Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Львові з’явиться Urban бібліотека

«Крім лекцій і майстер-класів, відвідувачі зможуть просто втікти сюди від міської метушні», — розробник концепції
19 березня, 2015 - 15:00
У Львові з’явиться Urban бібліотека
ФОТО НАДАНО URBANIDEAS

Організація Urbanideas, що займається реформуванням громадського простору, спільно з Управлінням культури Львівської міськради та Інститутом міста розпочали нову ініціативу — оновлення бібліотек. Ще у жовтні у Львові відкрили Медіатеку — оновлену центральну бібліотеку для дорослих імені Лесі Українки. Тепер у ній є сучасні комп’ютери та Інтернет, електронні книжки, настільні ігри та навіть кінозал — і усим цим можна користуватися безкоштовно. Медіатека є першим варіантом публічної бібліотеки, другий на підході — це Urban бібліотека.

Ідея Urban бібліотеки полягає у створенні нового простору, де можна буде не лише взяти почитати книжки, а й активно провести час — відвідати майстер-клас, презентацію або піти на кінопоказ. Концепцію бібліотеки на спеціально організованому воркшопі розробила сама громада, активною частиною якої є архітектори та дизайнери, що на безкоштовній основі розробили проект (на фото). «Ми хотіли принести сюди більше життя, — розповідає Оля КРИВОРУЧКО, організатор Urbanіdeas, яка взяла на себе завдання розробити концепцію облаштування простору Urban бібліотеки. — Управління культури Львова має багато бібліотек, але всі вони в не дуже доброму стані. Спершу вирішили змінити хоча б дві-три, щоби запустити процес. Urban бібліотека повинна бути на вулиці Устияновича, 4. У нас вже є карта, де що може відбуватися: майстер-класи, кінопокази, лекції, презентації — наповнення може бути дуже широким. У цьому місці також можна буде просто втекти від метушні й посидіти за книжкою чи в Інтернеті. Виявилося, що ця функція — прийти й усамітнитися — найбільш бажана з того, що пропонували всі учасники. Людині потрібен не лише простір, де щось відбувається, а також де можна спокійно тихо відпочити».

Всього бібліотека налічуватиме п’ять кімнат: тихий читацький зал, ще один читацький зал, де можна буде проводити заходи, відпочинкову зону, коридор та кухню. Прийшовши до Urban бібліотеки, читач вільно зможе зробити собі каву чи щось перекусити. Приміщення майбутньої бібліотеки — колишня квартира, тож розробники вирішили надати особливий акцент затишності цього простору. В інтер’єр вписуються не лише зручні крісла та безліч ламп точкового освітлення, а й «бабусин килим» на підлозі. Активісти також спробували розробити портрет типового відвідувача Urban бібліотеки. Один з них — дівчина: суперактивна, стильна, займається різноманітним спортом, подорожами, кіно. Натомість  хлопець більш пасивний, чи то пак спокійний, захоплюється екоїжею, любить просто посидіти за книжкою, подумати. «Простір має бути осучаснений, — додає Оля КРИВОРУЧКО, — як дизайн, так і сама функціональність. Та й бібліотекарі ставляться до таких змін позитивно, адже їм цікавіше, коли тут вирує життя. Одна з бібліотекарок навіть займеться менеджментом майбутньої бібліотеки, складатиме розклад акцій і занять».

Проект здійснюватимуть за кошти управління культури, але Urbanіdeas також шукатимуть дофінансування в міжнародних фондах. Організатори сподіваються, що з часом їхній задум стане прикладом видозміни та осучаснення бібліотечного простору для інших міст.

Олеся ЯРЕМЧУК, «День», Львів
Газета: