ХIV Київський міжнародний книжковий ярмарок «Медвін»
До неділі включно в київському Інституті фізкультури (вул. Фізкультурна, 1) триватиме книжковий ярмарок «Медвін». Там представлено біля двохсот вітчизняних видавництв. Зокрема, і «День» зі своєю новинкою «Сила м’якого знака, або Повернення Руської правди». До речі, вже другий місяць поспіль вона серед лідерів продажу в мережі популярної книгарні «Є» (на сьогодні з 17 сходинки рейтингу ТОП-20 перемістилася на 15-ту). Зазначимо, що на ярмарку її можна буде придбати за видавничою ціною. Крім того, в ярмарку беруть участь із десяток російських видавництв. Вперше до проекту долучилася Українська бібліотечна асоціація, яке проводить свої заходи: тренінги, семінари, виставки... Нагадаємо, що 19 жовтня стартував конкурс двійників Тараса Шевченка. Акцію організували брати Капранови — куратори культурної частини «Медвіна». З переможцем визначаться 13 листопада. Загалом заплановано 300 заходів: презентації новинок, зустрічі з авторами, автограф-сесії. Деякі з них пройдуть у столичних вишах та кав’ярнях, — повідомляє Надія ТИСЯЧНА, «День».
Загнано в мистецький «Кут»
У Хмельницькому уже рік працює книгарня-кав’ярня «Кут» (вул. Проскурівського підпілля, 34), до якої я й завітала. Замовивши чашку кави, присипаної корицею, вмостилася за столиком біля великої шафи з книжками. Разом із кавою принесли й ключа від шафи — аби вибрала книжку «до кави». Не дивуйтеся, якщо до вас заговорять віршами. Адже люди тут працюють не сторонні і не випадкові. Приміром, бармен Денис сам пише вірші й залюбки порадить щось прочитати. В «Куті» панує також культ музики. А тому відбуваються вечори джазу, які плавно переходять у ночі, майстер-класи з різних технік джазової гри та вокалу, виступи сучасних джаз-бендів... Часто грають і молоді рок-гурти. Окрім того, постійно на великому екрані показують записи концертів всесвітньовідомих музикантів. Щодо літературних заходів, то ситуація наступна. «Ніч поезії у нас була організована поки тільки раз, — зізнається Денис, — зате регулярно влаштовуємо квартирники — на нашій маленькій сцені в акустиці виступають люди, читаючи свої вірші чи прозу. Найчастіше у квартирнику беруть участь місцеві початківці. У кав’ярні також презентувався літературно-мистецький журнал, що його видають студенти та викладачі Києво-Могилянської академії, —«Простори». Звісно, організовуємо й презентації нових видань». Працівники закладу намагаються оновлювати свої книжкові бібліотеки. Якщо з’являється якесь нове цікаве видання, то воно, будьте певні, скоро буде в «Куті». Книжки з полиць можна й купити або взяти додому почитати — кафе діє на зразок бібліотеки. Можливо, когось, хто звик до креативних витребеньок, така кав’ярня уже й не здивує, проте хмельничани люблять і хвалять свій «Кут». І — маєте нагоду переконатися — не безпідставно, — повідомляє Любов БАГАЦЬКА.
Із життя канадських українців
У книгарні «Є» презентували нову серію книжок від видавництва «Смолоскип». Вона має назву «Українські студії», і в ній з’являтимуться цікаві та нестандартні дослідження молодих українських науковців. Першим у серії вийшло дослідження Наталі Ханенко-Фрізен «Інший світ, або Етнічність у дії: канадська українськість кінця двадцятого століття». Воно розповідає про особливості життя західноканадського містечка (населені пункти, де мешкають 500—600 осіб, у цій країні запросто називають містами) Мандери, заснованого і заселеного переважно українцями. Сама дослідниця, яка, до речі, була присутня на презентації, провела в Мандерах понад рік.
— Хоч це й маленьке містечко, — говорить вона, — в ньому дуже насичене громадське життя: функціонують три парафії, чимало клубів, два пенсійні будинки, регулярно відбуваються громадські обіди, на які готують тисячі вареників та інші страви. Щось таке публічне відбувається настільки часто, що мимоволі з’являється враження, що ти де-небудь у центрі Києва або Лондона.
Якщо в книжці Ханенко-Фрізен зосередилась на науковому висвітленні фольклорних, етнокультурних та інших характеристик мешканців Мандер і тієї місцевості, звідки виїхали їхні предки, то під час презентації можна було краще ознайомитися з картинками життя канадських українців, передусім завдяки розповідям і фотографіям. Наприклад, побачити дивакуватий височезний пам’ятник ковбасі. Або картини з українськими фольклорними сюжетами. Або незвичної форми елеватор, який вважається в цих краях ледь не пам’яткою архітектури. Справляє враження і скульптура синього бізона з писанками на боках. Наступним виданням серії має стати дослідження Олесі Омельчук про журнал «Літературно-Науковий Вісник», що виходив у Львові в міжвоєнні часи. А надалі «Смолоскип» запрошує молодих науковців звертатися до видавництва з проектами власних книжок-досліджень. Найбільше планується видавати літературознавчих та історичних, однак цими галузями знання серія не обмежиться, — повідомляє Олег КОЦАРЕВ.