Здавалося б, що можна зробити із загальновідомою казкою Андерсена, якій уже понад 170 років? Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», яке близько десяти років тому дало друге життя «Сніговій королеві», додало своїх штрихів і до історії про марнославного короля.
«Нове вбрання для короля» — переспів відомої дитячої казки Ганса Християна Андерсена про короля-модника, який вирішив звеличитися в очах підданих не справами на користь народу, а небачено гарним убранням. Двоє кравців-аферистів вдало скористалися слабкістю короля й пообіцяли йому зшити дивовижний одяг із чарівної тканини, який буде невидимим в очах дурнів, а ще — «для тих, котрі не до ладу займають не свою посаду».
Отримавши від короля купу грошей, горе-кравці кілька днів клеїли дурня, удаючи, ніби тчуть невидиму тканину. А слуги, яких король вислав перевірити, як ідуть справи, побоялися зізнатися, що насправді нічого не бачать, і всіляко розхвалювали новий одяг. Так само вчинив і король, який відверто брехав, щоб не виглядати дурнем:
Король щосили намагався
вдавати, що не ошукався.
Байдуже, що його півдня
вдягали в те, чого нема.
Під час святкової процесії народ захоплювався новим одягом короля, хоча той насправді був голим. Присутні боялися зізнатися, що не бачать одягу й вихваляли новий королівський костюм. Лише дитина сказала, що король голий. І народ підтримав її вигук:
— Та він і справді — голий
та ще й на розум кволий!
Так король, який хотів побачити, «хто мудрагель, а хто — ніхто» з його підданих, сам пошився в дурні.
В оновленій версії «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ» всі персонажі — не люди, а тварини. Король — лев, аферисти-кравці — видри, слуги — заєць із черепахою, а викриває королівську дурість маленьке жабенятко.
До речі, викривальна фраза дитини — «А король голий!» — стала крилатою. Її зазвичай уживають, коли розкривають якісь непривабливі або неіснуючі властивості людини чи об’єкта, про який ідеться.
У переспіві Івана Малковича текст, який звіршував Маркус Серджвік, ритмічний, емоційно насичений, легкий для сприйняття. Книжка цілком пасує до молодшого шкільного віку, проте «мораль» казки може бути заскладною для маленьких читачів віком до п’ятьох-шістьох років. Утім, батьківські пояснення разом із чудовими ілюстраціями Елісон Джей допоможуть малечі збагнути смисл казки. А деякі безсмертні істини на кшталт «Чесність — найкраща політика» або «Гордощі приходять перед падінням» не варто забувати й сучасним політикам...