Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Жінка-фотограф про користь «некрасивого»

10 жовтня, 2002 - 00:00


Позавчора фотовиставку «Дня» відвідала Грейс КЕННАН ВАРНЕКЕ — нині регіональний директор американської громадської організації Winrock International, що надає допомогу українським жінкам в опановуванні азами ринкової економіки, директор Проекту економічного розвитку жінок. А в минулому пані Грейс — фотограф із де ся ти річ ним стажем, єдина жінка-фотограф на Москов ській олімпіаді, редактор фотоальбому «Один день із життя Радянського Союзу», організатор зйомок документальних фільмів про відносини Радянського Союзу та Америки і фільму «Росія зсередини». Своє дитинство пані Грейс провела у Москві разом із батьком, який був послом США в Радянському Союзі в середині минулого століття. (Детальніше про долю пані Грейс можна прочитати в «Дні» №44 за 7 березня 2001 року). Пані Грейс люб’язно погодилася поділитися своїми враженнями від фотовиставки з читачами «Дня».

— Все, що я побачила на фотовиставці, мені дуже добре знайоме, бачила це сама, оскільки я вже четвертий рік в Україні. Пам’ятаю візит Папи Римського, розмови з самоселами в Чорнобильській зоні, я бачу іноді безпритульних дітей, які мене завжди дуже розчулюють... Та на виставці я очікувала побачити роботи жінок-фотографів, але їх, на жаль, тут не представлено. Я як регіональний директор в Україні американської громадської організації Winrock International працюю з українськими жінками, які відкривають свій бізнес, багато їжджу Україною і дуже хотіла б, щоб на виставці показали і життя тих, хто починає для себе цілком нову справу, і звичайних людей, і людину в домашньому середовищі, і глибинку. Дуже сподобався знімок «Стрибок на Івана Купала» Сергія Старостенка, я такого ще ніколи не бачила. Привернула увагу робота «Синдром мобільності», тому що це універсальний знімок, таке можна побачити і в Нью-Йорку, і де завгодно. Це прикмета нашого часу, коли телефони в чомусь, як це не парадоксально, ізолюють нас одне від одного. Сподобався контраст між звичайним і розкішним життям, представленим у різних журналах, про яке мріють багато жінок (Сергій Чузавков. «Вуличний кутюр»). Дуже розчулила фотографія «Биковня» Миколи Лазаренка. Я була в Биковні, там досі дуже тихо, мало людей, і ви відчуваєте тіні тих, кого тут розстріляли і поховали у братській могилі. Більшість із них — молодь, кому було 29 років, кому 35 — це вік моїх дітей. Я думала про те, яка це жахлива трагедія — адже розстріляли людей, які були в розквіті своїх сил. На пам’ять про них на всіх деревах я бачила білі стрічки.

Чотирнадцять років тому я редагувала фотоальбом «Один день із життя Радянського Союзу», до якого запропонували свої знімки, зроблені 15 травня 1987 року, сто фотографів. Жінок серед них було близько п’ятнадцяти, А Радянський Союз представляла єдина жінка-фотограф — Марина Юрченко. Всі фотографії альбому були цікаві, багато хто з них показував, якою суспільство сприймало тоді жінку, — це наречена, старенька, мати, героїня, ветеран війни. Та серед тих фотографій не було таких, де було б знято ділову жінку, яка досягла успіху в житті, а ті, хто мав головні ролі в уряді, — були чоловіками. Це був зовсім інший історичний період, інший час. Сьогодні ми бачимо на фотовиставці, що суспільство дуже змінилося — стало відкритим. За радянських часів не дозволяли іронії проникати на фотознімки, не можна було показувати щось негарне.

***

На виставку Грейс прийшла зі своєю подругою Ольгою Хіршхорн, мистецтвознавцем, яка приїхала до України відвідати своїх родичів. Вона вдова відомого колекціонера картин, які передано до Музею сучасного мистецтва у Вашингтоні. «Я часто буваю на фотовиставках, — говорить Ольга, — але в Україні на фотовиставці я вперше, і вона викликає у мене двоїсті почуття. На подібних виставках у Сполучених Штатах можна побачити більше робіт про жахливу бідність, а тут я бачу багато веселих і щасливих облич, багато того, що вражає як дуже приємне і хороше, і це не дивлячись на силу-силенну складних проблем, які існують сьогодні в Україні».

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: