У передноворічну пору ніяк не обійтися без солодкого, адже солодощі покращують настрій, надають святові радості, довершеності. Більшість подарунків у цей час отримує дітвора. За кілька передноворічних днів, а також за період різдвяних свят одна дитина може отримати мінімум два-три, а то й чотири-п’ять подарункових пакунків з цукерками. Вага кожного — 400—500 грамів.
Якщо шоколадні цукерки більше впливають на шлунково-кишковий тракт, то, на думку стоматологів, найбільшу шкоду емалі зубів завдають саме «смоктульки»: вони роз’їдають зубну емаль. Лікарі радять після того, як дитина з’їла цукерку, обов’язково прополоснути рот, адже одним із факторів, які провокують карієс, є, за словами стоматологів, «вуглеводні залишки в порожнині рота». І, звичайно, систематично чистити зуби зранку й увечері.
Карієс — далеко не єдина шкода від вживання цукерок. На думку кандидата медичних наук, головного позаштатного дієтолога МОЗ України Олега Швеця, солодощі для організму дитини не є важливими або незамінними продуктами харчування, і якщо розподілити харчі за цінністю, то цукерки опиняться в самому кінці списку.
— Немає необхідності обмежувати вживання цукерок, солодких напоїв, чіпсів активній дитині — тій, яка багато рухається й займається фізичною культурою та спортом. Зовсім інша ситуація із значною частиною сьогоднішнього дитячого та підліткового покоління, яке сидить за комп’ютером чи перед телевізором. Адже дуже обмежена фізична активність разом із значним надходженням калорій призводить до надмірної ваги тіла та ожиріння. Останні є головними факторами ризику найнебезпечніших хвороб: атеросклерозу, діабету, раку, хвороб травної системи та інших. За даними ВООЗ, 2/3 хвороб у дорослому віці виникають унаслідок нездорового способу життя в дитинстві, — розповів Олег Швець. — За даними дослідження, яке провели в Україні торік, належну кількість овочів та фруктів (більше одного разу на день) уживають тільки 22% та 17% учнів відповідно. Не набагато краща ситуація із споживанням молочних продуктів та цільних злаків: лише 1/3 школярів повідомили про достатній рівень їх уживання. За даними річної статистичної звітності МОЗ України (2009 рік), понад два мільйони українських дітей страждають на хвороби, пов’язані з нездоровим харчуванням.
Як розповіла голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва, сьогодні третина українських дітей віком від 6 до 14 років уже має по три, а то й більше хронічних захворювання. Більше того — надмірне вживання солодкого призводить до зниження розумового потенціалу.
— Нині в нас існують дві проблеми харчування: переїдання й недоїдання. Це ми спостерігаємо і в ранньому, і, що особливо, в підлітковому віці. Частина дітей недоотримує необхідні продукти харчування, а частина — продуктів харчування отримує надмірно, в основному, звичайно, за рахунок вуглеводистої їжі. Коли один компонент переважає над іншим, це називається нераціональним харчуванням, — розповіла «Дню» доктор медичних наук, науковий співробітник Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМНУ Олена Луквич. — При вживанні великої кількості солодких продуктів у дітей дуже часто розвивається ожиріння, яке може призвести до цукрового діабету. Також ожиріння може супроводжуватися послабленням розумового розвитку та навіть зменшенням маси мозку (тому що організмові доводиться докладати значних зусиль для засвоєння їжі). Крім того, при великому вживанні солодощів збільшується вміст цукру в крові, що, у свою чергу (особливо в підлітків), спричиняє формування синдрому хронічної втоми. Діти з ожирінням не мають такої ясності розуму і твердої пам’яті, яка є в дітей, у раціоні котрих — багато рослинної їжі, риби та мало жирів. На жаль, їжу з великою кількістю вуглеводів діти отримують за межами садочка — удома. А зловживання призводить до розвитку карієсу, різних алергічних захворювань.
На думку науковця, якщо дитина не має алергічних реакцій, то вдень вона може з’їдати дві-три цукерки максимум. Шоколад дозволено дітям від трьох років, і це має бути якісний шоколад — перевірений. Якщо ж у малюка є алергічні реакції, то йому взагалі не варто давати цукерок, адже вони містять і барвники, і ароматизатори (лікарі кажуть, що обмежувати вживання солодощів потрібно не так через уміст в них вуглеводів, як через додаткові барвники й ароматизатори, котрі входять до їхнього складу і є не менш шкідливими за підвищення калорійності раціону).
На думку психологів, надмірне вживання дітьми солодощів свідчить про дефіцит уваги та любові з боку батьків. Дитина ніби «заїдає» проблему. Тому батькам варто замислитися, якщо їх щось тривожить у поведінці нащадка.
Але немає нічого ціннішого за власний приклад. Мамі й татові потрібно брати дитину до магазину, купувати разом овочі і фрукти, а потім разом готувати і їсти (дуже «просто», як для сучасних зайнятих батьків). На щастя, трапляються й інші приклади.
— У подарунок дітям ми приготували природні продукти — горіхи, ізюм, курагу, яблука: ми підтримуємо здоровий спосіб життя і даємо дітям усе натуральне і природне. Малечі потрібна глюкоза, а вона міститься в цих продуктах. Також ми печемо медові пряники з повидлом, до того ж діти також беруть участь у цьому процесі. Діти сприймають ці подарунки чудово, а батьки дуже підтримують нас у здоровому харчуванні. На Новий рік вони самі готують для дітей натуральні іграшки — із вовни, фетру, — розповіла «Дню» адміністратор київського Вальдорфського дитячого садка «Золота казка».
Хочеться вірити, що такі випадки — не поодинокі в нас. Повинен же переважити здоровий глузд і любов до дітей. Адже цінніше й корисніше — не те, що купиш, а те, у що вкладеш душу.