продукти, одяг та інші необхідні речі. Як витратити гроші найбільш ефективно й економно, щоб потім не довелося шкодувати, запитує inopressa.ru? Ось декілька рекомендацій президента Міжнародної конфедерації товариств споживачів, доктора економічних наук Олександра Аузана, сформульованих ще на початку 1990-х. Вони актуальні й у наші дні.
1. Ніколи не купуйте товар у першому-ліпшому місці. Якщо є можливість, обійдіть декілька торгових точок або скористайтеся пошуком за інтернетом, порівнюючи ціни й якість у різних магазинах.
2. Правильно оформляйте покупку. Не забувайте брати чеки — тоді в разі чого ви зможете довести, що купували товар саме в цьому місці, й повернути за нього гроші.
3. Не кваптеся під час процесу купівлі. Чим дорожче коштує річ, тим довше треба до неї придивлятися. Огляньте товар з усіх боків, помацайте його. Якщо це побутовий прилад, уважно прочитайте інструкцію до нього; якщо є можливість, перевірте його в роботі.
4. Для дорогої речі обирайте максимально високу якість. Якщо ви купуєте телевізор, холодильник, пральну машину, нехай ціна буде трохи вищою за ваші можливості. Адже, швидше за все, нова річ (якщо придбана виявиться не дуже якісною) найближчим часом буде вам не по кишені.
5. Обирайте хороший магазин. Краще купувати товари у великих магазинах: чим «дрібніша» торгова точка, тим більше шансів, що завтра вона закриється, й тоді нікому буде пред’являти претензії. Звертайте увагу на поведінку продавців. Якщо в бесіді з вами продавець дуже поспішає або ухиляється від відповідей на запитання, якщо відмовляється показати сертифікат якості на товар або якщо в магазині висить табличка: «Проданий товар назад не приймається й не обмінюється», краще пошукайте інше місце.
6. Ви повинні володіти юридичною інформацією про свої споживчі права. Не полінуйтеся відшукати її в інтернеті або інших джерелах. При конфлікті з продавцем поводьтеся ввічливо, але впевнено й енергійно. Дайте зрозуміти, що ви не полінуєтеся звернутися до суду.
7. Ніколи не купуйте з рук продукти або ліки. Надто великий ризик, що вам підсунуть підробку або некондиційний товар, а продавця ви більше ніколи не побачите.
Крім того, попереджає Аузан, ви повинні знати про прийоми продавців і виробників, метою яких є примусити купити товар, навіть якщо він вам не потрібен або це для вас невигідно. Наприклад, на ціннику може бути зазначена сума 9,99. Ми підсвідомо схильні сприймати ці цифри як «майже 9», тоді як це — «майже 10».
Марка далеко не найкращої якості може мати гучну назву, наприклад, «Престиж», «Гламур» і т.д. Не купуйтеся на це! Якщо сумніваєтеся, а річ дорога — подивіться спочатку в інтернеті відгуки інших споживачів про цей товар або виробника.
Уникайте також ситуацій, коли вам пропонують два найменування «за ціною одного» або до купленого товару додається подарунок. Практика свідчить, що у більшості випадків ціна такого «доважка» вже включена у вартість товару, й без нього покупка обійдеться вам набагато дешевше.